Hlddink getipt als tijdelijke opvolger Mourinho Openwaterzwemmers zien ook andere kant van Rio de Janeiro 18 SPORT Sjarapova verslaat Halep Ter voorbereiding op de Spelen van volgend jaar verblijven de openwaterzwemmers van Nederland momenteel in Rio. Ivan Basso verder als teammanager Ivan Basso (37) zet zijn loop baan bij wielerploeg Tinkoff voort als manager. De voorma lig wielrenner genas deze zo mer van kanker. De Nederlan der Steven de Jongh is ploeg leider bij Tinkoff, dat onder meer toppers als Peter Sagan en Alberto Contador onder contract heeft staan. Russische atlete gebruikte doping De Russische kogelslingeraars- ter Maria Bespalova is begin september na een wedstrijd in Berlijn betrapt op doping- gebruik. Het vermoeden be staat dat ze verboden steroï- den heeft gebruikt. De inter nationale atletiekfederatie IAAF bevestigde dat de Russi sche daarom is geschorst. Maria Sjarapova heeft gisteren aangetoond dat ze na langdu rig blessureleed helemaal te rug is. De Russische nummer vier van de wereld won ook haar tweede groepswedstrijd bij de WTA Finals in Singapo re, tegen de Roemeense favo riete Simona Halep: 6-4 6-4. Met een enorme schreeuw vierde Sjarapova (28) haar tweede winstpartij, die haar op de drempel van de halve fi nales brengt. De voormalige nummer één van de wereld sluit de groepsfase af tegen de Italiaanse Flavia Pennetta, die gisteren Agnieszka Radwan- ska klopte: 7-6 (5) 6-4. Langzaam, langzaam! Het zware stemgeluid van Marcel Wouda galmt door het zwembad van het Ginasio Experimental Olimpico (GEO) Juan An tonio Samaranch, een exerimentele school in Rio de Janeiro voor kinde ren tussen 11 en 14 jaar. In het water liggen zo'n veertig leerlingen, die hier dagelijks ook nog zo'n twee uur sportonderwijs volgen. Ze hangen aan Wouda's lippen en kijken vol ontzag naar de getrainde zwemmerslichamen van zijn pupil len Ferry Weertman, Marcel Schou ten en Sharon van Rouwendaal. De Nederlandse openwaterzwemmers zijn deze week in Rio om te trainen in de zee bij Copacabana, waar vol gend jaar de olympische wedstrijden worden afgewerkt. „Maar de wereld is groter dan het zwembad en het le ven bestaat uit meer dan sport alleen. Daarom geven we deze clinic", zegt Wouda. „In Nederland hebben we een bevoorrecht leven, we wonen in een rijk land waar alles goed is geor ganiseerd. Het is niet overal zo. Vol gend jaar zijn de Olympische Spelen hier, dus ik vind het belangrijk dat wij als sporters en ik als coach ook de andere kant van het leven hier zien. Een ontwikkelder mens is een beter mens, daar geloof ik in." Kogels Aan de voet van de Morro dos Praze- res in Santa Teresa is inderdaad veel anders. De GEO-school, die wordt on dersteund door de Nederlandse sport koepel NOC*NSF, kijkt uit op een ver pauperde berg die is volgepakt met de klassieke krotten met golfplaten 'In Nederland hebben we een bevoorrecht leven, we wonen in een rijk land' daken. De schoolborden binnen zijn van gehard metaal en werden vroeger gebruikt als pantser voor de ramen, om de kogels van de drugsbendes bui ten te houden. Zeker naar Braziliaanse maatsta ven is de GEO-school, met een prach tig kunstgras-voetbalveld annex atle tiekbaan, het zwembad, de tafelten nistafels, basketbalhal, blinkende fit nessruimte en het speciale schaaklo kaal een oase van sportonderwijs. „Maar de lijnen hangen in het water", is het eerste dat Van Rouwendaal, net als Weertman al zeker van Rio 2016, opvalt. „Dan breken ze de golven niet en daar zijn ze voor bedoeld. En de kinderen dragen niet allemaal een zwembril. Ondenkbaar