Provincie pompt bijna 14 miljoen in economie Tijdelijk rem op plannen voor grote zonneparken Ontwerp Herziening Omgevingsplan en Verordening Asfalt van afval op nieuwe weg naar Yara het circuit waar hij crashte ZEELAND 5 Bijzondere achttiende verjaardag ^Zeeland Het gaat voor Zeeuwse begrippen om een aardig bedrag. Voor de pe riode 2013-2015 was 18,6 miljoen euro beschikbaar. Aanvankelijk stond er voor die periode 26 mil joen euro op papier, maar door be zuiniging moest er meer dan een kwart af. Vergeleken met Noord-Brabant is dat een schijn tje. De buurprovincie bulkt van het geld door de verkoop van haar aandelen in het energiebedrijf Es- sent aan de Duitse energiereus RWE. Noord-Brabant heeft dan ook zonder blikken of blozen 475 miljoen euro in vier investerings fondsen, waaronder duurzame energie en breedband, gestoken. Ondanks de beperkte middelen streeft Zeeland vier ambiteuze doelen na. Verbetering van het ves tigingsklimaat door te investeren in de kenniseconomie. Daarvoor bestaat het plan Campus Zeeland, waarin onder meer wordt ingezet op een tweede universiteit in Mid delburg. Die zou zich moeten rich ten op techniek en wetenschap. Het Zeeuwse bedrijfsleven zit te springen om dit soort hoger opge leide jongeren. Daarnaast wil ze de concurren tiepositie van de procesindustrie opvijzelen, onder meer door het project Smart Delta Resources te ondersteunen. Daarin gaan elf gro te bedrijven gebruikmaken van eikaars restgrondstoffen en rest warmte. Ook op het gebied van slimme logistiek zijn er kansen, mede door de ligging van Zee land, de havens, spoor, de bouw van een tweede zeesluis in Terneu- zen en (straks) een betere noord- zuid-verbinding. De provincie wil het toerisme een duwtje geven. Er ligt een miljoen euro op de plank voor het plan Hotspot Breskens. Ten derde blijft de provincie in zetten op innovatie in de land bouw en visserij. Dan gaat het pre- cisielandbouw en nieuwe kweek en vistechnieken. De kringloop economie krijgt een minder groot accent dan in de afgelopen jaren. Tot slot wil de provincie een duwtje geven aan het toerisme. Er ligt een miljoen euro op de plank voor het plan Hotspot Breskens. Eenzelfde bedrag is beschikbaar om bedrijventerreinen om te vor men. Ook een miljoen is gereser veerd voor co-financering van eco nomische projecten waarvoor Eu ropees geld kan worden binnenge haald. MIDDELBURG. De provincie staat voorlopig geen nieuwe zonnepar ken toe in het buitengebied. Ze stuurt daarom het Omgevings plan 2012-2018 bij. De provincie wil eerst afwach ten wat de gevolgen zijn van de bouw van drie grootschalige pro jecten met zonne-energie op Tho- len en in Reimerswaal en Middel burg. De stop geldt niet voor zon nepanelen op daken van wonin gen, bedrijfsgebouwen en op in dustrieterreinen. Het omvangrijkste plan is van energiebedrijf Delta, dat aan de Ceresweg in Tholen 50.000 zonne panelen wil neerzetten op een veld van 23 hectare. Het moet één van de grotere zonnevelden van het land worden. De vergunning is al verleend, maar Delta zet het project pas door als het verzekerd is van duur zaamheidssubsidie. In Rilland, ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal, wil Maat schap Hopmans acht hectare 'on rendabele landbouwgrond' volzet ten met zonnecollectoren. In Mid delburg bereidt GroenLeven uit Heerenveen een zonnepark van 14 hectare voor dat 4500 huishou dens van stroom kan voorzien. Voor beide plannen is inmiddels een vergunning verstrekt. de dat er bloed uit z'n oren kwam. Die man vergeet Jordy's gezicht nooit meer. Hij vond het ook echt bijzonder om hem nu weer zo ge