Frankrijk betaalt heffing op tweede huis terug Ingelaste regionale top leidt tot wrevel tussen Tusk en Juncker NIEUWS 3 Europa stuurt extra politie, geld en hulpgoederen naar de Balkan om de eigen grenzen beter te bewaken. tfStwmvn1 ■muimiir - BRUSSEL. Naast de extra middelen voor de Balkan gaan er extra schepen naar de Egeïsche Zee om de vluchte lingenstroom uit Turkije te stoppen. De maatregelen maken deel uit van een 16-puntenplan waarover Brussel gisteravond overlegde met de betrok ken Balkanlanden. De Balkan is de meest gebruikte vluchtroute. Sinds half september kwamen langs de 'Bal kanroute' meer dan een kwart mil joen vluchtelingen Europa binnen. De Sloveense premier Miro Cerar, wiens landje compleet onder de voet wordt gelopen, deed een dramatische oproep om tempo te maken. „Wat we nodig hebben is een alomvattend ac tieplan. Als we de komende paar da gen en weken niet leveren, zal dat het begin van het einde van Europa zijn. Dan valt Europa uiteen." Het eind is bovendien nog niet in zicht, want volgens Brusselse cijfers zit van de 6o miljoen vluchtelingen wereld wijd meer dan een derde in de direc te omgeving van Europa. Wie van hen nog Europa in wil, aldus de dui delijke boodschap uit Brussel gistera vond, zal zich bij binnenkomst moe ten laten registreren. Winter „Niet geregistreerd betekent: geen rechten", aldus Commissievoorzitter Jean-Claude Juncker. De leiders van in totaal elf landen - acht Europese plus Servië, Macedonië en Albanië - kwamen in Brussel op zijn uitnodi ging bijeen voor wat Juncker zelf vooral wenste te zien als 'een opera tionele top'. „Iedereen die hulp nodig heeft - geld, goederen, mensen - moet dat nu zeggen", aldus Juncker, die zich gelukkig prees voor het eerst alle Balkanleiders met vluchtelingen in huis aan één tafel te hebben. Hij en de Duitse kanselier Merkel vrezen met de snel invallende winter voor slachtoffers, als Europa er niet in slaagt zijn buitengrenzen te sluiten en de vele tienduizenden vluchtelin gen die vastzitten op de Balkan voed sel, dekens en onderdak te bieden. Sinds Hongarije zijn grenzen met Servië en Kroatië afsloot, stranden de vluchtelingen massaal in bossen en wegbermen. Het kleine Slovenië kreeg er de afgelopen tien dagen meer dan 60.000. „Wij willen ze hel pen, maar zonder hulp houden we dit niet lang vol", aldus premier Miro bergen dat hij zich gepasseerd voel de. Diverse landen hadden hem laten weten gegriefd te zijn dat ze niet wa ren uitgenodigd, zo liet hij weten. En als er beter naar hem was geluisterd was de top ook niet nodig geweest. Hij riep immers al weken dat de bui tengrenzen, vooral die tussen Turkije en Griekenland, beter moesten wor den bewaakt. Juncker verdedigde zijn initiatief met de behoefte aan onmid dellijke hulp, die anderhalve week ge leden van de 28 niet kwam. Verwijten Bij meer leiders dook oud zeer op. Griekenland klaagde over de poreuze Turkse grenzen, Macedonië over het gebrek aan overleg met aartsvijand Griekenland, Slovenië over Kroatië, 'dat niet communiceert, mensen mas saal en zonder aankondiging naar ons doorstuurt en ze zelfs de rivier in duwt', aldus Cerar. De omstreden Hongaarse premier Viktor Orban, die met hekken en mu ren zijn land vluchtelingenvrij maak te, verklaarde triomfantelijk dat hij geen probleem meer had. „Ik ben hier enkel als waarnemer en even tueel om anderen goede adviezen te geven." Het duidelijkste advies, ge leend van Benjamin Franklin, kwam van de Macedonische premier Gjorge Ivanov: 'If we don't stick together, we will hang separately'. Vrij vertaald: als we niet samenwerken, zijn we alle maal de klos. 'Als we de komende paar dagen en weken niet leveren, is dat het begin van het einde van Europa' Cerar. Nederland, op de Brusselse mi- nitop vertegenwoordigd door staatsse cretaris Klaas Dijkhoff (Veiligheid en Justitie), zegde hem als een van de eersten hulp toe. Honderd veldbed den, tien lichtmasten en beschermen de kleding voor 1.500 mensen zijn in middels ter plaatse. Of Nederland ook extra grenswachten stuurt - er is sprake van 400 extra - is nog ondui delijk. Het initiatief voor de Brusselse mi- nitop, minder dan tien dagen nadat alle 28 leiders een volle avond voor de vluchtelingencrisis uittrokken, kreeg veel kritiek. Europees presi dent Donald Tusk, degene die nor maal toppen uitschrijft, kon niet ver- PARIJS. Nederlanders met een tweede huis in Frankrijk kun nen een flinke som - oplopend tot duizenden euro's - van de Franse fiscus terugkrijgen. De belastingdienst heeft buitenland se huiseigenaren opgeroepen zich te melden. Europeanen die sinds 1 januari 2013 hun Franse huis hebben verkocht of ver huurd, en daarover een nieuwe premie moesten betalen, kun nen die terugvorderen. „Dat ver zoek om teruggave moet wel worden vergezeld van bewijs stukken", aldus de fiscus. Het is voor het eerst dat de Franse over heid toegeeft dat ten onterechte premies zijn geheven. De socia listische regering van president Hollande besloot in 2012 om bui tenlandse eigenaren van een tweede huis in Frankrijk extra te belasten, bijvoorbeeld bij ver huur of verkoop met overwaar de. Dat geld was bedoeld voor de Franse sociale zekerheid. En kele tienduizenden Nederlan ders bezitten een tweede huis in Frankrijk. De Nederlandse Vereniging van Makelaars denkt dat zo'n 600 van hen sinds 2013 hun Franse huis verhuurden of verkochten. Zij zouden nu recht hebben op een terugbetaling van '5.000 tot 14.000 euro'. Vertrekdata: 30jan/6,13,20,27febr/5,12 mrt 11,25 apr/9,23 mei/ 6,20jun/4 jul Vertrekdata: 21 dec/16 jan 6,20febr/ 11,25 apr/9,23 mei/6,20jun Vertrekdata: 9 jan/6febr/5 mrt/ll, 18,25 apr 2, 9,16,13 mei/ 6,20jun/4,18 jul A iii ui mum hul/i 5/8 dagen Bayerische Allgau Sonthofen (winter zomer) 8/10 dagen Wenen 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier Mont Blanc Express MAANDAG 26 OKTOBER 2015 Brussel belooft Balkan hulp door Frans Boogaard Twee stills uit een vi deo, gemaakt met een warmtecamera vanuit een Sloveense politiehelikopter, to nen hoe een lange stoet vluchtelingen in het pikkedonker door een dorpje nabij de Sloveens-Kroatische grens trekt. Duizen den migranten vervol gen hun reis naar een veilig onderkomen, er gens in Europa, zelfs in de nachtelijke uren. foto EPA Miro Cerar premier Slovenië door Frank Renout Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochureen (0318)58 09 58 boekingen. www boiderman.nl (Kerst Winter Zomer)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3