Komst Dijkhuizen naar NAC lijkt rond Foppe de Haan vindt dat je Spits zet de Kuip met zijn tweede hattrick weer Met zijn tweede hattrick liet Dirk Kuyt wederom zien dat hij Feyenoord de weg naar succes wil wijzen. 2 SPORT Vooruitlopen op de zaken wil en kan niemand bij de club officieel, maar het lijkt erop dat Dijkhuizen vandaag bij een persconferentie wordt gepresenteerd als opvolger van de begin deze maand ontsla gen Robert Maaskant. Interim-trai ner Eric Hellemons, zelf met de andere voormalige assistenten van Maaskant, Rob Penders en Albert van der Sleen nauw betrokken bij de zoektocht naar de nieuwe trai ner, vermoedde gisteravond al dat het niet lang meer kon duren. „Ik denk dat het enkel nog wachten is op de afstemming tussen club en trainer." Beter dan vorige keer Of die nieuwe trainer Dijkhuizen is, wil Hellemons bevestigen noch ontkennen. Na het ontslag van Maaskant is NAC in gesprek ge gaan met vier kandidaten die vol deden aan de profielschets die was opgesteld in overleg tussen di rectie, technische staf en spelers. Die gesprekken zijn teruggekop peld naar staf en spelers. „Ik ben trots en blij dat de club het nu zo doet", wijst Hellemons op de uit voerige manier waarop de NAC ditmaal te werk gaat in de zoek tocht naar een nieuwe trainer. „Be ter dan de vorige keer", trekt hij de vergelijking met vorig jaar, toen hij ook als interim-coach fun geerde na het ontslag van Nebosja Gudelj. Daarna werd Maaskant aangesteld. Van de vier kandidaten is nog een trainer over. Dat zou Dijkhui zen zijn. „Het is nu aan de direc- 'Ik denk dat het enkel wachten is op de afstemming tussen de club en trainer' tie." Dijkhuizen zelf is nog altijd onbereikbaar voor de media. Moneyball Voordat de geboren 's-Gravenzan- denaar afgelopen maand bij Brent ford aan de deur werd gezet, was hij als trainer succesvol bij Excel sior. Met die club promoveerde hij naar de eredivisie en eerder had hij succes met amateurclubs Mont- foort en De Meern. Vorig seizoen handhaafde hij zich met Excelsior verrassend in die eredivisie. Daar na vertrok hij dus naar Engeland, waar hij bij Brentford terecht kwam bij een club die werkt op basis van statistische gegevens, naar het voorbeeld van het boek Moneyball. In dat waargebeurde verhaal wordt beschreven hoe honkbalteam Oakland Athletics gebruik maakt van statistieken en op die manier met een van de laag ste budgetten toch een toppresta tie levert. Spelers worden enkel ge- scout op basis van statistieken en er wordt op de training heel veel aandacht besteed aan dode spelsi tuaties, omdat daar statistisch ge zien vaak uit gescoord wordt. Brentford volgt daarmee het voor beeld van het Deense Midtjylland, dat eigendom is van dezelfde eige naar. Tegenvallende resultaten zorgden er evenwel voor dat Dijk huizen en zijn Nederlandse assis tent Roy Hendriksen hun koffers konden pakken. Als speler was Dijkhuizen ac tief voor onder meer Excelsior, Cambuur, FC Utrecht, het Schotse Dunfermline Athletic, Emmen en TOP Oss. Dirk Kuyt hoeft niets meer te zeggen. Voor de jeugdige talenten is kijken naar de spits al voldoende ROTTERDAM. Dirk Kuyt stond er ont spannen bij gisteren, ruim een uur na de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen AZ. In zijn hand de toilettas van Louis Vuitton, zijn clubkostuum keurig dichtgeknoopt. Terugkeren in de eredi visie en ook nog eens op 35-jarige leef tijd, er waren genoeg mensen die hun hart vasthielden. Bij Feyenoord waren meer routi niers de laatste jaren in de Kuip neer gestreken, maar een daverend succes werd het zelden. Maar Kuyt voorspel de een succesvolle terugkeer en tot op heden maakt hij die woorden volledig waar. Natuurlijk liep hij gisteren het lijstje weer af: Karim El Ahmadi was erg belangrijk geweest, het was zeer knap dat Bart Nieuwkoop zich zo staande wist te houden. En de manier waarop de tandem Terence Kongolo en Eljero Elia zich ontwikkelt, is vol gens de Katwijker een pluim waard. Maar het draaide gisteren toch echt