Nederlandse turnsters zijn een toonbeeld van eenheid SPORT 19 Turners gaan naar Rio voor ticket De mannenturn- ploeg ligt op koers voor een historisch optreden in Rio de Janeiro. Voor het eerst sinds 1928 zou hier weer een man- nenturnteam op de Spelen kunnen staan. Het ticket moet eveneens be haald worden in Rio. Op het Test Event in april moet Nederland, elfde op het WK, zich dan zien te handhaven in de mondiale top twaalf. De num mers 9 tot en met 16 van de WK strij den hier om de laat ste vier plaatsen. Van het zevental Duitsland, Frank rijk, Oekraïne, Span je, Roemenië, Cana da en Wit-Rusland moet Oranje er vier achter zich zien te houden. „Elfde is top voor ons", stelt ringenfïnalist Yuri van Gelder. „Top acht is nu te hoog gegrepen. We klim men nog steeds." „We mogen twee keer naar Rio", liep meerkamper Bart Deurloo op de za ken vooruit. 31ste plaats.Eigenlijk was het gek kenwerk met zo'n gebrekkige voor bereiding, erkent hij nu. „Ik hoop te op een wondertje. Ik had liever twee slechte jaren gehad, als ik dan nu een ticket voor de Spelen had gehaald." Met het team krijgt hij een herkansing in april. Dat valt buiten het rampjaar 2015. luchtledige. „Een inschattings fout." Al na de kwalificatiedag is het toernooi passé, want ook zijn optreden op brug is finale-onwaar dig. Och, is het in 2012 ook niet goed gekomen met een gouden plak op de Olympische Spelen? Bondscoach Mitch Fenner ver biedt Zonderland om in juni zijn nationale titels op rek en brug te verdedigen in Ahoy, uit angst voor blessures. „Zonde, maar ik snap de keuze", reageert de uittre dend kampioen. Of hij de misère van Montpellier heeft verwerkt? „Ik heb de knop snel omgezet. Ik was niet zo fit als ik gewend was. Voor de WK kan ik dat oplossen. Ik heb vier maanden voorberei ding, voor de EK had ik er twee." Door een duimblessure verloopt de aanloop richting de WK alles behalve rimpelloos. Na twee we ken gedwongen rust wil Zonder land de trainingsachterstand inha len. Met een ingetapete duim tast hij mis bij de Gaylord II. Een her senschudding brengt operatie Glasgow in gevaar. De hoofdpijn klachten houden aan. De test in Hoofddorp komt eigenlijk te vroeg, maar de titelverdediger van Nanning slaat zich er doorheen. Na de podiumtraining, een soort generale repetitie, verklapt Zon derland donderdag hoe dicht hij bij afmelding was. „Ik heb even ge dacht: misschien moet ik nieuwe plannen maken." Zonderland oogt bleekjes, zijn oe fening op rek flets. Het wordt een martelgang, die eindigt met een Zo vaak vertoont de olympisch rekstokkampioen zijn kunsten niet voor eigen publiek. Toch raakt sporthal Opperdam in Volen- dam verre van vol voor een EK-kwalificatiewedstrijd op vrij dagavond. Zonderland hoeft niet diep in zijn arsenaal van vluchtele menten te tasten om een plekje in het EK-team af te dwingen. Zijn oefening op brug komt door een mislukte afsprong niet uit de verf. Juist op dit toestel heeft hij extra geïnvesteerd. „Ik heb zo'n nieuwe oefening echt nodig om turnen leuk te blijven vinden. Daar ligt een grotere uitdaging dan op rek." Brons tijdens de World Challenge Cup in Cottbus in maart ziet Zon derland als een bevestiging dat hij goed bezig is op brug. In de Duit se stad gaat het even later mis in de rekfinale. „Pech, kan gebeu- Een déja-vu-gevoel overvalt Zon derland op zijn 29ste verjaardag in Montpellier. In de vlucht van Kol man naar Gaylord II tast hij in het Zonderland oogt bleekjes, zijn oefening flets. Het wordt een martelgang, die eindigt meteen 31ste plaats ren", blijft hij de rust zelve. Twee weken later volgt eerherstel in Lju bljana. Op rek komt er niemand in zijn buurt. Dit keer mislukt zijn brugoefening echter. Tussen de beide Challenge-wed- strijden in blikt hij in Beekbergen vooruit naar de Europese kam pioenschappen in Montpellier. Be smet terrein, want in het voorjaar van 2012 smakte hij in dezelfde hal tegen de grond toen hij voor het eerst zijn inmiddels legendari sche triple wilde showen. Over zijn titelkansen: „Een rekoefening kun je niet op safe doen. Ik moet volle bak." GLASGOW. Eenheid, teamspirit, elegantie, artisticiteit. Het zijn kernwoorden in het succesverhaal van de Nederlandse turnsters. De teamfinale van gisteravond tij dens de WK in Glasgow, voor on geveer 6.000 toeschouwers, was een toegift. „Een showtje geven", zoals Sanne Wevers het noemt. De beloning was er drie dagen eerder al in de vorm van een olym pisch teamticket. Meer dan de achtste plaats tussen de wereldeli te zat er niet in, zeker niet na een val van Lieke Wevers aan de brug met ongelijke leggers. Het zestal van de Verenigde Staten werd voor de derde keer op een rij we reldkampioen. De eenheid bewaren wordt mis schien wel de grootste uitdaging voor bondscoach Gerben Wiers- ma. Na terugkeer in Nederland zijn de Glasgow-7 (de We vers-tweeling, Lisa Top, Eythora Thorsdottir, Mara Titarsolej, Tisha Volleman en reserve Vera van Pol) eikaars concurrenten. De plekken voor Rio zijn duur. In de olympi sche teamwedstrijd komen vijf turnsters per land in actie. Van de Glasgow-gangers moeten er sowie so twee afvallen. En dan staan on der meer de geblesseerden Céline van Gerner en Noël van Klaveren nog te trappelen. Van Gerner was in 2012 in Londen nog twaalfde all round, de beste prestatie van een Nederlandse turnster ooit op de naoorlogse Spelen. Veertien jaar De laatste keer dat Nederland de landenfinale op een WK haalde, was veertien jaar geleden in Gent. De vijfde plaats van toen bleek nu te hoog gegrepen. De achtste van gisteravond mocht er evenwel ook zijn. WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Epke Zonderland is na een teleur stellend optreden in Glasgow nog al les behalve zeker van de Spelen in Rio. foto AFP Juni, NK Rotterdam Augustus-oktober, richting WK 22 oktober, podiumtraining Glasgow 26 oktober, landenwedstrijd WK GLASGOW. Het jaar 2015 was een slecht Epke-jaar. Voor het eerst sinds 2008 haalde Epke Zonder land geen enkele medaille op een internationaal turnkampioenschap. Het jaar van de koning van de vluchtelementen in vogelvlucht. Maart, EK-kwalificatie Maart/april, wereldbekers April, EK Montpellier door Marcel Luyckx Sanne Wevers gaf een showtje weg op de balk in Glasgow. foto ANP door Marcel Luyckx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19