'Met prefabwoningen gaat het ons lukken' - i NIEUWS 11 •&SNS Q S r LLOYDS BANK lorim ^EGON IQ nederlanden delta lloyd De man die 'de prop' uit de opvang voor asiel zoekers moet halen, houdt deels kantoor op het ministerie van Veiligheid en Justitie. Dat past wel in de verhit te sfeer van het Nederlandse vluchtelingendebat. Waar auto's in brand worden gestoken en in spraakavonden gierend uit de klauwen lopen. „Draagvlak. Dat woord komt te rug in elk gesprek dat we met een gemeente hebben. Daarom is het goed dat vluchtelingen met een verblijfsvergunning geen voor rang meer krijgen bij huisvesting. Dat begrepen mensen niet meer. Je had situaties dat er één Eritreër met urgentie een groot huis toege wezen kreeg omdat zijn jonge broers nog zouden nareizen. Maar dat duurde dan nog een jaar. Al die tijd zagen de mensen in de buurt die man in zijn eentje in dat grote huis wonen. Dat soort dingen kun je niet uitleggen." Marco Florijn is van de PvdA. Hij was wethouder in Rotterdam en is nu de ambassadeur van het platform Opnieuw Thuis. Daarin werken sinds enkele maanden drie ministeries, de provincies, de Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) en het COA samen. De opdracht: ervoor zorgen dat zo snel mogelijk 13.000 asielzoekers die een verblijfsvergunning heb ben uit het asielzoekerscentrum kunnen en een ander dak boven hun hoofd krijgen. Die door stroom stokt al maanden omdat er te weinig woonruimte beschik baar is, het zet de huurmarkt on der grote druk. Het kabinet maak te eerder deze maand bekend dat te willen oplossen door het af schaffen van de voorrang van zoge noemde statushouders op de huur markt. Ze kunnen dan wel terecht in omgebouwde kantoorpanden en prefab-woningen. Bijkomend voordeel: Als de 13.000, de 'prop' in de opvang, doorstroomt, komen er weer bed den in azc's vrij en hoeven er niet om de haverklap nood- en crisis- opvangen te worden geopend. Flo rijn reist nu van gemeente naar ge meente om goede voorbeelden (het splitsen van woningen of het mixen van vluchtelingen en stu denten) te delen en obstakels in bureaucratische regelgeving uit de weg te ruimen. „Ja, dat kan ik. Unitbouw is sober en niet groot. Maar het is niet houtje-touwtje. Het is niet toch tig, kinderen worden er niet ziek van.En de mensen zijn blij dat ze uit het azc zijn, want daar is het een enorme hel. Je hebt er geen privacy en je hebt altijd gedoe om je heen. En als units minder ge schikt zijn voor langdurig verblijf: dan stromen de bewoners door naar een reguliere woning, maar dan beginnen ze wel onder aan de wachtlijst." „In 2016. Die units kunnen snel worden neergezet, maar er moet wel eerst geschikte grond zijn. En toestemming." „We dringen aan op snelheid. En we verwachten nu veel van snelle tussenoplossingen als het Ge meentelijke Zelfzorgarrangement. Daarbij gaat het om gemeenten die bijvoorbeeld snel een leeg staande school kunnen ombou wen. Mensen gaan daar voor zes maanden of een jaar wonen. Ze zijn dan weg uit het azc en stro men na een paar maanden door naar andere woonruimte in die gemeente: bijvoorbeeld unit- bouw." „Dat klopt. Daar overleggen we wekelijks over." „Het zijn er misschien nog wel meer. Met unitbouw gaat dat luk ken. We zoeken creatieve oplossin gen, mixen vluchtelingen en stu denten. Of brengen vluchtelingen onder in een leegstaand deel van een zorgcomplex. Als ze dan ook nog werkervaring in de zorg heb ben, kunnen ze daar ook nog van nut zijn. Heb je bij wijze van spre ken de 'slaapdienst' al geregeld. Met zo'n experiment zijn we nu bezig: al in het begin screenen wat de diploma's en werkervaring van een vluchteling zijn, zodat je daar rekening mee kunt houden bij de plaatsing. Dat is beter voor de vluchteling én voor de gemeen te waar hij uiteindelijk terecht komt." Met een SNS Hypotheek krijg je goede rente en voorwaarden. Maar misschien bestaat er wel een hypotheek die nog beter bij jou past. We hebben als enige bank in Nederland hypotheken van verschillende hypotheekaanbieders. Gek? Wij vinden van niet. Het is een keuze. De keuze om jouw belang voorop te zetten. Klokstraat 3, Goes Havenstraat 14, Terneuzen Nieuwe Burg 19, Middelburg Lange Nobelstraat 2, Zierikzee HEEL NORMAAL WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 door Sander van Mersbergen en Cyril Rosman Prefab-woningen zijn misschien so ber en niet groot, maar ze voldoen wel, stelt Marco Florijn, de trekker van overheidsplatform Opnieuw Thuis, dat creatieve oplossingen zoekt voor de huisvesting van tien duizenden vluchtelingen. Die 13.000 asielzoekers zitten soms al meer dan een jaar in een azc te wachten op een 'echt' huis, nu belan den ze waarschijnlijk voor jaren in een prefab-woning of omgebouwd Marco Florijn moet de 'prop' uit de asielopvang halen, foto Marco de Swart kantoor. Kunt u ze dat uitleggen? Wanneer verwacht u de eerste con tainerwoningen? Dat klinkt alsof het nog maanden gaat duren. Dan moet die woonruimte tegen die tijd wel beschikbaar zijn. Anders creeëren we nu het probleem voor over zes maanden. De 13.000 moeten snel worden ge huisvest. Maar de prognoses gaan er van uit dat tot eind 2016 56.000 mensen ondergebracht moeten wor den. Gaat dat lukken? Altijd keuze uit meerdere hypotheekaanbieders met de SNS Huisselectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11