Duistere nacht eng én goed voor de natuur SP: Geef archeologisch museum meer tijd 'Nieuw' Schuurfeest Kuitaart groot succes ZEEUWS-VLAANDEREN 15 'Indrinken' geen gemeengoed Het was niet Jack the Ripper, geen chirurg van het Terneuzense zie kenhuis en ook niet de vrouw van de bakker. Wie dan wel de moord op drie prostituees in de Terneuzense Dijkstraat in 1987 hebben gepleegd, is 28 jaar na dato nog steeds niet duidelijk. Vermoedens genoeg, bevestigt oud-rechercheur Henk Siersema, maar keiharde bewijzen ontbre ken. Op verzoek van Maikel Harte dook Siersema nog eens in zijn ge heugen om het onderzoek van des tijds te reconstrueren. Ter ere van de Nacht van de Nacht weidde de intussen met pensioen zijnde poli tieman zaterdag in oud-Terneu- zen ook uit over wat ludiekere 'verdachten'. Zo kwamen bezoekers van het onderkomen schuurtje naast ca fé-restaurant De Vliegende Hol lander niet alleen te weten dat de 'Het kostte Terneuzen jaren om van het imago 'moordstad' af te komen na drie moorden' moord van de in juni vermoorde prostituée vermoedelijk op het conto van een Surinaamse drugs handelaar kan worden geschre ven, terwijl de gruwelijke dood van de twee andere dames een straf lijkt te zijn van het familie syndicaat, omdat het duo de rosse buurt zou willen verlaten. Sierse ma kon in de duistere ambiance niet om andere verdachten heen, die destijds in de volksmond over de tong gingen. Zo was daar een later op trieste wijze aan zijn eind gekomen chirurg, die het hoeren- straatje regelmatig zou frequente ren. Uit hoofde van zijn beroep zou hij wel weten hoe hij met een mes om moest gaan. „Overigens opereerde de man zo goed als nooit", wist Siersema. De ver dachtmakingen van de bakkers vrouw waren er nog meer met de haren bijgesleept. „Zij zou jaloers zijn op de prostituees, omdat die met één sneetje meer verdienden dan zij met een heel brood", be toogde Siersema droogjes, waarop telkens tijdens zijn voordracht een daverend lachsalvo losbarstte. In oud-Terneuzen hoort die lach bij de Nacht van de Nacht. Er lopen duistere figuren rond, die mensen even laten schrikken, maar vervolgens laten lachen. Zo waarden er nu onder anderen en kele grafdelvers rond en zat er een zeemeermin in een badje. De zee meermin lokte als een sirene - met een op een wijsje van Mari lyn Monroe gebaseerd lied - men sen naar het treintje dat naar het Portaal van Vlaanderen reed. Ze slaagde in haar taak, want het treintje reed acht, in plaats van de geplande twee, keer naar het Por taal om mensen op een boot te la ten stappen die over het duistere Kanaal voer. Op dat Kanaal 'ontmoetten' de varensgasten kapitein Willem van der Decken, die op een 'eiland' zijn vloek over de felle verlichting die ze op hem richtten uitsprak. Niet heel oud-Terneuzen was in de ban van de nacht van de nacht. In een deel van de Paerdestal was een besloten feestje voor het kope ren paar Chantal Robby. Af en toe dook een ongenode 'duistere gast' op, maar het felle licht schrik te de meesten snel af. Fel licht was in en om de Axel- se watertoren zaterdag uit den bo ze. Daar is het juist de bedoeling te ervaren hoe de wereld er met een minimum aan omgevings licht uitziet. En dus liepen men sen door een deel van het donkere Smidsschorrebos, keken ze naar de sterren en poften ze appels op een houtvuurtje. In Hulst konden wandelaars op de wallen ook naar de sterren kij ken. Maar zij kwamen ook duiste re figuren tegen tijdens hun tocht je. Reyntje de Vos, maar ook het Beest en de 'onnozele deerne'. Die verschuilen zich volgens de overle vering al eeuwen in de krochten van de Keldermanspoort, maar kwamen er zaterdag uitgekropen. De stichting Archeologisch Museum Zeeland wil het be staande museum aan de Markt straat verhuizen naar het oude stadhuis en het daar fors uitbrei den tot provinciaal museum. De begroting kent nog een gat van zo'n 330.000 euro. B en W van Sluis meldden eerder nog dit jaar een knoop door te willen hakken over het al dan niet door zetten van het plan. Volgens het stichtingsbestuur is in februari duidelijk of de Bankgiroloterij 250.000 euro sub sidie wil verstrekken. De SP vindt dat het gemeentebestuur daarop moet wachten voordat het een besluit neemt, liet frac tievoorzitter Rudy Eversdijk tij dens de raadsvergadering weten. B en W praten deze week over de kwestie, antwoordde wethouder Albert de Bruijn. KUITAART. Voorzitter Han van den Bergen van de Dorpsraad Kuitaart spreekt van 'een fantastisch Schuurfeest'. Hij is trots op 'alle vrijwilli gers'. En op de bezoekers, omdat ze 'zich netjes gedroegen'. Zater dag vierde de dorpsraad de veer tiende editie van het Schuurfeest in Kuitaart, dit keer net even an ders. Dj Menno Barreveld van radio zender Q_-Music kwam naar Kuit aart met 'een foute party'. Ook werd voor het eerst entreegeld ge vraagd. Dat was nodig om de om zet, die de afgelopen jaren daalde, op te krikken. „Er waren ruim zes honderd bezoekers, wat onze ver wachtingen meer dan inlost. Het was leuk dat er ook wat ouderen onder het publiek waren. Het was dus niet enkel een jongerenfeest", betoogt Van den Bergen. De opbrengst is hoog genoeg om volgend jaar het vijftienjarig jubileum van het Schuurfeest te kunnen vieren. Van den Bergen: „We gaan op deze manier verder. We gaan het zelfs wat grootser aanpakken en hopen een nog be kendere dj te strikken." KUITAART. De politie en Indigo controleerden tijdens het schuur feest in Kuitaart jongeren op alco holgebruik. Ruim vijftig jongeren onder de 18 jaar werden gecontro leerd in het kader van de campag ne 'Laat ze niet (ver)zuipen!' Tijdens een vrijwillige blaas- test bleken vijf jongens en vijf meisjes al enkele drankjes op te hebben vóór ze de feestschuur be traden. Van vijftig ouderen had bijna de helft al alcohol op, van wie enkelen bijna drie keer zoveel als is toegestaan in het verkeer. De campagne beoogt jongeren en hun ouders bewust te maken van de risico's van alcoholgebruik. MAANDAG 26 OKTOBER 2015 door René Hoonhorst Henk Siersema, oud-rechercheur Het Beest bedreigt de 'onnozele deerne' (links) en argeloze wandelaars als ze na eeuwen uit de krochten van de Keldermanspoort komt. foto's Peter Nicolai Onbespoten appeltjes poffen, en daarna opeten natuurlijk. Genieten van de natuur in het donker bij de Axelse watertoren. Oud-rechercheur Henk Siersema waarschuwt nachtbrakers om toch nog eens over hun schouder te kijken alvorens ze oud-Terneuzen verlaten. AARDENBURG. De vestiging van een archeologisch museum in het voormalige stadhuis in Aarden burg is een prima idee, dat alle kansen verdient. Het Sluise colle ge moet het stichtingsbestuur daarom wat meer tijd geven om geld bij elkaar te sprokkelen. Dat vindt de Sluise fractie van de SP. door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78