71% 29% TO©S Gemeenten blij dat Zondagswet blijft s Dertien jaar cel voor doodslag op Verhelst Beste vriendjes 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Een echte man kan klussen. Uw Mening ONEENS paul kusters Herdenking Sloedam Marktplaats: Sluis actief Nog maar 60 op Molendijk woensdag Guido van der Heijden Kennelijk zijn we dik ke vriendjes van Chi na, want we mogen twee panda's leasen. Volgens minister Koenders tekent het grootse ge baar de bijzondere band die we met China hebben. Ouwehands Dierenpark piest bij kans in de broek van genot omdat ze straks twee echte reuzenpan- da's te leen krijgen. We hadden tot nu toe geen panda's in Neder land. En wanneer ik heel eerlijk ben, ik miste ze ook niet echt. Wat moeten we toch met dat beest? Hij ligt alleen maar te vreten en te slapen. Het is zo ongeveer de enige zeld zame diersoort die zich veilig weet in China omdat zelfs die dek selse Chinezen deze notoir impo tente beer niet in enige vorm wil len opeten of opsnuiven als veron dersteld potentieverhogend medi cijn. Na jarenlang in de allervoorzich tigste bewoordingen iets van de mensenrechtensituatie te hebben durven zeggen, zijn we nu maat jes met de Chinezen. Dat blijkt, want alleen China's allerbeste vrienden mogen hun panda's le nen. Minister Koenders mag dan in zijn nopjes zijn, ik weet niet of ik zo graag vriendjes wil zijn met mensen die, met hun eeuwenou de kwakzalverspraktijken onder delen van zeldzame dieren verma len tot libidoverhogende poeder tjes. Zeker niet wanneer ik zie wat voor cadeautjes ze aan hun makkers geven. Kost ons ook nog een miljoen huur, een karrenvracht heel speci fieke bamboe, een nieuw kot en natuurlijk training van het perso neel dat moet leren omgaan met de nieuwe gasten. Want gemakke lijk in het onderhoud is de hu meurige panda niet. Wat moeten we toch met dat beest? Hij ligt alleen maar te vre ten en te slapen. Apen zijn veel leuker om naar te kijken. De reuzenpanda... Te lui om te neuken. Het beest mag dan misschien zelf niet eens weten hoe je een panda klaarmaakt. Ik word stilaan steeds beter in de keuken. Ik heb wel een paar leuke ideeën. Cultuur kan zonder subsidie. toosenhenk.nl G ASIELBUEENKOMSTEN GEMEENTEN BEZOCHT Bij het monument aan de Sloedam bij Nieuwdorp vindt zaterdag om 10.30 uur een oorlogsherdenking plaats. Voorafgaand aan de herden king zal het nieuwe marke ringspunt van de Libera tion Route Europe, wat aan de Sloedam geplaatst is, officieel in gebruik wor den genomen. Het is het eerste markeringspunt op het eiland Walcheren. Het markeringspunt is te herkennen aan de meerpa len. Daarop is een bord met teksten (in vier talen), kaarten en afbeeldingen be vestigd over de gebeurtenis sen op de Sloedam. Inwoners van de gemeente Sluis maken in Zeeland re latief gezien het meeste ge bruik van Marktplaats. Vol gens de website handelde 22 procent van de inwo ners de afgelopen acht maanden via de (verkoop- website. De gemeente Tho- len staat op de tweede plaats, Borsele derde. In Zeeland wordt het meest gehandeld in (oude) tijdschriften en kranten. Daarna volgen postzegels en playstations. Op de Molendijk bij Oud- Vossemeer mag sinds giste ren nog maar zestig kilome ter per uur worden gere den. Gedeputeerde Harry van der Maas maakte be kend dat er geen bezwaren tegen de snelheidsverla ging zijn ingediend. Op de volgens de ANBW gevaar lijkste weg van Zeeland vie len recent twee doden en een zwaargewonde. Mensen Dat blijkt uit een rondgang langs de dertien Zeeuwse gemeenten. Ondanks dat een meerderheid van de Tweede Kamer van de Zondagswet af wil, trekt minis ter Ronald Plasterk van Binnen landse Zaken de wet niet in. De Zondagswet regelt onder meer dat het verboden is om op zondag vóór 13.00 uur een evene ment te organiseren. Ook is het niet toegestaan om in de buurt van een kerk lawaai te maken. Dit alles om de zondagsrust te waarborgen. De Zondagswet zegt overigens niets over winkel tijden; die