Armeens gezin uitgezet zonder Vermiste' zoon Geen 'Purmerendse toestanden' in het keurige Oostknollendam. Tot de autobrand van gisternacht. 10 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS OOSTKNOLLENDAM. Nooit gebeurt er iets in Oostknollendam, en dan staan er plots twee auto's in de fik. Bewoners reageren vol verba zing. Anders dan op andere plek ken, is het vluchtelingendebat hier helemaal niet zo gepolari seerd. Van 'Purmerendse toestan den' willen ze niks weten. Een pracht van een dorp is het, Oostknollendam. Watertjes, brug getjes en huizen die zo uit een schilderij van een oude Hollandse meester weggeplukt lijken. Fiets een eindje in noordelijke richting, richting De Rijp, en de rust, stilte en schoonheid van de polder zijn overweldigend. Af en toe is het zelfs iets té rus tig in Oostknollendam, zegt de 76-jarige dorpsnestor Freek. Hij staat bij het voetveer naar West knollendam en mijmert over de tijd dat zijn dorp nog een school had, en een winkel. „Toen was er nog reuring." Wat dat betreft werd Freek gis ternacht op zijn wenken bediend. Reuring was er plots voldoende in het anders zo stille dorpje in de ge meente Wormerland. De beide au to's van Groenlinks-raadslid Harold Halewijn werden in de fik gestoken. Een 'aanslag' noemt Ha lewijn het zelf. En een signaal dat zekere lieden in de gemeente zijn gastvrije houding jegens vluchte lingen niet pikken. Want ja, Halewijn vindt dat zijn gemeente een verantwoorde lijkheid heeft waar het de opvang van ontheemden betreft, en nee, dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Hij had nooit het gevoel dat hij daarmee risico liep. Inwo ners van Wormerland hebben de gewoonte om dit soort onderwer pen gewoon in keurige bewoordin gen met elkaar te bespreken. Daar mee onderscheiden ze zich van buurplaatsen als Assendelft en Purmerend, vinden ze zelf. Hale wijn kwalificeert de autobrand niet voor niets als een 'Purmerend se toestand', ook verwijzend naar de verhitte discussies die de even tuele komst van vluchtelingen na bijgelegen stad oproept. „De mensen zijn hier hartstik ke rustig", zegt Arno Spronk, eige naar van restaurant De Huiska mer in Wormer. „Die maken zich helemaal niet zo druk om dit soort dingen. Ze vinden het veel belangrijker wat er met hun slager of bakker aan de hand is, dan of er een azc komt." 'De mensen hier maken zich helemaal niet zo druk over dit soort dingen' Op straat in Oostknollendam, waar Halewijn in een mooie villa woont, is het precies die laconieke houding die overheerst. Dorps oudste Freek, een voormalig vee handelaar, ziet het probleem niet zo. „Zet er twee nieuwe auto's neer en het is weer opgelost." Wat hij van de eventuele komst van vluchtelingen vindt? „Helemaal niks." Over de schuldvraag durft nie mand een zinnig woord te zeg gen. Halewijn is ervan overtuigd dat er een verband is met de ge meentelijke discussie over de op vang van vluchtelingen. De politie onderzoekt alle mogelijke scena rio's, waaronder dit. De bewonersavond over de op vang van vluchtelingen in de ge meente Wormerland verliep gis teravond zonder incidenten. Zo wel voor- en tegenstanders deden rustig hun verhaal, zonder dat ze daarbij onderbroken werden door het massaal toegestroomde pu bliek. De gemeente, waar ook Oostknollendam bij hoort, heeft nog geen concrete plannen voor opvang, maar overweegt wel iets te doen. De uitspraak van de rechter is een klap in het gezicht voor het gezin dat afgelopen week van het Asiel zoekerscentrum Amersfoort werd overgeplaatst naar het uitzetcen trum in Zeist. Vader Narek hoopte uitzetting te voorkomen door zijn zoon ergens 'veilig' onder te brengen. Volgens de advocaat van de familie is vader ernstig ver ward en kan hij niet goed aange ven waar hij zijn zoon heeft ach tergelaten. Zijn lezing varieert van 'ergens bij een speeltuintje in het bos' tot 'in Groningen'. De man leidt aan een psychiatrische aan doening. Hrant wordt sinds woensdag 21 oktober vermist. De stichting Sa men Veilig Midden-Nederland heeft de jongen als vermist opge geven bij de politie, die een opspo ringsonderzoek is begon- nen.Hrant werd een week geleden tegen 16.00 uur voor het laatst ge zien op voetbaltraining. Als de fa milie 's middags door de mare chaussee wordt overgebracht naar het detentiecentrum in Zeist, is hij er niet bij. Ondanks heftige protesten van de ouders gaat de overplaatsing door. Hrant keert in elk geval niet terug naar het azc. De advocate van de familie, Saskia den Boer, heeft in een spoedproce dure geprobeerd de uitzetting van vandaag tegen te houden, maar zonder succes. De voorzieningen- rechter besliste gisterochtend dat het gezin op het vliegtuig mag worden gezet. Naar het beleid van staatssecre taris van Justitie en Veiligheid Klaas Dijkhoff worden gezinnen niet gescheiden uitgezet, maar dat ligt in dit geval anders, zo oor deelt de rechter in Roermond. De ze concludeert dat er sprake is van bewust onttrekken aan het toe zicht en van 'evidente frustratie' van de uitzetting. De rechter be trekt in zijn vonnis dat de familie tijdens de overplaatsing naar het detentiecentrum heeft aangege ven te weten waar hun zoon ver blijft. Bovendien heeft vader aan de autoriteiten toegegeven dat hij zijn zoon afgelopen woensdag heel bewust bij het azc heeft weg gehouden. Evert Arler, de jeugdleider en trainer van Hrant, kan er met zijn verstand niet bij. „Het gaat om een minderjarige jongen. Ik maak me grote zorgen." Arler kent Hrant als een bescheiden, wat te ruggetrokken kereltje. Hij voetbal de in hetzelfde team als zijn broer. „Ze kwamen altijd samen naar de training. Woensdag was hij alleen. Dat viel wel op, maar verder maak te hij een normale indruk." uchitecten In de nacht van maan dag op dinsdag werden beide auto's van het Wormerlandse Groen- Links-raadslid Harold Ha lewijn in brand gestoken. Zelf is hij ervan overtuigd dat er een verband is met de discussie over de op vang van vluchtelingen, foto ANP door Sander van Mersbergen Arno Spronk restauranthouder door Marco Willemse en Iris van den Boom Hrant op het trainingsveld. foto Facebook AMERSFOORT. Het Armeense gezin Simonyan uit Amersfoort wordt vandaag na vijfjaar het land uitge zet, zonder hun 9-jarige zoon Hrant. Hij wordt volgens de voor- zieningenrechter bewust door de familie verborgen gehouden, om de uitzetting te frustreren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10