6 NIEUWS Staatssecretaris vecht voor haar politieke leven. Mansveld moet zich de komende weken in de Kamer verdedigen over de interne chaos bij ProRail én ze krijgt een kritisch Fyrarapport voor haar kiezen. Gaat ze straks politiek ten onder in de Haagse slangenkuil? Een profiel. Ze denkt dat Diederik Samsom haar belt over de Eemshaven, of een ander dossier. En dus sms't Wilma Mansveld, in septem ber 2012 nog een onbekende be stuurder in Groningen, naar de lei der van de PvdA dat ze het druk heeft. Als ze later die dag terug belt, vraagt Samsom haar of ze de nieuwe staatssecretaris van Infra structuur en Milieu wil worden. Ze schrikt daar zo van dat ze prompt ophangt. Pas een paar da gen later belt ze terug. Wilma Jacqueline Mansveld (Hilversum, 1962) is in de nazo mer van 2012 niet de enige die ver rast is door haar benoeming. „Ie deréén in Groningen was verrast", zegt Johan de Veer, die het provin ciebestuur volgt voor Dagblad van het Noorden. „Ze was onervaren als bestuurder en viel totaal niet op. Inhoudelijk sterk, maar als po litiek performer kwam ze tekort. Ik dacht: straks vallen de blaadjes op het spoor en ben jij de pineut." Pleegdochter De carrière van Wilma Mansveld, afkomstig uit een arbeidersgezin, zit vol wonderlijke wendingen. Na twee mislukte eindexamens moet Mansveld van school. Op haar achttiende gaat ze aan het werk, als secretaresse in een zie kenhuis. Op aandringen van haar baas besluit Mansveld in de avond uren toch maar dat HAVO-diplo ma te halen. Net als dat gelukt is, krijgt ze op haar 22e de zorg over een 12-jarige pleegdochter, Mar scha. Nadat ze voor de liefde naar Groningen is verhuisd, gaat ze als directiesecretaresse aan de slag bij Creatief Vakantieparken - een soort Center Pares. „Ik had drie 'Wilma bewees in Groningen dat ze de inhoud beheerst. Ik voelde dat het goed zat' kandidaten, maar ik was er na tien minuten uit", zegt haar toenmali ge baas Joop Strating. „Wat een slimme, kordate vrouw." Ondanks de zorg voor haar pleegdochter maakt Mansveld lange dagen, en volgt ze in de avonduren opleidin gen boekhouden en bedrijfsadmi nistratie. Voormalig collega Ben Suurmeijer: „Ze was ontzettend fa natiek. Prachtig dat iemand zich zo kan opwerken." Dossierbijter In 2001 maakt Mansveld de stap naar het openbaar bestuur. Ze wordt secretaris van de SER Noord-Nederland. En in 2003 de buteert Mansveld in de politiek, als Statenlid met de portefeuille jeugdzorg. „Ze bleek eerder zake lijk dan politiek", zegt toenmalig gedeputeerde Mare Calon. „Geen ideologisch beest, maar iemand die zich in dossiers vastbijt." Mansveld valt nog niet op. In 2008, als de Groningse PvdA-gede- puteerde met de portefeuille jeugdzorg vertrekt, kiest haar par tij voor een collega met meer erva ring. Drie jaar later is Mansveld alsnog aan de beurt om gedepu teerde te worden. „Debatteren bleek niet haar favoriete bezig- Wilma Mansveld: opgejaagd wild door Edwin van der Aa en Peter Groenendijk Hans Spekman, voorzitter PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6