sw 1** i mm Participatiewet dwingt sociale werkvoorziening zich te bezinnen op andere rol Sri Sociale werkbedrijven bereiden zich voor op arbeidsbemiddeling en scholing van mensen met beperking. TERNEUZEN. De vier Zeeuwse be drijven in de sociale werkvoorzie ning krijgen driekwart miljoen eu ro rijksgeld om zich om te bou wen tot leerwerkbedrijven. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft het Zeeuws sectorplan goedgekeurd. Sinds 1 januari van dit jaar is de Participatiewet van kracht. Deze wet vervangt de Wet Sociale Werkvoorziening, de Wet Werk en Bijstand en de Werk werk en arbeidsondersteuning jonggehan dicapten (Wajong). Voor wie voor 1 januari 2015 nog een WSW- of een Wajong-dienstverband had, verandert er niets. Sinds begin dit jaar zit de deur van de sociale werkbedrijven echter op slot voor nieuwe gevallen. Voor deze groep worden Zeeuwsbreed garantieba nen geschept bij reguliere bedrij ven en bij de (semi-)overheid. De sociale werkbedrijven Dethon (Zeeuws-Vlaanderen), 'Wij hebben een unieke deskundigheid in huis en wij hebben ook de infrastructuur' Orionis (Walcheren), Betho (Bevelanden/Tholen) en De Zuid hoek (Schouwen-Duiveland) lij ken zo in een sterfhuisconstructie te belanden. Er gaan WSW-werk- nemers met pensioen, maar er stroomt geen nieuw bloed in. Niets is minder waar, zegt di recteur Edwin van den Berghen van Dethon, en woordvoerder van de Zeeuwse SW-bedrijven. „Ten eerste blijven zo'n 800 WSW'ers nog decennia werken in een be schutte omgeving. Wie vorig jaar op zijn 20e jaar is ingestroomd, blijft hier tot zijn pensioen. Ten tweede zullen de sociale werkbe drijven tal van nieuwe doelgroe pen zoals mensen uit de bijstand en Wajongers gaan begeleiden. Dan praat je over grote aantallen, vele duizenden." De sociale werkbedrijven kun nen mensen met beperkingen of te weinig opleiding voorbereiden op de genoemde garantiebanen bij bedrijven of het onderwijs. Een springplank en een bemidde laar tegelijk, zegt Van den Berg hen. „Wij hebben immers een unieke deskundigheid in huis en, minstens zo belangrijk, wij heb ben ook de infrastructuur", zegt Van den Berghen. Dan bedoelt hij gebouwen, het wagenpark, maar ook de kennis in de organisatie en de contacten en contracten met bedrijven en overheden. Het rijksgeld zal worden ge bruikt om de sociale werkbedrij ven om te turnen in leerwerkbe drijven. Zo moeten methodieken worden ontwikkeld om de loon- waarde te bepalen van iemand die wel kan werken, maar niet dezelf de verdiencapaciteit heeft als een gewone werknemer. „We kunnen ook helpen om mensen (bij) te scholen en arbeidsfït te krijgen." Zeeland schouwen-duiveland@pzc.nl PAGINA 12 13 beste moves1 GOES. Het Goese Omnium was zaterdag het toneel voor een landelijk dance-event. Zo'n duizend enthousiastelingen uit het hele land reisden af naar Goes om daar hun mooiste moves te laten zien. Dat kon in breakdance- of hiphopbattles, showcases of tijdens de afsluitende danceclinic van topchoreograaf Tony Stone (foto). De Amerikaan heeft in zijn carrière samegewerkt met tal van grootheden. Zo danste hij of deed hij de choreografie voor artiesten als Michael Jackson, LL Cool J, Salt 'n Peppa, Diana Ross en Kelis. Organisa trice Naomi Vos toonde zich zeer tevreden over de dag. „Het is toch iets unieks voor Zeeland en het zal weer een flink aantal jaren duren voordat het hier weer komt." foto Johan van der Heijden Sociaal werkbedrijf vernieuwt door Frank Balkenende Edwin van den Berghen, Dethon fe :g cil Saartje in Veere zoekt 4 meisjes voor de zondag en 2 meisjes voor de zaterdag Leeftijd: 14-18 jaar Je werkt dan eenmaal per 14 dagen schoolvakanties SMS naar: 06-107 96 289 Markt 15 - Veere Wiekendaal in Roosendaal krijgt nieuwe kamers en ruimtes voor dagbesteding. ntra Kapelle T 0113 344 151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56