Afstappen om te appen is veiliger, leren de kinderen Ballonvaart leverde de eerste Verzorgers uit Rhenen gaan in China op panda-les, XING YA 14 NIEUWS Het kostte intensief maar nu l naar Ne< twee jong Hopelijk w erd Een jongen fietst vlak voor een kruising als er een geluidje uit zijn broekzak komt. Hij laat acuut zijn stuur los om zijn mobieltje te pakken. Maar is dat wel zo slim? Misschien niet, maar de nieuws gierigheid wint op zo'n moment, concludeerden de leerlingen van groep 8 van de Friese basisschool It Pertoer in Weidum. Na de les over de gevaren van het gebruik van hun mobieltje tijdens het fiet sen zeggen ze: afstappen is veili ger. De basisschool mocht mee doen aan een proef van VVN. De organisatie test een lespakket over het gebruik van smartphones op de fiets. „Het is een groeiend pro bleem. Kinderen krijgen op steeds jongere leeftijd een smartphone. We willen met ze praten over de risico's van appen, bellen of mu ziek luisteren tijdens het fietsen. Het is makkelijker om kinderen het gewenste gedrag aan te leren dan ze later het ongewenste af te leren", verklaart woordvoerder Rob Stomphorst. Afgelopen weekend beklaagden bus- en trambestuurders zich over gevaarlijke verkeerssituaties die ontstaan door appende fiet sers. „Wij krijgen ook klachten binnen van andere fietsers", con stateert Martijn van Ess van de Fietsersbond. „Ze zien hoe wegge bruikers slingeren en het pad blok keren. De irritatiegrens wordt be reikt." Hoeveel ongelukken er pre cies door gebeuren, is onbekend. Volgens de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) vallen jaarlijks tien tallen doden en honderden ge wonden door het gebruik van een mobieltje tijdens het fietsen. Om het aantal ongevallen onder jonge ren omlaag te brengen, hoopt VVN het telefoongebruik onder weg terug te dringen. Basisscho len in Friesland, Overijssel en Fle voland hebben de verkeerslessen getest. De organisatie wil het pak ket snel aan andere onderwijs instellingen aanbieden. In de klas van meester Hanno Zomermaand op It Pertoer gaven 20 van de 26 leerlingen toe wei eens hun telefoon in de hand te hebben. Zeker één leerling kon al vertellen over een ongeluk dat ze tijdens het appen kreeg. Het meis je had één hand aan het stuur en ging in een bocht onderuit. „Haar fiets én mobieltje waren kapot", vertelt de leerkracht. Met filmpjes en opdrachten hoopt de verkeersorganisatie de kinderen duidelijk te maken dat het lastig is de aandacht op het verkeer te houden als ze ook aan het appen zijn. Ze krijgen onder meer een filmpje te zien waarin een fietser bijna wordt aangere den, omdat die een toeterende au- 'Ik kreeg een bericht binnen en las dat op de fiets. Leerlingen zeiden meteen: dat mag niet' Hanno Zomermaand leraar to niet hoort. Voor Sem (11) van basisschool De Grünslach in het Friese Wjelsryp een belangrijke les. „Als je muziek luistert op de fiets, moet je die niet te hard zet ten. Want dan hoor je een toeter niet en rijden ze je omver." Klasgenoot Anne Marije (11) voegt de daad bij het woord. Zij luistert af en toe zachte muziek op de fiets, maar appen? Nee, dat doet ze dus écht niet. „Ik heb geen wifi als ik onderweg ben, dus ik kan niet appen. Maar ik vind het ook gevaarlijk, want dan zit je niet op te letten." Dus zit er maar één ding op als de telefoon gaat tij dens het fietsen: afstappen en op een veilige plek gaan staan. De leerlingen van meester Han no lijken gehoor te geven aan die boodschap. Drie weken na de ver- keersles staken nog maar twee kin deren de hand op toen hun mees ter vroeg wie met de telefoon in de hand op de fiets zat. Sterker, de kinderen riepen hun meester tot de orde toen ze tijdens een school reis op de fiets zaten. Zomer maand: „Ik kreeg een bericht bin nen over de reservering voor het uitje en las dat tijdens het fietsen. Mijn leerlingen zeiden meteen: mees, dat mag niet hè. U moet stil staan om het bericht te lezen." ultimiljonair Marcel Boek- hoorn wilde vanaf het mo ment dat hij Ouwehands Dierenpark Rhenen kocht twee dingen: van de dierentuin weer een succes maken, én een panda. Hij kreeg er twee, al ging er wel vijftien jaar intensief lobby werk aan vooraf. Hij presenteer de gisteren vol trots zijn twee zwart-witte baby's: Wu Wen en Xing Ya. Ze kosten een miljoen per jaar aan 'huur'. Wu Wen, wat Mooie Krachti ge Wolk betekent, is een vrouw tje. Ze werd 3 jaar geleden gebo ren in het Wolong Giant Panda Centre in Sichuan, in het zuid westen van China. Haar mannelij ke reisgenoot heet Xing Ya, een naam die te vertalen is in Elegan te Ster. Hij is ook 3. Volgens de computer van het Wolong Giant Panda Centre, waar ook Xing Ya geboren en ge togen is, zouden de twee panda's genetisch uitstekend bij elkaar passen. Het is dan ook de bedoe ling dat ze het in Nederland ook op romantisch gebied met elkaar kunnen vinden. Op dit moment wonen de twee beren allebei nog in een fok- centrum in Chengdu. Ze zijn jong, daarom speels, en brengen hun dag verder door met het weg- kauwen van zo'n 20 kilo bamboe. HILVARENBEEK. Een boek zou hij erover kunnen schrijven, de Chi nezen en hun panda's. In vijf woorden: „Het is een commer cieel circus." Henny van Loosbroek, oud-direc teur van Beekse Bergen in Hilva- renbeek, slaagde er 28 jaar gele den al in twee reuzenpanda's naar Nederland te halen. Bijna vier maanden logeerden Rong- Rong, een vrouwtje van 8 jaar, en Chuan-Chuan, een mannetje van 11, in hun verblijf aan het be gin van de wandelsafari. „Een groot succes. Minstens 100.000 extra bezoekers kwamen kijken. Tot vreugde ook van het Wereld Natuur Fonds, dat kreeg van ie der kaartje een gulden." Het verhaal begint met een bal lonvaart. Van Loosbroek: „Ik had toen al ballonvaren als hobby en was in Zweden. Ergens tussen Stockholm en Göteborg kwam ik over een dierentuin en zag van uit de lucht panda's. Die zou ik in de Beekse Bergen ook best wil len hebben, dacht ik. Terug aan het werk ben ik gaan bellen met de Chinese ambassade. Aanvan kelijk verliep dat contact heel moeizaam, maar nadat ik ze ons park had laten zien, werd ik uit genodigd naar China te komen. Tot mijn grote verbazing was het in een paar dagen geregeld." Met 'een rotgang' werd een spe ciale stal gebouwd en 'een hele papierwinkel' was noodzakelijk om de zwart-witte knuffelberen te laten overkomen. De reuzen- panda is immers een bedreigde door Ellen van Gaaien AMERSFOORT. Voor leerlingen van groep 7 en 8 zijn verkeerslessen ontwikkeld over het gebruik van smartphones op de fiets. Veilig Ver keer Nederland (WN) wil de kinde ren al vroeg leren welke risico's er aan kleven. v y Muziek luisteren of appen op de fiets kan gevaarlijke situaties opleveren. WN wil kinderen wijzen op de risico's, foto Jaap Schaaf En we no door Laura Romanillos M door Nico Snels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14