Na dik 50.000 kilometer nadert het pensioen l SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Polly is het zat. Te lang geen aandacht gehad door al dat gepraat aan de pick nicktafel. De 36-jarige po ny briest luid en jaagt de nieuws gierige hond pal voor zijn neus schrik aan. „Het is dat ik hem nu kort heb aangebonden", zegt Gé- rard Rommens. „Anders was Polly er al lang tussenin komen staan. Hij is zo verschrikkelijk jaloers!." Het paard, de man en hun huif kar, al bijna dertig jaar onlosmake lijk met elkaar verbonden. De hengst is gecastreerd en gaat dus als ruin door het leven. Dat het mannetje een meisjesnaam draagt, schuift de excentrieke kun stenaar uit Wouw af op de paar- denboer eertijds. „Die noemen al le pony's Polly." Sinds 2000 gebruikt Rommens de kar niet alleen als rijdend ate lier, maar woont hij er ook perma nent in en zo zwerft hij door Euro pa. Met een houtkacheltje aan boord om de winters door te ko men. „Polly wordt oud, dus we zijn aan het afbouwen. Als het niet meer gaat, dan stop ik. Dan ben ik hier weg, vertrek ik naar mijn kinderen in Toulouse. Maar zolang Polly wil en kan, gaan we door." Rommens slikt de brok in z'n keel weg. „Hij is mijn maat.... Ik schat dat we zo samen zeker 50.000 kilometer hebben afgelegd. Ik denk wel dat Polly goed is voor het World Book of Records." Rommens is na een jaar vol om zwervingen weer neergestreken op zijn favoriete plekje achter de droogliggende caisson in de Schelphoek. Daar, in de luwte van de Oosterscheldedijk, vormt hij een bezienswaardigheid voor pas serende fietsers op het knisperen de pad. De 62-jarige Brabander is op het artistieke vlak een nieuwe richting ingeslagen. Geen spranke lende kleuren en krijgshaftige in dianen meer, maar wit pastelkrijt Ik schat dat we zo samen zeker 50.000 kilometer hebben afgelegd' op zwart papier. „Ik haal veel van mijn inspiratie uit Vincent van Gogh. Zijn werk heeft vaak die dubbele lijn. De Zaaier, de Koren velden, het lijkt allemaal mis schien heel simpel, maar het zijn stuk voor stuk metaforen. In die geest heb ik de Wanner getekend. Dat is een oud ambacht waar een rieten korf werd gebruikt om het kaf van het koren te scheiden. Ook daar zit dus die zelfde christe- lijke metafoor achter. Ik weet ze ker dat Van Gogh de Wanner ooit heeft geschilderd. Veel van zijn werk is kwijt of onbekend. Dat is ongetwijfeld met de Wanner ook het geval. En ik heb dat thema ge tekend zoals hij het ook zou heb ben gedaan. Daar ben ik van over tuigd!" Dat Rommens zijn kleurenkist tegenwoordig gesloten houdt, komt voort uit meer wereldse ge beurtenissen, vertelt hij. „De dood is zo alom aanwezig tegen woordig en steeds dichterbij. Neem de terreur van IS, of dat jon getje van vier dat ze pas in Dord recht hebben gevonden. De nieu we techniek die ik gebruik, is een antwoord voor mezelf. Dat zwarte vel papier is de duisternis. Daar te ken ik met wit krijt de restvor- men in. Alleen die delen waar het licht op valt. Het is ook leuk, want deze techniek dwingt je om an dersom te denken." Hij pakt een groot vel uit de wa gen waarop in duidelijke lijnen vooroorlogse Zeeuwse meisjes in de branding al hun wulpse vorm hebben gekregen. De rok van de voorstelling heeft Rom mens nagetekend van een foto van streekhisto- ricus Wim de Vrieze. Een ander vel waar hij nog aan bezig is, toont de getekende koppen van weervissers op ans jovis. Dat zijn slechts twee van de meer dan vijftig werken die de kunstenaar in deze stijl al heeft geproduceerd. Een selectie van acht tien tekeningen is sinds september te zien in het gemeentehuis in Zierikzee. De expositie is 'wegens succes ver lengd' tot 5 november, zegt Rommens trots. Aansluitend verhuist de collectie naar het stads kantoor in Tholen. Hij geeft zijn maat een liefkozende aai, tikt op het canvas van de huif en snuift tevreden de natuur rond hem op. „Dit is de ideale bio toop om in te kunnen MAANDAG 26 OKTOBER 2015 door Marcel Modde Gérard Rommens, kunstenaar Het interieur van de wagen waar de kunstenaar in slaapt, kookt op een houtkacheltje en werkt. Met De Wanner heeft Rommens zich laten in spireren door de metaforen in het werk van Vin cent van Gogh. B5 w \TgRi, -i*". -t'fc'ja&'N.-i "-*• -V:'; HBfces Gérard Rommens is voor de winter neergestreken in de Schelphoek. De stilte en de natuur inspireren hem bij het maken van zijn werk. In de hal van het gemeentehuis in Zierikzee is tot en met 5 november een deel uit zijn collectie tentoongesteld, foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59