1 Serie fouten rond politiemol Te weinig steun private bestrijding zeepiraten VervijfVoudigingjs goed nieuws, maar de schuwe soorten vliegen onder de radar 8 NIEUWS Positieve CBS-cijfers vertekenen; de dwergvleermuis laat zich niet zien. Hij was nog een klein ventje toen zijn moeder zei dat ze een vleer muis aan een straatlantaarn had zien hangen, achter het huis. Uren keek hij door het raam, maar dat beest zag hij natuurlijk niet. Dit bewijst volgens ecoloog Peter Twisk uit Den Bosch twee dingen. Dat hij van jongs af aan ge fascineerd is door het vliegende zoogdier. Maar ook dat de meeste mensen, net als zijn moeder, heel weinig weten over de vleermuis. „Je hoort het vaker en ziet het ook op tekeningen, maar vleermui zen hangen dus nooit aan lan taarnpalen", zegt Twisk op een prachtige zondagochtend aan de oevers van de Maas bij zijn woon plaats Den Bosch. Aan bomen die hun mooiste kleuren voor dit jaargetijde heb ben bewaard, hangen vleermui- zenkasten, waarin de dieren over dag pitten. Totdat de fotograaf van deze krant driftig klikt en flitst. Twisk, vertederd: „Ze hebben nu waarschijnlijk één oogje open." Waarom idolaat zijn van een dier dat zo schuw is en waar we, zeker vergeleken met andere zoogdie ren, ontzettend weinig over we ten? Twisk: „Daarom juist, omdat ze zo mystiek zijn, omdat er nog veel onontdekt is over ze." Wat we sinds afgelopen weekeinde wel weten: in Nederland gaat het in het algemeen goed met de vleermuis. De populatie van acht veel voorkomende soorten is de af gelopen dertig jaar vervijfvoudigd, liet het Centraal Bureau voor de Statistiek weten. Spouwmuren Dat vindt Twisk fijn natuurlijk, maar het zegt hem tegelijkertijd ook weer niet heel veel. „90 pro cent van de vleermuizen uit deze monitoring zijn dieren die op een vaste plek overwinteren en daar waar te nemen zijn voor mensen. Een van de vele soorten die niet goed gevolgd kan worden is de dwergvleermuis, de huis- tuin en keukenvleermuis die bij men sen thuis in de spouwmuren zit. Die is niet opgenomen in de tellin gen, want te schuw. Terwijl ik wel benieuwd ben wat al dat na-isole- ren van de muren met purschuim voor hun populatie te betekenen heeft." Als zo'n kolonie dwergvleer muizen in de muur ontdekt wordt, schrikken veel mensen zich rot. Twisk: „Nergens voor no dig. De enige overlast die ze kun nen veroorzaken - voor zover dat al iets voorstelt - is het geluid van de vleugels tegen de muren. Maar of er veel vleermuizen rondvlie gen is vooral een prachtige graad meter voor de stand van het mi lieu. Bovendien: ze staan heel hoog in de voedselketen, eten veel insecten en beschermen ons daar mee voor plagen. En in oudere hui zen zijn ze ook nog eens wat het kanariepietje vroeger voor de mijnwerker was." Koempels Op die vogeltjes had koolmonoxi devergiftiging in de schacht veel sneller fatale gevolgen dan voor de koempels zelf. Dus als het piet je van z'n stokje ging, maakte de mijnwerker zich ook snel uit de voeten. Twisk: „Ik ken voorbeel den van zolders waar vleermui zen zijn overleden vanwege gifti ge conserveringsmiddelen in het hout. Uit testen werd vervolgens duidelijk dat die hoge concentra tie ook voor mensen op den duur dodelijk zou zijn." En de vleermui zen zelf dan? Die houden zelf toch enorm van mensenbloed? Twisk, zuchtend: „Altijd die vooroorde len. Van de 1.100 verschillende soorten zijn er inderdaad drie die we vampiervleermuizen kunnen noemen, maar die leven in Mid- den-Amerika. Het is altijd