'Minima dupe van cultuurbeleid' Tentoonstelling Torenwacht luidt nieuwe toekomst vuurtoren Westkapelle in WALCHEREN 7 De tentoonstelling 'Torenwacht' in de Westkapelse vuurtoren vormt de opmaat voor nog meer activiteiten in 't Hoge Licht. Het mooist vindt zij het schilderij van de vuurtoren, beschenen door de ondergaande zon. De ro-jarige Denise van der Perk bekijkt de expositie 'Toren wacht' in de Westkapelse vuurto ren. „Die is het echtst. Ik vind de kleuren ook mooi", zegt de kleine meid gedecideerd. Ze heeft inmid dels ook haar stem uitgebracht: „Die moet winnen." Moeder Joke, werkzaam als vrij willig torenwacht op 't Hoge Licht, knikt instemmend. „Ja, dat is ook mijn favoriet." Moeder en dochter drentelen rond en beoor delen de 28 werken die deel uitma ken van de tentoonstelling. Achttien kunstenaars expose ren hun interpretatie van het the ma Torenwacht. Aan de expositie is een publieks- en juryprijs ge koppeld. Publiek kan stemmen via internet of in de toren op een stemformulier. Dijk en Oorlogs museum Het Polderhuis, uitbater van het Hooge licht, biedt een di gitale versie van de expositie, voor mensen die het Hoge Licht niet kunnen beklimmen. Zij kunnen in de ontmoetingsruimte van het museum hun voorkeur kenbaar maken. Door de grote belangstelling is de expositie verlengd tot eind dit jaar. Inmiddels vonden zo'n 1500 bezoekers hun weg naar de mar kante stenen toren aan de Kerke- weg. Begin deze week waren er rond de 475 stemformulieren inge vuld. Gisteren werd voor de zeker heid een nieuwe voorraad neerge legd. De prijsuitreiking is zaterdag 9 januari. De Westkapelse vuurtoren is, samen met de kleinere ijzeren to ren in het dorp, sinds het voorjaar in exploitatie bij het Polderhuis. Er moest echter wel een en ander gedaan worden om de stenen ko los klaar te stomen voor activitei ten en bezoek. De expositieruimte is sinds 26 september 'ingewijd'; met 'Torenwacht'. De Brabantse fa milie Beurskens, 'Westkapelle is zo'n beetje ons tweede huis', is op familiebezoek en bewondert to ren en expositie. Olaf Beurskens: „Een schitterende locatie." Echtge note Elke: „Mooi belichte ruimte is dit. Alles hangt en staat precies goed." Ze wijst op een object van keramiek: „Dat staat mooi vrij. Het licht valt er prachtig op." 't Hoge Licht herleeft fel en vu rig. De expositie vormt dan ook de opmaat naar meer, vertelt Ada van Hoof van het Polderhuis: „De belangstelling voor Torenwacht is groter dan verwacht. De reacties op de expositieruimte op de eer ste etage zijn ook positief. Het geeft blijkbaar net dat extraatje dat bezoekers willen. Vandaar dat we een gastconservator hebben uitgenodigd. Anneke Frenks. Zij zal volgend jaar twee exposities in richten. De eerste komend voor jaar met als thema 'Zee'. De ope ning van die tentoonstelling moet samenvallen met de officiële ope ning van de vuurtoren, in april of Expositie 'Torenwacht' vormt opmaat naar nieuw leven vuurtoren van Westkapelle. mei", aldus Van Hoof. „We heb ben de vuurtoren nu wel in ge bruik, maar die is nooit echt geo pend. Anneke nodigt de kunste naars uit. Het wordt geen 'open' tentoonstelling. Die doen we in het najaar weer, met als thema 'Natuur rondom de toren'. Expo santen kunnen inschrijven. Wij maken een selectie. Werken die niet geselecteerd worden, zijn dan wel digitaal te zien in de entree ruimte van de toren." Van Hoof, verder: „We willen de andere etages in de toren ver der inrichten. Ook gebruikmak end van thema's. Bijvoorbeeld landbouw, oorlogsrestanten of na tuur. Dat hebben we nog niet uit gekristalliseerd. We hebben in middels wel geld binnen van het Prins Bernhard Cultuurfonds en het VSB-fonds. Dat gebruiken we voor de beide vuurtorens en het museum." Het Polderhuismuseum buigt zich op dit moment ook over een nieuwe koers. Het museum veran dert in ieder geval van naam: Het Polderhuis, musea en meer. Want dan wordt alles duurder, voorspelt Soplantila. „Ook als de Cultuurwerf straks niks meer krijgt, dan zullen ze misschien toch de toegangsprijzen verhogen. Een tekenles voor 7,50 euro lijkt weinig, maar niet iedereen kan dat betalen. Daarom zou ik zo graag een Jeugdcultuurfonds wil len in Vlissingen. Er wordt nu veel weggesneden, er gaan organi saties weg. En ze weten nu nog steeds niet waar ze aan toe zijn." Met alle organisaties wordt ge sproken, reageert cultuurwethou der Sem Stroosnijder. „Ook met kleine amateurverenigingen. Alle organisaties kennen de bedragen. Op 26 november en in februari praten we met ze over hun proble men en de oplossingen die zij voor ogen hebben. Daarna hopen we helder te hebben welke keuzes we maken en met welke mogelijk heden we problemen kunnen on dervangen." De bezuinigingen zijn fors, beseft Stroosnijder. „En de verwachtingen zijn voor een be langrijk deel niet minder. Maar voor minima zijn er vangnetrege lingen en we onderzoeken of we het cultuurfonds voor volwasse nen kunnen uitbreiden voor kin deren. Het is jammer dat de heer Soplantila uit de klankbordgroep is gestapt om vervolgens vanaf de zijlijn kritiek te uiten." WAAROM EEN KEUKEN BIJ SSK KOPEN... Kapelle WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 't Hoge Licht herleeft vurig door Annemarie Zevenbergen Geconcentreerd bekijkt Denise de expositie 'Torenwacht' in vuurtoren in 't Hoge Licht in Westkapelle. foto Lex de Meester Ada van Hoof door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Subsidievrije cultuur is allemaal leuk en aardig, zegt het Vlissingse GroenLinks-raadslid Alex Soplantila, maar minima wor den daar de dupe van. Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen Kloosterweg 6 industrieterrein De Smokkelhoek' KEUKEIMSTUPIO Tel. 0113 - 33 00 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35