worden geregeld in de Winkeltijdenwet. Plasterk komt na onderzoek tot de conclusie dat de Zondags wet in de praktijk geen proble men veroorzaakt. Dat vinden de Zeeuwse gemeenten ook, blijkt uit een rondgang. Wie een evenement op zon dag voor 13.00 uur wil laten be ginnen, moet een ontheffing aan vragen bij de gemeente. De Zeeuwse gemeenten geven niet veel van die ontheffingen uit. Niet omdat ze onwillig zijn, maar omdat er weinig worden aangevraagd. En als dat gebeurt, dan worden ze bijna altijd afgege ven. Zo verleent Terneuzen bij voorbeeld ontheffingen voor de Havendagen Terneuzen, het Old timerfestival in Axel, de Geuzen- feesten in Biervliet en de Gilde- feesten in Sluiskil. Middelburg benadrukt geen mensen voor het hoofd te willen stoten en altijd met alle partijen te overleggen en oplossingen te zoeken. De Zondagswet zorgt juist dat een gemeente rekening houdt met de zondagsrust, aldus een woordvoerder. Goes gaat er hetzelfde mee om en kan zich vinden in de lijn van Plasterk. Te Loslaten van de Zondagswet kan betekenen dat gemeenten regels invoeren die strenger zijn dan de wet. meer omdat loslaten van de wet kan betekenen dat gemeenten er eigen regels op na gaan houden die strenger zijn dan de wet nu is. Precies de reden die Plasterk aanvoert om de Zondagswet niet in te trekken. Als Plasterk dat zou hebben gedaan, sluit burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal niet uit dat de gemeente in de plaatse lijke verordening regels had opge nomen om de zondagsrust te ga randeren. „Dat is nu niet aan de orde. We kunnen ons prima in de Zondagswet vinden." Er was vijftien jaar geëist. Naast de opgelegde straf moet C. een schadevergoeding van 6545 euro betalen. Op 30 november 2014 vierde C. met zijn vrienden zijn verjaardag in een café in de Ter- neuzense binnenstad. Na het ver laten van het café kreeg zijn vriendengroep een woordenwis seling met Verhelst en Rachid B. De groep ging uiteen en pal daar na kregen C. en zijn neef Junior C. opnieuw ruzie met de twee. Daarbij liep Suanley C. met een vuurwapen op Rachid B. af. Die stak daarop Junior met een mes in zijn keei. Terwijl Junior achter bleef ging Suanley de twee ach terna. Bij de Brouwerijstraat kwam hij uit een steeg en schoot hij op hen. Verhelst overleed ter plekke en B. liep een schotwond op. De schietpartij zou te maken hebben met de langdurige vete tussen Rachid B. en Suanley C. Een vete tussen voornamelijk An- tillianen, zorgde eerder voor het nodige geweld en schietpartijen in Terneuzen. Suanley C. was al eens door Rachid B. beschoten en met geweld van zijn kant ge confronteerd. Rachid B. zal zich binnenkort voor de rechtbank in Middelburg moeten verantwoor den voor onder meer poging tot doodslag op Suanley C. Reactie? Tips? redactie@pzc.nl 308 reacties JÊ SORR Y# VOL IS VOL. NIEUWDORP SLUIS OUD-VOSSEMEER MIDDELBURG Boomsma geeft boeken cadeau in Middelburg Arie Boomsma geeft zater dag duizend exemplaren van de bloemlezing 'Ik weet niet welke weg je neemt' ca deau. In Zeeland gebeurt dat via de Drukkerij in Mid delburg. Wie het boek wil hebben krijgt het (zolang de voorraad strekt) in ruil voor zijn of haar favoriete dichtregel. De actie wordt betaald door verzekeraar Re aal om het thema dood be spreekbaar te maken. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. De Zeeuwse gemeen ten vinden het prima dat de Zon dagswet blijft bestaan. De wet vormt in de praktijk geen belem mering om op zondag evenemen ten te organiseren. Tegelijkertijd borgt die wel de zondagsrust. In de Brouwerijstraat werd een straatmonumentje opgericht ter nage dachtenis aan Gideon Verhelst. foto PZC door Ad Roos MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 25-jarige Terneuzenaar Suanley C. een celstraf van dertien jaar opge legd voor doodslag op de 23-jari- ge Gideon Verhelst en een poging tot doodslag op zijn plaatsgenoot Rachid B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2