gewoon om Dirk Kuyt in de Kuip. De aanvoerder smeet met zijn krachten, pepte de ploeg op als de momenten daarom vroegen, meeverdedigen bleek nooit teveel gevraagd. En daarnaast schoot hij ook nog eens driemaal raak. Tegen linkerbeen „Die tweede, die schoot Nieuwkoop heel hard tegen mijn linkerbeen," lach te Kuyt. „Toen ik mezelf omdraaide, lag hij in het doel. En die strafschop, ja die gaan er wel in dit seizoen. En de eerste raakte ik wel aardig, volgens mij." Het zichzelf op zijn borst klop pen, daar houdt hij zich al maanden verre van. Ook niet toen in de ope ningsfase van het seizoen de kritiek losbarstte omdat Kuyt zelden tot nooit op doel had geschoten. De speler is daar helder over. „Ik ben hier niet gekomen voor doelpun ten of persoonlijke prestaties, ik wil hier iets winnen. We zijn met iets leuks bezig, dit elftal barst van de kwa liteit. En weet je wat misschien nog wel het allermooiste is? We kunnen - duidelijk nog beter." Dat bleek ook te gen AZ, dat af en toe makkelijker leek te combineren dan de Rotterdam mers. En als doelman Kenneth Ver meer een mindere dag had gehad, was de schade misschien wel niet te over zien geweest in de Kuip. Maar wie dit seizoen tegen Feyenoord speelt, weet dat het moet afrekenen met Kuyt. Avondwedstrij d „Ik heb donderdag uiteraard naar Fe- nerbahce tegen Ajax gekeken," zei Kuyt. „Die kregen een forse tik door dat late doelpunt. Dan is het toch weer knap dat ze gewoon uit bij Vites se winnen. Maar Ajax komt wel op een heel mooi moment voor ons. We zijn tien wedstrijden ver en we zijn enorm gegroeid. In de Kuip tegen Ajax, een avondwedstrijd. Het is om naar uit te kijken en dat doe ik ook." Foppe de Haan coachte ruim elf jaar geleden zijn laatste wedstrijd voor Hee renveen. Zaterdag stond hij weer langs de lijn bij de wed strijd tegen Willem II. De Haan, interim-trainer voor ten minste vier wedstrijden na het ontslag van Dwight Lodeweges, schudde de boel op en dat had effect. Hee renveen won net niet (2-2). „Je moet ze bij de kloten pakken." Oh ja, Foppe vindt het een mooie dag. Hij beleeft in Tilburg zater dagavond rond een uur of zes zijn eigen moment van back to the fut ure. Maar het gaat gepaard met een muur van geluid. De Haan loopt het veld van het Koning Wil lem Il-stadion op en de stadion speaker draait de volumeknop van de versterker nog een keer open. Snoeiharde beats maken het praten onmogelijk. )e ziet de 72-ja- rige De Haan denken. „Moet dit nou zó hard?' Telkens als hij een groepje spelers nadert - in die tred van 'm, met de benen iets ge kromd en de handen in de zakken - doen de spelers hun warming- up net ietsje secuurder. Ze heb ben de afgelopen week geleerd dat met deze trainer niet valt te spot ten. „Ja, meneer De Haan traint erg hard", zegt Jerry St. Juste met een glimJach. Na de wedstrijd zegt De Haan dat die minuten, net voor de wedstrijd, het ergst zijn. Dat weet hij nog wel van vroeger. „Dan ben je machteloos. De jongens kleden zich om en jij hebt alles gedaan wat je moet doen. Vroeger ging ik dan nog langs de spelers. Zeggen van: jij moet dit doen en dat. Dat doe ik niet meer, hoor. Nu geef ik ze een hand en zeg ik: good luck." Filosoferen Het is weer een beetje twintig jaar geleden. Maar ook weer niet. Na afloop, in de catacomben, vraagt hij soms vertwijfeld naar welke camera hij nu weer moet. Een beetje filosoferen over de deerniswekkende staat van het Ne derlandse voetbal doet hij graag. door Thijs Roeien BREDA. Het is zeer waarschijnlijk dat Marinus Dijkhuizen vanmorgen een contract bij NAC tekent. De eind september bij het Engelse Brentford ontslagen coach en de Bredase club zijn in een vergevor derd stadium van hun gesprekken, weet deze krant. Eric Hellemons, interim-trainer NAC Marinus Dijkhuizen wordt waar schijnlijk trainer bij NAC. foto ANP Diepe buiging door Mikos Coukas A r WILLEM II SC HEERENVEEN door Nik Kok Foppe de Haan: terug van lang weggeweest, foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31