eigenlijk." Zwemtrainster Erica reageert enigszins afgemeten. „Tja, het zijn hier Braziliaanse maatstaven", zegt ze. „We hebben meer water in het bad moeten laten lopen omdat we an ders niet konden duiken. Maar de ha ken voor de lijnen zijn niet ver plaatst, nee. En die brilletjes? Niet ie dereen kan zich dat veroorloven." Hilariteit Aan de rand van het bad zorgt Wou da voor hilariteit als hij per ongeluk het water invalt. Maar hij voelt zich wel in zijn element. „Ze zijn allemaal lekker vrij in het water. Ze zwem men hier meer dan kinderen van de ze leeftijd in Nederland op school doen." Bovenal hebben ze er allemaal de grootste lol in. „Dat is het belang rijkste", zegt Weertman. „Ze echt iets leren is lastig in zo'n korte tijd, maar als ze er nog iets meer gemoti veerd en geïnspireerd door raken is het mooi." Een sportieve opleving tijdens de ontmoeting met Liverpool van za terdag weegt mogelijk niet op te gen het imagoverlies dat een der gelijk vernederende straf met zich meebrengt. Een bezoek aan de kleedkamer van de arbitrage in de rust van het verloren duel met West Ham United (2-1), kan Mou rinho zo gaan opbreken. De trai ner was boos over een in zijn ogen onterechte rode kaart voor Nemanja Matic, het wegsturen van een assistent en een afge keurd doelpunt van Cesc Fabre- gas. De Portugees ging zodanig door het lint dat arbiter Jon Moss hem naar de tribune stuurde. Meer dan de nederlaag tegen West Ham, de vijfde van het sei zoen voor Chelsea, brengt deze ti rade hem in zwaar weer. Mourin ho krijgt tot morgen zeven uur de tijd om zijn verhaal te doen, maar aan een sanctie kan hij niet ontko men. Als de FA de zaak snel be handelt, is het de vraag of hij zater dag het stadion mag betreden. In 2014 moest Billy Davies maar liefst vijf wedstrijden van Nottingham Forest vanaf de tribu ne bekijken, omdat hij de scheids rechter in de rust had uitgefoe- terd. Mourinho tuimelt dit sei zoen bovendien van het ene in het andere incident. Voor zijn aan merkingen op de leiding na af loop van het verloren duel met Southampton (2-1) kreeg de Portu gees een boete van 50.000 pond en een voorwaardelijk stadionver bod van één duel. Mocht de FA Bij een stadionverbod voor Mourinho, bereikt het geduld van eigenaar Abramovitsj waarschijnlijk zijn limiet een daad willen stellen, dan be reikt het geduld van eigenaar Ro man Abramovitsj waarschijnlijk zijn limiet. Slechtere pr dan een stadionverbod voor het boegbeeld van de club bestaat bijna niet. Opvolging Over zijn mogelijke opvolging wordt in Engeland driftig gespecu leerd. Guus Hiddink komt op bijna alle lijstjes prominent voor. De Achterhoeker won als inte rim-trainer in 2009 met Chelsea de FA Cup en lag goed bij de ach terban. Ditmaal zou hij opnieuw voor een tijdelijke rol in aanmer king komen, in afwachting van Pep Guardiola. Het contract van de Spanjaard met Bayern Mün- chen loopt komende zomer af. WIELRENNEN ATLETIEK TENNIS 'De wereld is groter dan het zwembad' Maria Sjarapova is nog onge slagen. foto Getty Images door Joost de Jong Plezier na het zwem bad. foto Joost de Jong Marcel Wouda Jose Mourinho heeft het niet ge makkelijk bij Chelsea, foto Reuters door Geert Langendorff LONDEN. Het besluit van de Engel se voetbalbond FA om José Mourin ho te vervolgen voor het uitschel den van een arbiter, maakt de toe komst van de Portugees als mana ger van Chelsea extra onzeker. Als hem een stadionverbod wordt op gelegd, lijkt zijn positie onhoud baar. Guus Hiddink wordt ge noemd als tijdelijke opvolger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18