geniet ook van derde titel Hamilton "v Emirates SPORT 9 FORMULE 1 Terwijl Lewis Hamilton zijn derde wereldtitel in de Formule 1 vierde, had ook Max Verstappen reden tot feest. De jonge Limburger evenaarde zijn beste prestatie en werd vierde in Amerika. AUSTIN. Max Verstappen (18) maakte dit seizoen in de aanloop naar een Grand Prix nog nooit zo weinig trainingskilometers. Het weerhield de debutant er bij het Amerikaanse nummer niet van een puike voorstelling af te leve ren, die weliswaar net buiten het podium eindigde, maar vijf volle sterren verdiende. Ruim vijftig uur regende het de afgelopen dagen in Austin, Texas. Meer dan vijftig centimeter viel er op sommige plaatsen rond om het Circuit of the Americas, sinds 2012 de Amerikaanse thuis haven van de Formule 1. Het nood weer schopte Verstappens voorbe reiding behoorlijk in de war. De Limburger hoopte aanvankelijk veel trainingskilometers te kun nen maken op voor hem redelijk onbekend terrein. Die luxe was hem niet gegund. Vrijdag gaf hij in de eerste trai ningssessie volgens eigen zeggen 'maar twee rondjes echt gas', de tweede werd door overvloedige re genval afgelast. Net als de kwalifi catie, een etmaal later. In de derde vrije training zorgde een tech nisch probleem er eerder voor dat hij ook toen slechts zeven ronden afwerkte. Verkenningswerk In de kwalificatie, die naar zondag ochtend negen uur plaatselijke tijd was verzet, kon de tiener zich eindelijk naar hartenlust uitleven en het nodige verkenningswerk doen. Op een kletsnatte baan wel iswaar, waardoor het laatste deel van de tijdsessie noodgedwongen werd geannuleerd. Het bleek voor Verstappen des ondanks een prettige opstap voor het hoofdnummer. „Als het re gent is een plaats in de top zes mo gelijk", oordeelde hij. „Op een dro ge baan de top tien." Gewaagd? Nee. Verstappen bluft nooit. Hij zit er met zijn voorspellingen zel den ver naast. Terwijl vader Jos in Toro Ros- so's motorhome smakelijke verha len uit de oude doos opdiste met zijn oude collega's Jan Lammers en Arie Luyendijk, vertrok zoon Max zondagmiddag om kwart over één kalm, opgewekt - zoals al tijd - en met opgestoken duim naar de garage voor zijn racede buut in Amerika. Vanaf de achtste 'Ik ben hartstikke blij met de race en de punten. Het was een geweldige race, zonder fouten' Max Verstappen plaats bij de startopstelling open de hij de jacht op nog meer WK-punten, die ook op een droge baan volgens hem dus voor het grijpen lagen. Hij bleek een voor uitziende blik te hebben. Bijna twee uur later voegde Ver stappen er twaalf aan zijn totaal toe, via de vierde plaats achter Le wis Hamilton, Nico Rosberg en Se bastian Vettel. Het grote talent be wees opnieuw een razendsnelle leerling te zijn en lak te hebben aan reputaties. Zo klaagde Kimi Raikkönen over de boordradio over Verstappens rijgedrag. De Fin kwam Verstappen niet voorbij, hoewel hij in zijn Ferrari over veel meer vermogen beschikt. De veteraan had ook beter moe ten weten. Op de Red Bull Ring bewees de Limburger afgelopen zomer in een gewaagd gevecht met Pastor Maldonado al weinig genade te kennen met concurren ten. „Nu weet iedereen dat ze me niet zomaar voorbijkomen", ver klaarde hij destijds zelfverzekerd. Tijger In het diepe zuiden van Amerika bevestigde Verstappen een racer van het zeldzame soort te zijn. Met een helm op komt de tijger in hem volgens moeder Sophie pas echt los. Hoewel de tiener met Toro Rosso's uitdager (de STR10) vanwege de Renault-motor niet over het allerbeste materiaal be schikt, leverde hij er vakwerk af. Foutloos, gedurfd en met enig for tuin (acht uitvallers) evenaarde hij zijn beste prestatie van dit jaar in Hongarije. Opnieuw bleek de jongste leerling van de klas Red Bulls de beste. Niet voor niets dingen top- teams als Mercedes en Ferrari nu al opzichtig naar zijn hand, hoe wel Verstappen nog een contract tot eind 2017 heeft met Red Buil. Normaal gesproken bestuurt hij ook volgend jaar een bolide van Toro Rosso. Maar na de galavoor stelling in Amerika is een versnel de overstap naar Red Bulls moe derteam, indien het in de Formu le 1 blijft, niet uitgesloten. Want Max Verstappens visite kaartjes zijn nog lang niet op. AUSTIN. Lewis Hamilton beweer de het met grote stelligheid. „Dit is het mooiste moment van mijn leven", verklapte de Brit in de uitloopronde over de boord radio, nadat hij via zijn zege in de Amerikaanse GP voor de der de keer tot wereldkampioen was gekroond. Hij komt daarmee op gelijke hoogte met onder meer zijn teambaas Niki Lauda en zijn idool Ayrton Senna. Een overwinning met teamge noot Nico Rosberg achter hem, zodat Sebastian Vettel niet als tweede zou eindigen. Het was de uitslag die Hamilton (30) in Austin nodig had om wereldkam pioen te worden. Het was het erepodium dat al vier keer eer der dit jaar te zien was. Maar dat wil niet zeggen dat het een voor spelbare race was. Integendeel, de Grand Prix van Amerika was net zo'n knotsgekke race als eer der dit jaar in Hongarije. De Amerikanen moesten lang ge duld hebben om actie te zien op het Circuit of the Americas. Aan houdende regen verpestte beide trainingsdagen. Maar raceday maakte alles meer dan goed. Op de opdrogende baan gebeurde van alles. In de openingsfase wa ren de Mercedes-coureurs voor de verandering niet de snelsten op de baan. Daniel Ricciardo in de Red Bull nam brutaal de lei ding. Maar na de onvermijdelijke wis sel naar droogweerbanden viel Ricciardo terug en was Rosberg de snelste man in het veld. Hij nam afstand van Hamilton en leek zijn titelkansen voor ten minste één week in leven te gaan houden. Nadat de safetycar voor de tweede keer de race neu traliseerde, zat Hamilton echter opnieuw in de slipstream van Rosberg. Eén stuurfoutje van de Duitser, waarvan Hamilton opti maal profiteerde en zo de tiende zege van 2015 pakte. „Ik kan het niet geloven", beken de de Brit op het podium, waar een van zijn vele societyvrien- den - popster Elton John - de in terviews afnam. „Ik ben zo dank baar dat Mercedes me in het team heeft opgenomen. Ik houd van ze." MAANDAG 26 OKTOBER 2015 Hij had nauwelijks tijd om te oefenen op het Circuit of the Americas, maar dat leek Max Verstappen (voorgrond) gisteren niet te deren, foto Pro Shots Verstappen levert vakwerk af door André Venema door André Venema Lewis Hamilton foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39