zo ste reotiep. In elk verhaal waarin vleermuizen voorkomen is de bij klank negatief. Waarschijnlijk om dat ze nachtdieren zijn. Maar ge loof me, het zijn echt prachtige en nuttige dieren." Dit melden bronnen rond het on derzoek aan de NOS. Nog voordat M. door de AIVD gescreend was, zat hij al op een vertrouwensposi tie, aldus de bronnen. Dat was ge bruikelijk bij het toenmalige KLPD. Het niet screenen van men sen op vertrouwensfuncties is te gen de wet. Toen bleek dat M. niet door de AIVD-screening was gekomen, werd hij van zijn vertrouwensposi tie afgehaald. Alleen werd zijn computertoegang niet geblok keerd, waardoor hij nog steeds bij vertrouwelijke gegevens kon. Kort voor zijn arrestatie was hij erg ac tief met het vergaren van vertrou welijke informatie. Mark M. deed in totaal zes jaar over zijn opleiding. Zijn trajectbe geleiders vroegen meerdere keren hem weg te sturen. Waarom dat niet gebeurde, is niet bekend. 'Uitgezocht moet worden of dit binnen andere onderdelen van de politie ook zo gebeurde' PvdA-Kamerlid en oud-rechter Jeroen Recourt noemt de feiten schrikbarend. „Als het klopt wat deze bronnen beweren, heeft in terne integriteit niet de hoogste prioriteit gehad. Uitgezocht moet worden of dit binnen andere on derdelen van de politie ook zo ge beurde." Daar sluit Gerrit van de Kamp, voorzitter van politievak- bond ACP, zich bij aan. „Is dit een incident of is het groter? De vraag moet worden beantwoord hoe de nationale politie nu met deze inte- griteitskwesties omgaat." Mark M. uit Weert was als zij-instromer werkzaam bij de af deling Infrastructuur van de Lan delijke Eenheid. Na zijn arrestatie trof de politie 235.000 euro aan in zijn appartement. DEN HAAG. Nu Nederland een kleinere bijdrage zal leveren aan internationale anti-piraterijmis- sies bij de kust van Somalië, wil len de reders private beveiligers mogen inhuren voor hun sche pen. Dat is wettelijk nog niet toe gestaan. Commandant der Strijd krachten Tom Middendorp zei in De Telegraaf dat Defensie kri tisch gaat kijken naar nieuwe aanvragen om ook na dit jaar mee te doen met de missie voor de kust van Somalië. Er zou daar nauwelijks nog sprake zijn van piraterij, volgens Middendorp. De reders, verenigd in de KVNR, stuurden meteen een persbe richt rond met een pleidooi voor private beveiliging op schepen met de Nederlandse vlag. Bin nen het kabinet is de WD groot voorstander, maar de PvdA wil dat het geweldsmonopolie al leen bij de overheid blijft. Bij de laatste Rijksministerraad werd het onderwerp nog in de ijskast gezet, omdat een compromis te ver weg was. Het is onduidelijk of de coalitie ooit een deal rond krijgt. De oppositie staat ook niet te springen om private be veiligers toe te staan. Het CDA laat weten grote bedenkingen te gen het plan te hebben. Volgens D66 is het 'van de zotte' om pri vate beveiliging wettelijk te rege len als piraterij is uitgebannen. Gaat het écht goed met de vleermuis? door Jeroen Schmale Peter Twisk neemt een kijkje in een kast van een dwergvleermuis (inzet rechts). Het schuwe diertje is minder vaak te zien dan soortgenoten als de rosse vleermuis (inzet links), foto Koen Verheijden door Koen Voskuil WEERT. De politie lijkt fout op fout te hebben gestapeld rond de aan stelling van Mark M. De politiemol had wel degelijk toegang tot gevoe lige informatie omdat was verge ten zijn computertoegang in te trekken. Jeroen Recourt Kamerlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8