Bont muziekspektakel met Soundtrip in Brouwershaven Straatcoaches krijgen meer bevoegdheden Nieuwe handhavingsorganisatie moet gat tussen jongerenwerk en politie-optreden invullen. m 14 SCHOUWEN-DUIVELAND Drietal opgepakt na vechtpartij Allerlaatste Zeeuwse Avond Het college wil een nieuw handhavingsteam oprichten met 'dwingende bevoegdheden'. Daar toe worden de huidige straat coaches, het Susteam en de came ra-observant in Renesse samen gevoegd met de bijzondere op sporingsambtenaren (boa). De boa's mogen meer dan de toe zichthouders. De verwachting is dat dit leidt tot 'steviger toezicht en effectiever en efficiënter optre den', aldus B&W in hun voorstel aan de gemeenteraad. „Hiermee wordt de leemte in de aanpak tus sen jongerenwerk en politieoptre den opgevuld." De gemeente Schouwen-Dui- veland heeft de straatcoaches twee jaar geleden als proef in het leven geroepen. Het project liep t april formeel af. De bedoeling was dat het specifieke jeugdtoe- zicht vervolgens zou worden geïntegreerd in de reguliere hand having. Dat proces heeft echter De inspanningen van straatcoaches op het gebied van jongerenwerk zijn minder noodzakelijk door interne problemen vertra ging opgelopen. Omdat het werk ondertussen wel is doorgegaan, is er een gat ontstaan van 63.000 euro in de begroting op deze post. Het college vraagt de raad dat gat te repareren en tevens in te stemmen met de oprichting van de nieuwe organisatie. De straatcoaches spreken jeugd op straat aan en 'sturen op gedrag'. Hierbij vervulden ze deels een rol die is bedoeld voor het jongerenwerk. De start was moeizaam door het failliet van het toenmalige Welzijnshuis, al dus het college. Het jongeren werk stond onder druk. De nieuw aangestelde jonge renwerkers van SMWO hadden tijd nodig om zich bekend te ma ken met de problematiek op Schouwen-Duiveland. Hierbij was de overlap van werkzaamhe den volgens B&W 'nuttig en vul den jongerenwerkers en straat coaches elkaar aan'. „Op dit mo ment is het jongerenwerk van SMWO al goed ingeburgerd en zijn de inspanningen van de straatcoaches op het gebied van jongerenwerk minder noodzake lijk." Het was een waar klan kenfestijn, afgelopen zaterdag in de Grote Kerk in Brouwersha ven. Delta Brass Zeeland en de Feen Brothers namen het publiek mee in een zogenoemde Sound Trip: een oerknal van klassiek, ex perimenteel, jazz en elektroni sche muziek, zoals bedenker Car lo Balemans het spektakel om schrijft. „Het is steeds moeilijker om jonge mensen te interesseren voor klassieke stukken", merkt di rigent Balemans. Hij is hoofdvak docent Dirigeren op het Rotter dams Conservatorium. „Het hoeft niet altijd volgens de regel tjes, dat is toch het beeld wat vaak heerst bij deze stroming. Ik spoor de deelnemers juist aan om lekker te improviseren. Voor al kinderen zijn daar goed in, die zijn nog net iets vrijer." Hoewel de opkomst volgens gastheer Jaap Everwijn van Delta Brass Zeeland wat tegenvalt, staan er vier jonge solisten tus sen hun volwassen collega's. Met zijn Sound Trip wil Balemans jongeren en ouderen bij elkaar brengen. Juist omdat ze veel van elkaar kunnen leren op muzikaal gebied, vindt hij. „Niemand heeft nog tijd over tegenwoordig, on eindig samen repeteren zit er niet meer in. Daarom heb ik een aantal richtlijnen geschreven waarmee de muzikanten thuis kunnen oefenen. Ze maken daar vervolgens filmpjes van en delen die met mij, zo begeleid ik hen di gitaal. Veel van de mensen die vandaag meedoen hebben elkaar een paar uur geleden voor het eerst ontmoet en staan nu samen te repeteren." De elfjarige celliste Sarah Hil- brands geeft het startsein voor het optreden dat een uur zal du ren. Afwisselend spelen professio nele muzikanten Paul van der Feen en broer Mark solostukken op saxofoon en piano. Daarna is het de beurt aan de blazers van Delta Brass Zeeland. Tegen het einde krijgt het publiek plastic gekleurde buizen in de handen geduwd, vrolijk slaat iedereen mee op de maat. Of er net naast. Balemans straalt: „Mensen sa men laten ervaren hoe leuk mu ziek is, dat vind ik prachtig." 