Manchester United Galatasaray en Fenerbah^e spelen gelijk in heetgebakerde derby, 6 SPORT Oranje mag dan zijn glans hebben verloren, de Nederlanders zijn in Turkije nog altijd supersterren. NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND Het is anderhalf uur voor de af trap als Wesley Sneijder met de handen in zijn broekzakken het veld van het Sükrü Saracoglu-sta- dion opstapt, alsof hij een zondag middagwandelingetje maakt, kalmpjes onderweg naar het cam pingtoilet. Woest en hels klinkt gelijk het fluitconcert, maar prompt sjokt Sneijder nóg wat achtelozer het veld over. Voetjes iets uit elkaar. Borst vooruit. Een typisch 'hangjonge renloopje'. Je ziet het aan alles vandaag: Sneijder speelt hier al een tijdje. Feilloos voelt hij de cultuur van de Turken aan, als een plaatselijk zonnekoninkje, soepel inspelend op elke opwellende emotie. Al vroeg op de middag stond hij vro lijk te zwaaien op het balkon van het spelershotel in Istanbul, op het moment dat de Galatasaray- fans zich voor de deur hadden verzameld. Luid weerklonk zijn naam. 'Wes-li Snie-dér!' En zie hem lopen als de derby eenmaal is begonnen, op de vijan dige grond van de gezworen ri vaal Fenerbahce. Sneijder gebaart, scheldt, smeekt, zeurt, acteert en bidt, zoals echte Turken dat doen. Hij deelt uit, bikkelt en wordt zélf tegen het gras geschopt. Om bij een corner juist weer achte loos richting de hoekvlag te sjok ken, met de uitdagende pose van 'wie maakt me wat'. Al dagen ging het voortdurend over hem en Robin van Persie, als de twee absolute blikvangers van Fenerbahce en Galatasaray. Oran je mag dan zijn glans hebben ver loren, de twee Nederlanders gel den in Turkije nog altijd als abso lute supersterren. Sneijder was in 2013 de eerste absolute, internationale topaan- koop van Gala, Van Persie was dat afgelopen zomer bij Fener. De laatste leefde dit weekeinde na drukkelijk toe naar zijn eerste Ki- talararasi derby. „Het is echt een wedstrijd die je gewoon ooit een keer gespeeld wil hebben", ver telt hij. „Ik heb Feyenoord - Ajax, Liverpool - United en Spurs - Ar senal gespeeld, en veel prachtige wedstrijden met Oranje, maar qua sfeer en emotie hoort deze absoluut bij de top van Europa. Dit is echt een heel speciale." Status Maar ook zondagavond zie je: waar Sneijder allang is geland aan de Bospurus, is zijn landgenoot nog onderweg. Een basisplaats heeft Van Persie inmiddels, maar een verpletterende indruk maak te de spits nog niet. Na dik een uur wordt hij vervangen door zijn concurrent Fernandao. Wat het extra lastig maakt voor Van Persie: zijn ploeg speelt een soort toevalsvoetbal, met rondom de spits een paar typi sche oogklepvoetballers, de circus artiest Nani in het bijzonder. „Het is logisch dat het wennen is voor Robin", zegt Sneijder. „Dat moest ik ook in mijn eerste maan den. Het voetbal is emotioneler, onrustiger, minder georgani seerd. Als je ziet hoe beide teams na een tijdje spelen: bijna zonder middenveld. Dat is heel moeilijk. Er zit soms amper lijn in." Moeizaam is bovendien Van Persies relatie met de Portugese coach Vitor Pereira - en op de achtergrond speelt een nog een veel heikeler kwestie. FC Barcelo na heeft serieuze interesse om de Nederlander naar Catalonië te ha len in januari. Van Persie zelf wil wel, uiteraard, maar voorlopig lig gen er nog obstakels in de weg. Het ironische is: hoe bepalen- Manuel Pellegrini was gistermid dag deels de oorzaak van de geza pige partij tussen de twee rivalen. De trainer van Manchester City had aan een punt voldoende om terug te keren aan kop van de Pre mier League. Daarbij miste hij in David Silva en Sergio Agüero twee van zijn voornaamste troe ven. De Chileen koos daarom voor een behoudende tactiek. Deze strategie zorgde voor licht chagrijn bij Van Gaal. Zijn team