SMART DEAL 1 gïl'lllllllT 700MB DATA ONB SMS A&* 110 0 NIEUWS 7 Drukte bij uitvaart 'Captain Brian' 'Politieke druk bij beslissing om Karremans niet te vervolgen' Syrische peuter op zee gered 'Lokale inkoop opvangcentra' met de Huawei P8 P/MND Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc Q8:0p° ö'5' 8=08 performer' geen uitblinker. „Je moet in de politiek ook eens ie mand bij de kladden durven pak ken", vertelt Calon. „Maar het zit gewoon niet in haar karakter om in het openbaar uit te halen." heid", zegt De Veer. „Ze kon het bestuurlijke verhaal wel vertel len, maar ze had moeite met kri tische vragen. Dan kwam ze stee vast met een gortdroog beleids- verhaal, waar niemand wijzer van werd." Volgens vriend en PvdA-partijgenoot Calon toonde Mansveld zich een 'hele goede bestuurder'. „Maar in anderhalf jaar wist ze zich niet te profile ren", pareert De Veer. „Je moet ook kunnen vertellen wat je be reikt. Dat kon ze niet." Indruk En dan is er ineens dat telefoon tje uit Den Haag. Mansveld is in 2011 opgevallen in het landelijk campagneteam voor de provin ciale verkiezingen. Partijvoorzit ter Hans Spekman zit ook in dat team. „Ze maakte indruk tijdens die bijeenkomsten", vertelt hij. „Wilma heeft een nuchterheid die van het uitstervende soort is. Ze had in Groningen bewezen dat ze de inhoud beheerste, maar in die campagne bleek ze ook nog een betrokken vrouw. Ik voelde dat het goed zat." Zo goed dat de onervaren Mansveld wordt opgezadeld met een loodzware portefeuille, het OV-dossier. Melanie Schultz, die in het vorige kabinet verantwoor delijk was voor het spoor, hoeft het openbaar vervoer - met te rugkerende onderwerpen als winterspoor en ProRail - niet meer zo nodig op haar bordje. „Schultz legde het grootste hoofdpijndossier neer bij haar staatssecretaris", zegt PvdA-Ka- merlid Jacques Monasch erover. „De minister wilde zelf alleen veilige onderwerpen." Schultz ontkent die lezing. „Toen we de portefeuilles gingen 'Ik had drie kandidaten, maar ik was er na tien minuten uit' verdelen, hebben we gezegd: Houden we het zo of doen we het op een andere manier? Ik heb het OV heel veel jaren ge daan en vond het wel leuk om de portefeuille Water ook eens te doen. Maar ik heb haar het spoor nooit in de mik gescho ven, want zij heeft nooit gezegd dat ze niet wilde. Dus het was niet tegen Wilma: Jij moet en an ders mag je er niet in." Loodzwaar Voor Kamerleden is Mansveld bij haar komst een volstrekte on bekende. Ze moeten haar googe- len om informatie te vinden. Vrijwel meteen krijgt de 'stoere' Mansveld het moeilijk met de loodzware spoordossiers. De Fy- ra blijkt al snel een ramp. En een kritisch rapport over ProRail lag maandenlang in een la. Ze verde digt zich door te zeggen dat haar ambtenaren geblunderd hebben - een uitspraak die haar op het ministerie veel goodwill kost. „Zoiets krijg je vroeger of later al tijd terug op je bordje", zegt een ingewijde. Nog problematischer is Mansvelds slechte verhouding met de Tweede Kamer. Ook in Den Haag blijkt ze als 'politiek Beeldvorming Het gaat in Den Haag, meer dan waar ook, om beeldvorming - en juist daarmee worstelt Mansveld. Interviews geeft ze nauwelijks. Ze praat niet over haar privéle- ven, dat is getekend door de ern stige ziekte van haar partner Ja kob. „Die menselijke kant laat ze niet zien", zegt Ben Suurmeijer. „Ze wil het zakelijk houden." Maar ook over haar dossiers treedt Mansveld amper zelf naar buiten. En dus wordt de beeld vorming vooral bepaald door pro blemen en incidenten. Hoewel ze harde ingrepen niet schuwt - ProRail wordt veel strakker aan gestuurd en ze haalt de bezem door de top - blijft in Kamerde batten het beeld kleven van een vrouw die de touwtjes niet in handen heeft. Nog pijnlijker wordt het na af loop van een van die debatten, als de nieuwe ProRailbaas Pier Eringa Mansveld de hand wil schudden. Voor het oog van de camera's weigert ze de hand druk ('U mag hier niet komen'). „Ze baalde daar enorm van", zegt Calon. „Het was onhandig. Het stelde niks voor. Maar het was een pijnlijk beeld." Ook in de vervoerswereld neemt de kritiek toe. Prominen ten in de vervoerssector - die al leen anoniem willen praten - vertellen dat Mansvelds ambtena ren 'niet bepaald een hoge pet van Wilma op hebben'. En dat ze problemen onder het tapijt zou proberen te schuiven. „Ik werkte eens mee aan een kritisch artikel in de krant", ver telt een voormalig topbestuur der. „Werd ik halsoverkop ge beld dat ik het allemaal niet zo eerlijk naar buiten had mogen brengen." En een andere top man: „Ik stuurde haar een rap port toe, kreeg ik plotsklaps