zond terug te zien." Wat gaat Jordy doen nu de race- rij voor hem een gesloten boek is? „Niks bijzonders", zegt hij. „Ik wil mijn studie goed afmaken en daar na gaan werken, zoals iedereen." Jordy de Jonge wordt vrijdag achttien. „Dat wordt een bijzon dere dag", zegt zijn vader Peter. „Zeker voor z'n moeder en mij. Toen hij in Londen in het zie kenhuis lag, wisten we niet hoe we op 30 oktober stil zou den staan bij zijn verjaardag. Zouden we op een kerkhof bij zijn graf staan? Zou hij in een rolstoel achttien worden? Of zou hij alweer redelijk gezond zijn? Gelukkig is het dat laat ste." SLUISKIL. Zeeuws-Vlaanderen heeft de smaak van duurzaam as falt te pakken. In Sluiskil liggen al proefvakken met lignine als plantaardige bestanddeel. Ko mende vrijdag wordt de nieuwe toegangsweg naar het terrein van kunstmestproducent Yara in Sluiskil van 300 ton 'granofalt' voorzien. Bij Heros zelf liggen al twee proefvakken, komende vrijdag wordt bij Yara een veel grotere stap gezet. Het duurzame asfalt bevat 'granova', een product van Heros Sluiskil. Het is een door ontwikkeling van gecertificeerde AEC-bodemas. Deze soort as blijft over na het verbranden en terugwinnen van energie uit huishoudelijk afval. Heros Sluis kil ontwikkelde granova als ver vanger van zand en grind in be ton. De bouwstof staat inmid dels ook in de officiële product- lijst voor warm asfalt. Samen met KWS Infra Roosendaal/Sas van Gent ging Heros een stap verder. De bedrij ven werken sinds 2011 aan dit nieuwe type asfalt. Het granofalt bestaat voor een kwart uit grano va en voor de helft uit herge bruikt asfalt. Zo wordt voor drie kwart op primaire grondstoffen bespaard. WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 door Frank Balkenende MIDDELBURG. De provincie pompt volgend jaar 13,7 miljoen euro in de regionale economie. Dat staat in het bestedingsplan voor 2016. door Frank Balkenende nu achter zich Jordy de Jonge heeft de helm nog die hij op had toen hij het ongeluk kreeg. Aan de buitenkant zijn de sporen van het schuren over het asfalt te zien (inzet). Aan de binnenkant zitten bloedvlekken, foto's Marcelle Davidse door Frank Balkenende Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 20 oktober 2015 de ontwerp herziening Omgevings plan 2012-2018 en Verordening Ruimte Provincie Zeeland vastgesteld. De herziening ligt vanaf 28 oktober tot en met 9 december 201 5 ter inzage. De herziening is in te zien via de provinci ale website www.zeeland.nl, bij de informatiebalie van het provinciehuis aan de Abdij 6 te Middelburg en ligt tevens ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland. Informatie over adressen en openingstijden van de ge meentehuizen kunt u telefonisch inwinnen of vinden op de website van de desbetreffende gemeente. Gedeputeerde Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl Staten bieden de mogelijkheid aan inwoners van Zeeland en overige belanghebbenden om hun zienswijze te geven over het ontwerp. Reacties kunnen tot en met 9 december 2015 worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zee land, afdeling Ruimte, postbus 60014330 LA Middelburg. Van de zienswijzen wordt een verslag gemaakt, dat wordt benut bij het opstellen van de definitieve herziening om gevingsplan en de herziening verordening ruimte. Provin ciale Staten stellen naar verwachting op 11 maart 2016 het definitieve plan vast. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met dhr. N. Elshof telefonisch bereikbaar op 0118 - 63 11 68 of per email via omgevingsplan@zeeland.nl. Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33