Bouwmarkten zijn dupe GIJZEL Olieopvang in actie voor De Mikke Veel jongeren hebben linkerhanden, staat in een onderzoek van ABN Amro Vi I - ZEELAND 3 Jongeren vinden het maar niks om te klussen in huis. En daar hebben de bouwmarkten last van. MIDDELBURG. Een emmer latex. Tot een paar maanden geleden wist Marcel Namat (r8) uit Middel burg nauwelijks wat hij daarmee moest. „Hij had geen flauw idee", weet z'n vader Mare Rensen (43) uit Vlissingen. Hij lacht. „Toen hij een kamer ging witten, zat de he le vloer onder de verf. Terwijl het plafond en de muren geschilderd moesten worden. Dat kon ik dus opnieuw doen." Marc, die les geeft op de oplei ding werktuigbouwkunde van mbo-school Scalda, geeft zijn zoon sindsdien klusles. Ze legden samen vloerbedekking, installeer den een afzuigkap, en gisteren leg den de twee laminaat in de zolder kamer van Marcel. Bij de bouw markt op de Mortiereboulevard in Middelburg haalden ze gisteren sa men een ondervloer. „Ik vind het heel leerzaam", zegt Marcel. „Het is handig om iets zelf te kunnen, want dan hoef je niet niemand om hulp te vragen. En je kunt je creativiteit kwijt. We gaan de zij kanten van de muur aftimmeren. Een vriend komt er daarna graffiti opspuiten." Mare: „Het is een in vestering in de toekomst. Ik hoop dat hij mij komt helpen als ik straks bejaard ben." Natasja Veenstra komt de bouwmarkt uit, met haar man en zoontje. Het jonge gezin heeft rol len behang in de winkelwagen lig gen. Maar die plakken ze niet zelf op de muren van hun nieuwe huis. Dat doen de ouders en schoonouders. Ze stucen, leggen laminaat, installeren een douche cabine en witten zelfs de muren. „Het risico is te groot om het zelf te proberen. Die spullen zijn hart stikke duur. We zijn bang om het te verpesten", zegt Natasja's man, die niet met zijn naam in de krant wil. „We hebben twee kinderen: die moeten naar de crèche en naar de voetbal. Er blijft weinig tijd over om te klussen", vult Natasja aan. Het stel heeft ook nog over wogen om een stucadoor in te schakelen. „Maar die had pas eind januari tijd." Mare Rensen wordt vaak inge schakeld om anderen te helpen bij het klussen in huis. Hij merkt dat nog maar weinig mensen willen of kunnen klussen. „Als je handig bent, dan ben je de sjaak", zegt hij. „Ik heb nu een week vakantie, maar ik ben constant bezig. Ik ga een plafond uit het huis van een vriend halen en een muur zet ten." De grootste drempel is angst, denkt Mare. „Ze zijn bang om aan een klus te beginnen. Maar dat is niet nodig. Je moet ge woon logisch nadenken." 'Met twee kinderen blijft er weinig tijd over om te klussen' De huizenmarkt trekt aan, maar de bouwmarkten zitten in zwaar weer, blijkt uit onderzoek van ABN Amro. De reden is dat huizenkopers steeds minder fanatiek zijn met klussen. Sinds 2000 is het deel van de mannen dat minimaal vijf uur per week klust, gedaald van 13 procent naar 6 procent. „Jonge ren lijken geregeld twee linker handen te hebben en niet over een eigen hamer en gereedschaps kist te beschikken", staat in het rapport van ABN Amro. De hui zenkopers besteden hun klussen vaker uit aan aannemers. Sommige huizenkopers hebben daarnaast minder geld om aan klussen te besteden, omdat ze door nieuwe regels meer eigen vermogen moeten inleggen. Bovendien zijn er meer alleenwo- nenden. Die klussen ook minder: 19 procent van alle alleenwonen- den klust elke week. Bij stellen is dat 35 procent, blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze ontwikkelingen hebben er voor gezorgd dat de verkopen van de doe-het-zelf-zaken ruim een kwart lager ligt dan zeven jaar ge leden. Voor al uw inlijstwerk IIIMMiIiiMÜJJII Het bezuinigingsvoorstel van de gemeente Middelburg om de sub sidie van De Mikke te halveren tot 17.000 euro zorgt voor veel on rust bij de opvang, stelt Coby Lou- werse van De Mikke: „Waar moet je dan met die dieren naartoe? Wie gaat er dan voor ze zorgen? Eigenlijk wil ik mij er nog niet te veel op focussen, ik houd vertrou wen in een goede afloop." Pen ningmeester Marjan Sakko legt uit dat De Mikke een flinke smak geld misloopt door de bezuinigin gen. „De beheerder wordt ook be taald van de subsidie. Als we dat salaris van die 17.000 euro aftrek ken, blijft er niet veel over voor de opvang. We krijgen af en toe nog wel donaties of legaten, maar daar kunnen we niet op koersen." De in 2008 opgerichte SON be staat uit verschillende vogelop vangcentra langs de kust van Ne derland en België, die in het ge val van een olieramp besmeurde vogels opvangen. Recent nog werd er een beroep gedaan op De Mikke om vogels op te vangen, die met olie van de gekapseisde Flinterstar waren besmeurd. Vol gens coördinator Simone Jay van de SON is De Mikke onmisbaar als 'rampencentrum'. „De Mikke heeft een unieke expertise. Veel mensen denken dat het slechts een kwestie is van vogels schoon- 'Veel mensen denken dat het slechts een kwestie is van vogels schoonspoelen, maar er is echt deskundigheid voor nodig' spoelen, maar er is echt deskun digheid voor nodig. Dat proberen wij de gemeente met een brief duidelijk te maken." Louwerse benadrukt dat er bin nen de opvang eigenlijk niet kan worden bezuinigd. „We draaien al ieder dubbeltje op zijn kant. Van de subsidie betalen we bij voorbeeld de voeding en medicij nen voor de dieren, maar ook de energie en de dierenarts. Als we echt moeten bezuinigen, dan is het op een beroepskracht. Dan valt echter wel de stabiliteit van het asiel weg." De gemeenteraad besluit op 9 november over een bezuinigings operatie van in totaal 8,3 miljoen euro. WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Zelfs een muur witten is lastig door Cornelleke Blok Marcel Namat (18) uit Middelburg leert klussen van zijn vader Mare Rensen (43). den ze samen laminaat, foto Lex de Meester ,Hij had geen flauw idee hoe je een muurtje moet witten." Gisteren leg- Natasja Veenstra 5 m KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113-33 00 04 www.ssk-keukenstudio.nl OE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl door Marieke Kesteloo MIDDELBURG. Stichting Olieop vang Nederland (SON) probeert de bezuinigingen van de gemeen te Middelburg op vogel- en zoog- dieropvang De Mikke te verhinde ren. De SON wil voorkomen dat de taak van De Mikke als natio naal kustasiel bij olierampen in ge vaar komt. Simone Jay, coördinator SON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31