Een schilderij waarin as van dierbare is verwerkt, biedt troost Sociale werkvoorziening vernieuwt Sociale werkbedrijven bereiden zich voor op arbeidsbemiddeling van mensen met een beperking. 14 ZEEUWS-VLAANDEREN Harmoniejubileum met receptie Concert brengt 450 euro op TERNEUZEN. De vier Zeeuwse be drijven in de sociale werkvoorzie ning krijgen driekwart miljoen euro rijksgeld om zich om te bou wen tot leerwerkbedrijven. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft het Zeeuws sectorplan goedgekeurd. Sinds januari van dit jaar is de Participatiewet van kracht. De ze wet vervangt de Wet Sociale Werkvoorziening, de Wet Werk en Bijstand en de Werk werk en arbeidsondersteuning jonggehan dicapten (Wajong). Voor wie voor januari 2015 nog een WSW- of een Wajong-dienstver- band had, verandert er niets. Sinds begin dit jaar zit de deur van de sociale werkbedrijven ech ter op slot voor nieuwe gevallen. Voor deze groep worden Zeeuws breed garantiebanen geschapen bij reguliere bedrijven en bij de (semi-)overheid. De sociale werkbedrijven Dethon (Zeeuws-Vlaanderen), Orionis (Walcheren), Betho (Bevelanden/Tholen) en De Zuid hoek (Schouwen-Duiveland) lij ken zo in een sterfhuisconstruc tie te belanden. Er gaan WSW-werknemers met pen sioen, maar er stroomt geen nieuw bloed in. Beschut Niets is minder waar, zegt di recteur Edwin van den Berghen van Dethon, en woordvoerder van de Zeeuwse SW-bedrijven. „Ten eerste blijven zo'n 800 WSW'ers nog decennia werken in een beschutte omgeving. Wie vorig jaar op zijn 20e jaar is inge stroomd, blijft hier tot zijn pen sioen. Ten tweede zullen de socia le werkbedrijven tal van nieuwe doelgroepen zoals mensen uit de bijstand en Wajongers gaan bege leiden. Dan praat je over grote aantallen, vele duizenden." De sociale werkbedrijven kun nen mensen met beperkingen of te weinig opleiding voorbereiden op de genoemde garantiebanen bij bedrijven of het onderwijs. Een springplank en een bemidde laar tegelijk, zegt Van den Berg hen. „Wij hebben immers een unie ke deskundigheid in huis en, minstens zo belangrijk, wij heb ben ook de infrastructuur", zegt Van den Berghen. Dan bedoelt hij gebouwen, het wagenpark, maar de kennis in de organisatie en de contacten en contracten met bedrijven en overheden. Het rijksgeld zal worden ge bruikt om de sociale werkbedrij ven om te turnen in leerwerkbe drijven. Zo moeten methodieken worden ontwikkeld om de loon- waarde te bepalen van iemand die wel kan werken, maar niet de zelfde verdiencapaciteit heeft als een gewone werknemer. „We kunnen ook helpen om mensen (bij) te scholen en arbeidsfit te krijgen." Een urn met de as van een dierbare overlede ne kan de nabestaande troost bieden. Maar bij een aantal mensen staat - na verloop van langere of kortere tijd - de pot met as op een gegeven moment toch wat in de weg. Niet dat de schoorsteenmantel of het dressoir te weinig ruimte biedt, maar meer dat zo'n urn toch niet voldoet als herinnering. Sommige nabestaanden ver strooien de as alsnog op een favo riete plek, waar ze samen met de overledene graag kwamen. Of ze doen de as in een hanger aan de ketting, zodat ze de dierbare 'al tijd op hun hart' hebben. Maar je kunt de as van de jouw ontvallene ook in een schil derij verwerken. De Middelburg se kunstenares Max Kruk-Roest maakte de laatste vier jaar zo'n tien schilderijen waarin de as van een overleden dierbare is ver werkt. Portretten schildert ze niet, omdat die zelden de juiste snaar raken. „De oogopslag of die speciale blik die iemand zich her innert, tref je niet. Gewoon niet doen." In plaats daarvan schildert Max Kruk graag plekken waar de nabestaande en de overledene graag kwamen: het strand of het bos. Of bloemen waarvan de over ledene hield, een veld klaprozen bijvoorbeeld. Een muziekleraar herdacht zijn ouders graag als de genen die hem de liefde voor mu ziek bijbrachten. Max maakte - 'na overleg natuurlijk, ik voer al tijd eerst een diepgaand gesprek' - een schilderij waarin een noten balk met een favoriete strofe door een bol kronkelt. In de helf ten van de bal is de as van vader en moeder verwerkt. Max Kruk stond zaterdag met een aantal van haar schilderijen in het crematorium van Terneu- zen, dat 25 jaar bestaat. Uitvaart verzorger Monuta vierde dat met een open dag, tijdens