'f In de regio Drie jongens van 17 en 18 jaar zijn aangehouden nadat ze zater dagnacht op de Hogezoom in Renesse betrokken waren bij een vechtpartij. Een 34-jarige Middelburger en een 22-jarige man uit Dordrecht waren slachtoffers van het hand gemeen. De Middelburger werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De man liep letsel aan zijn hoofd op en deed gistermiddag aangifte. Ook de man uit Dordrecht deed bij de politie aangifte van mis handeling. De verdachten zijn een 18-jarige inwoner van de gemeente Schou wen-Duiveland en twee jongens van 17 en 18 jaar uit Zierikzee. Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Handwerkcafé; Ga- drabos, 13.30 uur: Paddenstoelen Excur sie; Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Brieschend trek paard: Tekeningen en film van Rien Poortvliet; Trefpunt de Dors vloer, 15.15 uur: Slag werkles Crescendo; Dorpshuis 't Zuudén- de, 13.00-17.00 uur: 't Wienkeltje; 14.00 uur: Kaarten maken; 20.00 uur: Country Line Dance; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; Dorpshuis de Ooster hof, 20.00 uur: Zin gen VZOS; Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.30-22.00 uur: Koor Rodonis; Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; Fizi, 20.00 uur: Citi- zenfour; Laco Sport- blok, 10.00-15.00 uur: Workshops Sportkidsdagen; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming Dikke To ren en tentoonstel ling Vloedlagen in de zeereep, Expositie Silhouetten tegen het licht; Toezicht op jeugd strenger door Marcel Modde ZIERIKZEE. Het gemeentelijk toe zicht op de openbare orde schiet tekort. Volgens burgemeester en wethouders missen de straat coaches de noodzakelijke 'doorzet tingsmacht' om daadwerkelijk iets te kunnen doen tegen aanhouden de overlast van jongeren op de be kende hangplekken. door Sharon van Oost RENESSE Halloween in dorp Renesse verandert za terdag 31 oktober van 15.00-22.00 uur in een griezeldorp. Er staat een 'spookkas teel', kinderen kunnen zich laten schminken door een schminck- heks en de snoepjes heks deelt snoepjes uit. 's Avonds vanaf 18.30 uur is er een griezeltocht. Onder begeleiding van ouders wordt een spannende route gelo pen. Daarna is er een slotspektakel in Disco theek Pinky's. RENESSE ZIERIKZEE Molen de Haas monument van de maand In het kader van de Open Monumenten dag wordt iedere maand een monu ment op Schouwen- Duiveland openge steld. Deze maand is dat Molen de Haas in Zierikzee. Zaterdag 31 oktober is de mo len daarom gratis voor het publiek geo pend tussen 10.00- 16.00 uur. Korenmolen 'Den- Haas' op het Bolwerk in Zierikzee is een stel lingmolen uit 1727. Hij is gebouwd als op volger van de oude standerdmolen 'De Flesse' die vrijwel op dezelfde plaats stond. Eerder waren onder meer de Cornelius- kerk in Noordwelle en Icamping De Zonne- hoeve monument van de maand. Afgelopen zaterdag vond voor de 15e en tevens laatste keer de Zeeuw se Avond plaats in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Het publiek in de compleet uitverkochte zaal genoot van liedjes en verhalen in Zeeuws dialect. Engel Reinhoudt en Ambras, die het muzikale gedeelte verzorgden, stonden ook op de allereerste editie. Pau Heerschap was eveneens al eerder te gast. De Stichting Nie praete ma doe stopt met de Zeeuwse Avonden omdat het steeds moeilijker blijkt artiesten te vinden die optreden in dialect. Een emotionele voorzitter Ada van Klooster werd in het zonnetje gezet, foto Marieke Mandemaker BURCH-HAAMSTEDE DREISCHOR Dirigent Carlo Balemans zet de puntjes op de i in de gezamenlijke repe- tie van de Soundtrip in Brouwershaven, foto Dirk-Jan Gjeltema KERKWERVE NIEUWERKERK OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58