Danda's op Extreem geweld in Nederlands-lndië Kamer: bij Terschelling geen gaswinning Chinese verzorgers komen naar Nederland WU WEN NIEUWS 15 vijftien jaar lobbyen tomen ze Ierland: e panda's orden het Ster en Wolk hebben elkaar nog nooit ontmoet. Drie maanden voordat Wu Wen en Xing Ya op het vliegtuig naar Nederland wor den gezet, vliegt een team van dierverzorgers uit Rhenen naar Sichuan om op panda-les te gaan. „Panda's zijn intensief om te ver zorgen", weet manager dierver zorging van Ouwehand Dirk Jan van der Kolk. „Waar een giraffe rustig elke dag zijn lievelings brokjes eet, heeft een panda de ene dag liever het witte merg uit diersoort. Ook in 1987 hing er al een stevig prijskaartje aan de bruikleen: 120.000 dollar plus 10.000 dollar voor de verzekering van het duo. Prins Bernhard open de het pandaverblijf officieel. De Chinezen stuurden hun eigen team met dierenarts, verzorger, pandadeskundige en tolk mee. Volgens afspraak kwamen delega ties 'Chinese onderministers' op bezoek. „Die brachten souvenir- tjes mee, die ze bij de panda's ver kochten. De opbrengst verdween in de eigen zakken." een bamboestengel, en de andere dag liever de jonge blaadjes van een andere bamboesoort. Dat moet je in de gaten houden. We moeten ook de karakters van Wu Wen en Xing Ya leren kennen, en leren hoe we kunnen zien of ze gezond zijn en of ze lekker in hun vel zitten." Drie maanden pandacursus is voor de Chinezen overigens niet genoeg garantie voor een goede verzorging van hun zwart-witte beren. Als ze naar Nederland ko men zal er een delegatie van Chi nese verzorgers meevliegen en hier een aantal weken blijven om ervoor te zorgen dat de overgang zo soepel mogelijk verloopt. Eenmaal gewend moeten Wu Wen en Xing Ya hun trucje doen. Panda's in gevangenschap plan ten zich maar moeilijk voort, maar een pandababy wordt in Rhenen zeer op prijs gesteld. En in China ook, in het contract staat dat nageslacht na vier jaar weer ingeleverd moet worden. Mogelijk gaat het om tienduizen den incidenten, waaronder marte lingen, roof, brandstichtingen en executies. Dat concludeert de Leid- se hoogleraar Gert Oostindie in zijn boek Soldaat in Indonesië, dat vandaag verschijnt. Het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KIT- LV) onderzocht bijna 700 dagboe ken, brieven en memoires van zo'n 1.400 Indië-militairen. Ruim driekwart van de militairen maakt geen melding van oorlogsmisda den. Door de anderen worden bijna 800 extreme geweldsinciden ten gemeld. In de helft van de meldingen gaat het om dodelijke slachtoffers, zoals standrechtelijke executies en het 'op de vlucht' neerschieten van gevangenen. Een kwart van de incidenten betrof martelingen tijdens verhoren. Volgens KITLV-directeur Oost indie is dit vermoedelijk het topje van de ijsberg, omdat heel veel za ken niet gerapporteerd zijn. Uit gaande van de totale omvang van de krijgsmacht in Indonesië schat hij het aantal oorlogsmisdrijven op tienduizenden. Meldingen over oorlogsmisda den begaan door Nederlandse mi litairen zijn er al vanaf het begin, maar lange tijd werd erover gezwe gen of werden deze afgedaan als 'incidenten'. „De conclusie van het kabinet-De Jong in 1969 dat daar slechts incidenteel iets fout is gegaan, houdt geen stand", zegt Oostindie. „We kunnen conclude ren dat waarschijnlijk de meeste militairen niet betrokken waren bij oorlogsmisdaden. Maar er zijn ook veteranen die zeggen dat daar vreselijke dingen zijn gebeurd, maar er verder niet over willen praten." In de documenten is meer spra ke van rechtvaardiging van de oor logshandelingen, dan van spijt, zegt Oostindie. „De bitterheid dat ze door de politiek in de steek zijn gelaten en slachtoffer zijn, deelt vrijwel iedereen." De militairen gingen vaak rede lijk optmistisch en met een zeker idealisme naar Indië. Naarmate de strijd vorderde en de verliezen gro ter werden, daalde het moreel van de krijgsmacht. Veel van de ge- weldsexcessen kwamen voort uit represailles, wanneer een eigen ka meraad dood en verminkt werd te ruggevonden. Veteranen wijzen dan ook her haaldelijk op de gruwelijkheden die begaan zijn door Indonesische strijders. „Het kan zijn dat het groeiend cynisme tot een andere geweldsdreiging leidde. Als getwij feld wordt of dit wel een zinvolle oorlog is en aan eigen kant zoveel militairen sneuvelen, ontstaat ver harding." Buitensporig geweld vond op grote schaal plaats, maar het ge beurde niet in opdracht van de le gertop. „De formele instructie was om de burgerbevolking te ont zien en zich netjes te gedragen. Vaak werden op lager niveau ande re beslissingen genomen, waar door zaken uit de hand liepen. Dat werd vaak niet gerapporteerd aan de legertop, laat staan dat het bestraft werd." Met de vele rechtszaken van na bestaanden van Indonesische slachtoffers afgelopen jaren, de be taling van schadeclaims en het ma ken van publieke excuses blijft de gewelddadige dekolonisatie van Nederlands-lndië een open wond waar de politiek moeilijk raad mee weet. De afgelopen jaren is er wel meer openheid gekomen over de ze periode. Oostindie pleit voor breder onderzoek, in samenwer king met Indonesië, waarbij dan ook het oorlogsgeweld aan de an dere kant wordt belicht. DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken tegen mogelijke gas winning bij Terschelling. De Ka mer vindt dat er bij het Waddenei land niet moet worden geboord, omdat dit niet past binnen de re gels voor milieu- en natuurbe scherming. Het voorstel van PvdA, D66, GroenLinks, Partij voor de Dieren en Christenunie om niet naar gas te boren bij Terschelling, kreeg bij val van de SP en diverse kleine par tijen. Minister Henk Kamp (Econo mische Zaken) beslist pas in de loop van 2016 over mogelijke gas winning bij het eiland. Oliebedrijf Tulip Oil heeft de plannen tot die tijd in de koelkast gezet. Eilandbewoners en milieuorga nisaties verzetten zich tegen de gaswinning. De vereniging gasT- vrij Terschelling is dan ook heel blij en dankt alle partijen die voor de motie hebben gestemd. „Dit is een grote stap op weg naar afstel van de plannen", zegt woordvoer ster Annet van Essen. „Natuurlijk kan minister Kamp de motie naast zich neerleggen, maar dit is wel een heel krachtig signaal dat Nederland geen gasindustrie wil in dit kwetsbare Waddengebied." Ook de Waddenvereniging is ver heugd over de stemming. WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 door Tonny van der Mee LEIDEN. Nederlandse militairen ge bruikten structureel en extreem ge weld tegen Indonesiërs tijdens de naoorloogse onafhankelijkheids strijd in de kolonie. Gert Oostindie foto KITLV emen ze.... Rong-Rong en Chuan-Chuan in Beekse Bergen in 1987. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15