een boze brief terug dat ik die infor matie helemaal niet mocht ver spreiden of openbaren. Het ge voel was dat ik alles onder de pet moest houden, maar dat weiger de ik pertinent." Komende weken moet blijken of Mansveld haar moeizame Fyra- verhoor en de Tweede Kamer overleeft. Het debat over de pro blemen bij ProRail zal binnen kort plaatsvinden. En woensdag verschijnt het eindrapport van de enquêtecommissie Fyra, waar in Mansveld volgens ingewijden zware kritiek te wachten staat. De oppositie ruikt bloed. „Soms wordt de zaak zelf min der belangrijk gevonden dan het debat over de persoon", zegt par tijvoorzitter Spekman daarover. „Ik hoop dat er uiteindelijk iets verandert, omdat die cultuur ne gatief en dodelijk is. Ik ben altijd enthousiast over haar gebleven." Openlijk straalt de PvdA-leiding nog vertrouwen uit over de staatssecretaris op het OV-dos sier, maar de partij zou heimelijk al denken over een eventuele op volger. Op het ministerie en in de spoorwereld wordt de naam Sharon Dijksma gefluisterd, nu staatssecretaris op Economische Zaken. Zij zou wél rust kunnen brengen op het woelige spoordos- sier, denken kenners. Een Turkse visser is er eind vorige week in geslaagd om een bijna verdronken vluchtelingetje net op tijd te redden. Hij haalde het schijnbaar levenloze lichaampje uit het water en zette alles op al les om het jongetje in leven te houden. „We dachten dat hij dood was, maar hij begon plotse ling toch geluidjes te maken", ver telt kapitein Recep Evran aan de Ttirkse krant Hürriyet. De visser was onderweg van Turkije naar Griekenland toen hij de 18-maan- den oude baby in een reddings vestje in het water zag drijven. „Die baby leeft nog, hij leeft nog!", riep een van de beman ningsleden toen hij het kind zag. De jongen is ondertussen geïden tificeerd als Muhammad Hasan. Opvangcentra voor vluchtelingen moeten in de directe omgeving hun eten kopen. Op die manier profiteert de buurt meteen van zo'n asielcentrum. En bovendien vergroot je daarmee ook het draag vlak voor de opvang. Dat stelt PvdA-voorzitter Hans Spekman in een brief aan alle PvdA-leden, die hij gisteren stuurde. Hij be zocht afgelopen week de grote noodopvang in Nijmegen en hoor de daar dat er op twee locaties in Nederland wordt gekookt. Vervol gens wordt dat eten over heel Ne derland verspreid en ter plaatse opgewarmd, zo schrijft hij. „Waar om wordt er niet ter plaatse inge kocht en gekookt? Dat lijkt me goedkoper en lekkerder", aldus Spekman. Nabestaanden van enkele slachtof fers van de val van Srebrenica in 1995 zijn naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens ge stapt met een klacht tegen Neder land. Volgens hen is de rol van toenmalig Dutchbatcommandant Thom Karremans in het drama niet goed onderzocht en is politie ke druk uitgeoefend om vervol ging te voorkomen. Dat hebben de advocaten Liesbeth Zegveld en Tomasz Kodrzycki bekendge maakt. De nabestaanden van drie slachtoffers van het bloedbad in Bosnië vinden dat Karremans en ook zijn plaatsvervanger Rob Franken medeplichtig zijn aan moord, oorlogsmisdaden en geno cide. Het OM besloot in 2013 de Dutchbatleiding niet te vervolgen omdat die geen blaam trof. Het ge rechtshof in Arnhem sloot zich dit jaar bij dat oordeel aan. Maar Zegveld en de nabestaanden vin den het onderzoek door het OM niet onafhankelijk. „Het ministe rie van Defensie heeft gedurende de hele procedure ongeoorloofde druk uitgeoefend om niet te ver volgen", schrijven zij in de klacht. Ze zien tekenen van politieke in vloed. De klacht is gedaan na mens Hasan Nuhanovic, toen tolk van Dutchbat, en de nabestaan den van Rizo Mustafic (elektri cien). Mustafic en de broer en va der van Nuhanovic verbleven op de basis van Dutchbat, maar vie len vervolgens in handen van Bosnische Serviërs. Die vermoord den de mannen. Vertrouwen V. 1 111 incl. Huawei P8 t.w.v. €449,- MAANDAG 26 OKTOBER 2015 ALMERE - Honderden mensen motorrijders hebben zaterdag in Almere de laatste eer bewezen aan Brian Dalfour, de vermoorde 'Captain Brian' van motorclub No Surrender. De uitvaart verliep zonder incidenten. Dalfour en een andere man, afkomstig uit Macedonië, werden op 15 oktober om het leven gebracht, foto Remko de Waal/ANP AMSTERDAM Joop Strating, oud-werkgever ISTANBUL DEN HAAG Exclusief voor de lezers van deze krant y»«84« prx^--. aictiSu» •r .p 0 t o /Cx <J 0 25 5,2 Inch Full HD IPS display 13 Megapixel camera Slechts 6,4 mm dik Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18 uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 09-11-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7