Agressie kan Rossi het kampioenschap kosten 10 SPORT WK TURNEN WK-finale tussen aartsrivalen Voor het eerst sinds veertig jaar mag Nederland een turnteam naar de Olympische Spelen sturen. WK-brons De Geus en Van Rijsselberghe De Nederlandse windsurfers Do rian van Rijsselberghe en Lilian de Geus hebben beiden dankzij een sterke slotrace brons be haald op de WK in de RS:X-klas- se. Voor de kust van Al-Mussa- nah in Oman eindigde de olym pisch kampioen bij de mannen als tweede in de afsluitende me daillerace, waardoor hij in het eindklassement klom van de ze vende naar de derde positie. De Geus eindigde in de slotrace als derde en steeg daardoor van plek vier naar drie. Beiden hebben al een olympisch ticket op zak. Nieuwe WK-titel voor 'Blade Babe* Marlou van Rhijn (24) heeft za terdag bij de wereldkampioen schappen atletiek voor gehandi capten haar wereldtitel op de 200 meter geprolongeerd. 'Blade Babe', zoals ze ook wel bekend staat, snelde in de T44-klasse naar een winnende tijd van 25,75 seconden. Fleur Jong (19) pakte brons. „Het niveau gaat elk jaar omhoog, fantastisch dat ik win tijdens het laatste toernooi voor voor de Paralympics in Rio de Janeiro", jubelde Van Rhijn. Ze verdedigt in Doha tevens haar wereldtitel op de 100 meter. Verwijlen pakt goud bij Grand Prix in Bern Bas Verwijlen heeft zaterdag het sterk be zette schermtoer- nooi van Bern op zijn naam geschre ven. De 32-jarige de- genspecialist van SC Den Bosch stak bij de Grand Prix in Zwitserland in grote vorm. Na een succes volle opmars naar de finale was de twee voudige olympiër in de strijd om het goud met 15-9 over tuigend te sterk voor Daniel Jerent uit Frankrijk. Van Aert weer machtig, Van der Haar vijfde Wout van Aert heeft ook de tweede cross uit de Superprestige gewonnen. De Belg, die dit veldritseizoen nagenoeg onverslaan baar is, reed in Zon hoven solo naar de overwinning. Lars van der Haar kon hem nog het langst volgen, maar moest zijn krachtsinspan ning bekopen. Door een val in de laatste ronde raakte de Ne derlander nog verder achterop. Hij finish te als vijfde. Kansas plaatst zich weer voor World Series De honkballers van Kansas City Royals staan voor het twee de jaar op een rij in de World Series. Na de verloren finalese rie om de Ameri kaanse titel tegen San Francisco Giants krijgt het vanaf mor gen een nieuwe kans tegen New York Mets. Kansas, de kampioen van 1985, versloeg zaterdag Toronto Blue Jays met 4-3 en bracht zo de eindstand in de best-of-seven op 4-2. an plek tien op de WK van twaalf maanden geleden in Nanning, naar acht in Glasgow. Het lijkt een klei ne stap, maar in het turnen maakt dat een wereld van ver schil. Die groeispurt brengt het Nederlands vrouwenteam recht streeks naar olympisch Rio. Ge woon door de voordeur, met drie debutanten in de gelederen. Lisa Top gaf Oranje zaterdag het beslissende zetje. Haar ultie me sprong bracht het team op de valreep voorbij Brazilië. Er volgde een waar pandemonium in een hoekje van de SSE Hydro Arena. Tijdens de vreugdedansjes verlo ren de turnsters even alle aan dacht voor gratie. Achter de coulissen sprong bondscoach Gerben Wiersma weer rap in de analysestand. Voor het eerst sinds veertig jaar mag Nederland een turnteam af vaardigen naar de Olympische Spelen. Wiersma was destijds nog niet eens geboren. Samen werking is volgens hem de sleu tel tot het succes. Tijdens inten sieve trainingssessies smeden sporters en coaches een vereni- gingsoverstijgende eenheid. „Vroeger deed je een kwalificatie. Vervolgens zag je de andere team leden weken later pas terug op Schiphol", haalde routinier San ne Wevers (24) herinneringen aan andere tijden op. „Mijn eer ste WK was in 2007. Dat was een ander turntijdperk. Nu is het zo anders, zoveel beter." Pas twee weken geleden durf de Wiersma openlijk te praten over een olympisch teamticket voor 2016. Maar dan wel via de extra kwalificatiewedstrijd in april, voor de nummers negen tot en met zestien van de landen- wedstrijd in Glasgow. De turn sters ogen zo breekbaar als porse lein, Wiersma wilde niet meer druk op de frêle schouders van de jonkies Eythora Thorsdottir (17), Mara Titarsolej (16) en Tisha Volleman (vanaf vandaag 16) leg gen dan noodzakelijk. Beursnoteringen Het vrouwenturnen kent zijn ei gen 'beursnoteringen'. Trainings- weken van dertig uur zijn meer regel dan uitzondering. De hoge belasting in de groeifase leidt in het beste geval tot beurse plek ken, maar vaak ook tot blessure leed. Céline van Gerner, Chantys- ha Netteb, Noël van