welke be zoekers het rouwcentrum tot in de stookkamer mochten bekij ken. Ook konden de tweehon derd bezoekers kennis maken met allerlei mogelijkheden om hun dierbare te herinneren. In de regio Ruim 250 leden en oud-leden van Koninklijke Harmonie Sint Cecilia kwamen zaterdagmiddag in zaal De Linde bijeen voor een reünie. De harmonie viert het he le jaar met allerlei activiteiten haar 150ste verjaardag. Voor het gezellige samenzijn van de (oud)muzikanten was er een receptie, tijdens welke veel mu ziekverenigingen uit de regio de harmonieleden feliciteerden. De jarige harmonie presenteerde zich ook muzikaal met koperen semble The Magnificent Seven, het saxofoonkwartet en het jeugdensemble. Als uitsmijter zorgde DJ Esli voor dansmuziek. Mijn dorp, mijn stad AXEL. De Halle, 10.00 uur: Formulierenbri gade; 13.30 uur: Kaar ten; 15.00 uur: Taiji Qigong; Gregoriuscen- trum, 13.00 uur: Gym. 93.30 uur: Vrij kaarten, biljarten. BIERVLIET. Gymzaal, 9.40 uur: Body gym.; 10.50 uur: Gym. CLINGE. Malpertuus, 13.00 uur: biljarten; 13.30 uur: Koersbal. HEIKANT. 'tHeike, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Kermis- schieting; 19.30 uur: Line dance; Brasserie Du Commerce, 14.30 uur: Kermisschieting HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge. HULST. Curamus Zou- testraat14.00 uur: Creatief, spelletjes; Gymnastiek; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 13.00 uur: Biljarten, jeu de boules; 15.00 uur: Tai Chi; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Un Reve Acquis; Praktijkschool gym zaal, 18.00 uur: Taiji. Grote Markt, 8.30-16.30 uur, Week markt. Woonzorgcentrum An- tonius, 10.30 uur: Wit- te't Nog; 11.00 uur: 't Frietpaleisken; 12.00 uur: Thema maaltijd; De Binnendéur, 13.00 uur: biljarten, koers bal. Statie, 13.15 en 14.15 uur: Taiji; 13.15 uur: Taiji Qigong; Sint Albert, 13.00 uur: kaarten bieden, joke ren, biljarten. SINT JANSTEEN. De Warande, 9.30 uur: Biljartles; 13.00 uur: biljarten, bingo; 13.15 uur: Senioren web In ternet café. SLUISKIL. -HetMeu- lengat, 13.00 uur: Speelweek SKI Sluis kil. Schorre, 14.00 uur: Quilten Steunpunt; De Veste, 8.45 uur: Yo ga; 12.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Kaar ten bieden en joke ren; De Triangel, 10.00 uur: Zitdans; De Kameleon, 19.00 uur: Linedance. WESTDORPE. DeKir- ke, 13.30 uur: Solo dans. ZUIDDORPE. 'tKaai- ke, 13.15 uur: Dans. Andere rol voor werkbedriif door Frank Balkenende door René Hoonhorst Max Kruk met een paar schilderijen waarin as van overledenen in de verfis verwerkt. De doeken bieden nabestaanden troost, foto Peter Nicolai CLINCE Hengelaars ruimen troep viswaters op Vijf zakken huisvuil, een zak lege blikjes, een matras, een elek trische boiler en een verkeersbord. Die troep ruimden acht jeugdleden en vijf vol wassen leden van de Clingse Hengelaars za terdag op. Zes viswa ters van de club zien er nu een stuk scho ner uit. De hengelaars tonen met het oprui men van rommel ook hun milieubewustzijn. KLOOSTERZANDE „Het is telkens de moeite waard om de schoonmaakactie te houden", vindt Luc IJ- zewijn van de hengel- dub. „Vissers en ande re mensen blijken ver re van milieubewust." Na het opruimen van de rommel werden de prijzen uitgereikt van het afgelopen vissei- zoen van de jeugd. Winnaars: tot 11 jaar, Milan Marcus; 12 tot en met 15 jaar, Boss Boonpendech. HULST Drukke Bouwbeurs De bouwbeurs in Den Dullaert wordt snel een echte traditie. Drommen belangstel lenden kwamen afge lopen weekeind bij ruim dertig standhou ders ideeën en infor matie opdoen over bouwen en inrichting. TERHOLE. De Stichting Melkkan, die behoeftigen in Hulst steunt, kan 450 euro tegemoet zien voor haar goede werk. Dat bedrag werd zater dag bij elkaar gemusiceerd en gezongen tijdens een 'jukebox-concert' van fanfare Excelsior en popkoor Akkoord in de kerk van Terhole. Kerk gangers mochten, tegen een financiële bijdrage, stemmen welk muzi kaal repertoire (golden oldies en nieuwe hits) er werd uitgevoerd. Mar jolein van de Klooster, inwoonster van Terhole, wilde in elk geval Calm after the storm van The Common Linnets horen, ook al 'omdat Hulsten aar Jan Bart Meijers in die band speelt', foto Peter Nicolai MAANDAG KLOOSTERZANDE. SAS VAN GENT. De TERNEUZEN. Ter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77