wilde graag voetballen, maar kreeg tot zijn ergernis amper ruimte. De uitslag kon hem welis waar niet bekoren, de uitvoering wel. „Ik mag niet klagen", zei hij. De trip naar CSKA Moskou (1-1) had tot zijn vreugde niet tot com plicaties geleid. „Als je zo gefocust en geconcentreerd kan blijven, dan ben ik heel trots." In deze opmerking zat de be langrijkste vooruitgang van Uni ted sinds zijn komst verborgen. De selectie heeft na een lange aan loopperiode zijn filosofie eindelijk onder de knie gekregen. Bijna een jaar geleden leidde een gebrek aan tactisch vernuft en discipline tot een nederlaag bij City in het Eti- had Stadium (1-0). Chris Smalling kreeg rood, terwijl automatismen bijna niet aanwezig waren. Arjen Robben was bij zijn rentree direct weer belangrijk, foto EPA Arjen Robben keerde zaterdag op nieuw sterk terug van een periode van lang revalideren. De aanvaller stond met zijn openingsdoelpunt aan de basis van de thuiszege van Bayern München op 1. FC Köln (4-0). Het was zijn 75ste goal in de Bundesliga. „Dit is een beloning voor hard werken. Het is niet mak kelijk om steeds weer terug te ko men", zei Robben na de duizend ste competitiezege van Bayern. Met zijn eerste treffer in Spaanse dienst heeft Adnane Tighadouini Malaga CF aan de tweede zege ge holpen. De oud-speler van NAC Breda opende de score uit een vrije trap in de thuiswedstrijd te gen Deportivo La Coruna (2-0). Adnane Tighadouini maakte zijn eerste goal voor Malaga, foto VI Images Quincy Promes heeft zijn ploeg Spartak Moskou de overwinning bezorgd in de derby tegen stadge noot Dinamo. Promes zorgde voor rust eerst nog voor de gelijkmaker (1-1) en in de blessuretijd maakte hij ook het winnende doelpunt in de uitwedstrijd: 2-3. Spartak staat vierde in de Russische competitie. Met Jeremain Lens in de basis heeft Sunderland de eerste zege van het seizoen geboekt. Op eigen veld werd rivaal Newcastle United verslagen met 3-0. Patrick van Aanholt bleef reserve bij de thuis ploeg. Bij Newcastle, dat vorig weekeinde tegen Norwich City voor het eerst won, hadden Daryl Janmaat en Ceorginio Wijnaldum een basisplek. Vurnon Anita viel na de rust in, Siem de Jong bleef op de bank. Jordy Clasie stond voor het eerst sinds zijn transfer van Feyenoord naar Southampton in de basis in een wedstrijd in de Premier Lea gue. Tegen Liverpool kwam het duel pas op gang toen Clasie in de 76ste minuut het veld had ge ruimd. Christian Benteke en Sadio Mané lieten de partijen op 1-1 af sluiten. Virgil van Dijk speelde ne gentig minuten bij Southampton. De fans van Olympique Marseille waren ontevreden over de afwezig heid van Karim Rekik in de selec tie van de Franse club voor het duel met Lille. Coach Michel vindt de prestaties van de verdediger on dermaats. Olympique won zonder voormalig PSV'er met 1 -2 in Noord-Frankrijk. FENERBAH^E CALATASARAY door Sjoerd Mossou Sneijder is de Turkse Robin van Persie (links) is bij Fenerbahce bezig aan zijn eerste seizoen in Turkije. Wesley Sneij der speelt sinds begin 2013 in de Turkse competitie. Bij Galatasaray staat hij nog tot medio 2018 on der contract. foto's Pro Shots/beeldbewerking NK door Geert Langendorff MANCHESTER. Een deel van de sup porters van Manchester United had de uitgang al opgezocht om de drukte te ontlopen, toen invaller Jesse Lingard na een steekbal van Anthony Martial op de lat schoot. Veel fraais viel er verder niet te be leven in de beruchte derby tegen Manchester City (0-0). De schrale oogst gaf scherp de zwakte van het elftal van Louis van Gaal weer. United valt lastig lief te hebben. MANCHESTER UNITED MANCHESTER CITY Mede door de komst van Bastian Schweinsteiger (m) is Manchester United degelijker geworden, maar de ploeg sprankelt nog niet. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36