Klaveren, Dyonnailys Supriana, Wyomi Ma- sela, Marlies Rijken: ze hadden allen top willen zijn in Glasgow, maar haakten in een vroeg of laat stadium af wegens lichamelijk ongemak. Het lijkt wel of Wiers ma zomaar een nieuw blik top talenten kan opentrekken. De tweelingzussen Lieke en Sanne Wevers zijn uitgegroeid tot een vaste waarde. Ook zij heb ben elk een dik patiëntendossier. In een lastige fase, na twee wan kele beurten op balk van Top en Titarsolej, sleepten zij zaterdag het team over het dode punt heen. Sanne zette zelfs de twee de score van de kwalificaties op het gigantische scorebord, waar mee ze medaillekandidate is voor de balkfinale van komende zon dag. Omdat ze de laatste twee toe stellen niet meer in actie hoefde te komen, hield zij het overzicht. Ze beet op haar lippen om haar teamgenoten op vloer en sprong niet uit de flow te halen. „Ik weet dat het niet werkt om op zo'n mo ment bezig te zijn met cijfers." Niet tastbaar Haar zus had aan één blik vol doende om door te hebben dat er een sensatie in de lucht hing. „Zo werkt dat bij een tweeling. Die blik kan ik lezen", bekende Lieke gisteren. Daags na de wedstrijd kon ze de historische teampresta tie nog moeilijk bevatten. „Op de Europese Spelen in Bakoe had ik direct een medaille om de nek. Nu hebben we Nederland vijf olympische tickets bezorgd, maar dat is niet tastbaar." Meerkampster Lieke (als vijfde naar de allroundfinale van don derdag) balanceerde op balk tus sen team- en eigenbelang. „Ik ben op safe gegaan. Daardoor kom ik 0,1 punt tekort om samen met Sanne de balkfinale te tur nen. Achteraf jammer, voor het team ben ik wel blij." Thorsdottir pakte het laatste fi naleticket op balk. Eerst volgt morgenavond nog de teamfinale als bonus. Turngrootheden als Roemenië en Duitsland moeten dan met jaloerse blik toekijken. Dani Pedrosa won in Sepang. Jor ge Lorenzo werd tweede, Rossi derde. Zijn voorsprong op Loren zo is nog maar zeven punten. De clash tussen Rossi en Mar quez leidde tot hevige discussies, maar iedereen was het er wel over eens dat de actie van de Italiaan niet door de beugel kon, zelfs niet als Marquez hem had geprovo ceerd. „Deze actie is een kam pioen onwaardig", vond Pedrosa, winnaar van de wedstrijd en team genoot van Marquez. Lorenzo, teamgenoot en belang rijkste concurrent van Rossi, vond dat de Italiaan geen recht had op de zestien punten voor de num mer drie. „Het is door zijn toe doen dat Mare crashte, dus zou Va lentino evenmin punten moeten krijgen", stelde Lorenzo. „Hij wordt nu beloond voor het uit de race werken van Mare. Anderen krijgen zwaardere straffen voor minder, maar zij heten geen Valen tino Rossi..." Het duel tussen Marquez en Rossi was weergaloos. Beide kemphanen wisselden elkaar in één ronde minstens zeven keer af, waardoor de koplopers Pedrosa en Lorenzo weg konden lopen. Rossi reageerde geïrriteerd op Marquez en gebaarde 'wat doe je nou?!' naar de Spanjaard. Toen Marquez opnieuw wilde passeren, zocht hij de buitenkant van de bocht op en minderde vaart. Bij het uitkomen van de bocht leek hij Marquez op te wachten. De twee raakten elkaar, Rossi bewoog zijn been en Marquez crashte. Een bewuste actie, vond de leiding. Verloren „Mare reed alleen maar om mij in de weg te zitten", stelde Rossi. „Hij heeft niet verloren, ik heb verloren. Door hem ver lies ik het kampioenschap." Rossi gaf toe dat hij Marquez wilde op houden en hem van zijn lijn wil de laten afwijken. „Maar hem la ten crashen was niet mijn bedoeling. Ik vind dit te zwaar gestraft." Ook Marquez gaf zijn visie: „Ik houd helemaal niemand op, maar ik ga wel met iedereen de strijd aan, dus ook met Valentino. Moet ik hem er zomaar langs laten dan? Dan kunnen we toch ophouden met racen?" SURFEN ATLETIEK SCHERMEN VELDRIJDEN HONKBAL LONDEN. De finale van het WK rugby gaat voor het eerst in de geschie denis tussen titelverdediger Nieuw-Zeeland en aartsrivaal Australië. Het Australisch vijftiental (blauw-wit) was gisteravond op Twickenham te sterk voor Argentinië: 29-15. Een dag eerder had Nieuw-Zeeland be hoorlijk wat moeite met Zuid-Afrika: 20-18. foto EPA Groeispurt brengt Oranje naar Spelen door Marcel Luyckx V door Natascha Kayser SEPANC. Valentino Rossi kan door een domme actie zijn tiende WK-ti tel hebben verspeeld. De MotoGP- coureur was in Maleisië zo geïrri teerd door Mare Marquez dat hij hem van de baan tikte. De Italiaan kreeg drie strafpunten en moet bij de laatste race over twee weken in Valencia achteraan starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40