'We moeten de slachtoffers nooit vergeten' ijl p t. 'Verlicht' de legende van de haes achterna in de Nacht van de nacht r 1 L 1 Volgende halte na Kapelle nog onbekend BEVELANDEN en THOLEN 15 (7E Jttliotf Hoedekenskerke herdenkt slachtoffers van de beschietingen in oktober 1944. MM w Ik heb een goed leven in Enge land, maar dit moeten we nooit vergeten." Jannie Tinck- ler-Van de Berge is voor een paar dagen terug in Nederland. Te rug ook in Hoedekenskerke waar zij in 1944 acht familieleden ver loor tijdens de beschietingen van het dorp. Haar ouders, twee broers, een zus, een zwager en haar grootouders kwamen om bij de beschietingen van Hoedekens kerke. „Het komt allemaal wel terug", vertelt de inmiddels 8i-jarige Tin- ckler-Van de Berge kort na de her denking. De slachtoffers van de be schieting werden met een dienst herdacht. Daarna volgde een plech tigheid buiten. Daarbij legde Jan nie Tinckler-Van de Berge bloe men bij het monument. Het mo nument voor de gesneuvelden. Zij overleefde met haar oudste zus Betty en diens zoontje in de bed stee als enigen van de familie de heftige bombardementen. Jannie was destijds tien jaar jong en trok met zus en neefje in bij een oom in Kloetinge. „M'n nichtje had toen op een keer een date met een Engelse militair", ver telt ze in mengeling van Zeeuws en Engels. „Die militairen waren gestationeerd in Putte. Mijn zus, die zestien jaar ouder was, heeft tijdens die ontmoeting haar man leren kennen, ook een Engelsman. Dat was in december '44. Op 22 oktober 1945 is ze toen getrouwd en een jaar later zijn we met z'n <L drieën naar Engeland vertrokken. Zij heeft daar een slagerij gehad." Jannie Tinckler-Van de Berge vertelt het allemaal wat aange daan. Het is een emotionele ge beurtenis voor de vrouw die in middels in Darlington woont, dicht bij Middlesbrough en New castle. Toch is zij al vaak terugge weest. „Als je Hollands bent dan blijf je Hollands. Dus kom ik vaak naar Nederland. En elke keer be zoek ik dan het monument." Bij dat monument achter de kerk in Hoedekenskerke hangen onder meer de naambordjes van Jannie's omgekomen familieleden. In totaal liggen 21 slachtoffers van de beschietingen daar begraven. Na trompetmuziek, twee minuten stilte en het blazen van de Last Post legt Jannie met haar echtge noot een bloemstuk neer voor de pilaar. „Want dit moeten we nooit vergeten." Jannie van de Berge verloor haar ouders, een zus, twee broers, grootouders en zwager. De elfstedenkoorts heer ste zaterdagavond een beetje in Sint-Maar tensdijk. Tijdens de Nacht van de nacht werd er een wandeltocht gehouden met echte stempelposten. Al lopend door het donkere land ten zuiden van de stad zochten 736 wandelaars hun weg. Aan hen was de keuze voor zes, twaalf of achttien kilo meter. Vooraf kregen de deelnemers in de Haestinge de 'legende van de haes' te horen. Over hoe een haas twee strijdende dorpen (Sint Maertensdycke en Scarpenisse) sa menbracht. Ook zaterdag trokken Sint-Maartensdijk en Scherpenis- se weer samen op. Vijftien vereni gingen hadden de organisatie op gepakt en een route uitgezet over asfalt, stenen, schelpen en gras. Overal tijdens de route doken tafereeltjes op over de 'haes'. Gaan deweg de wandeling werd de hele legende in beeld gebracht, meest al begeleid door vuur en licht. Het thema was dan ook 'verlicht'. Vele bewoners hadden hun huis en tuin mooi in het licht gezet en ook een groot vuur op het strand je bracht licht in de duisternis. Over brand geproken: de brand weer 'adopteerde' een trap bij de dijk. Onderaan de trap kon nie mand om de brandweerauto heen die schreeuwde om nieuwe colle ga's voor de spuitgasten. Bij Smaek en de Zeester was er voor de wandelaars gelegenheid om even uit te rusten en zich te versterken met een consumptie en een stempel. Een Yersekse mos- selkotter was aangemeerd bij de Zeester. De vissers van de Yerseke 25 ondersteunden het initiatief van de organisatie en zorgden voor mosselen. De opbrengst van de wande- tocht komt ten goede aan de stich ting StaVoorDó. Deze stichting wil op Tholen een huis bouwen waar mensen met een slechte le vensverwachting een broodnodige vakantie kunnen houden. Even weg uit de dagelijkse sleur en na righeid. Aan het einde van de avond kreeg de stichting een che que van 4535,60 euro overhandigd. En daar komt nog 19,90 euro bij. Dat krijgen ze van de violistes Baukje en Isabel. Zij speelden voor het Raedhuys hun vingers blauw. Dan vallen die zere voeten van het lopen nog best mee. KAPELLE. De vluchtelingen die ver blijven in de tijdelijke crisisnood- opvang in Kapelle, vertrekken van daag uit het dorp. Vrijdagmiddag kwamen zij aan bij sporthal Groe ne Woud en vandaag zit hun ter mijn van 72 uur er weer op. Waar heen zij gaan was gisteravond nog onduidelijk. Zowel de instanties als de be woners verkeerden gisteren nog in onzekerheid over de volgende bestemming. Twee Afghaanse mannen die Kapelle introkken, wisten dan ook niet wat hen van daag te wachten staat. De één is al vier weken in Nederland. Met een beetje Engels en handen en voe ten maakte hij duidelijk dat hij via Ter Apel terechtkwam in Bergen op Zoom. Vandaar ging hij naar Woerden, Burgh-Haamstede en Kapelle. Volgens de Afghaan gaan de groepen ook niet één op één over. Wijzend naar zijn buurman: „Hem heb ik bijvoorbeeld pas in Burgh-Haamstede ontmoet." VAN DE VOOR PAGINA MAANDAG 26 OKTOBER 2015 door Willem Adriaansens S9SKS rs J». Jannie Tinckler-van de Berge (inzet links en foto boven, rechts) legt samen met haar echtgenoot bloemen bij het monument voor de slachtoffers van de beschietingen van Hoedekenskerke. foto's Johan van der Heijden door Willem Adriaansens Overal langs de wandelroute komen de wandelaars tafereeltjes van de 'haes' tegen. Zoals hier een gedekte tafel, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75