Musical Suske en Wiske is waar familiefeest CULTUUR SHOW 23 Adele haalt recordaantal views Nieuw album Bowie op zijn verjaardag Justin Bieber werd gisteravond de grote winnaar van de Europese MTV Awards in Milaan. Vijf keer viel hij in de prijzen. Adele heeft een record verbroken met haar videoclip van het nummer Hello. De video telde op onlinedienst Vevo 23,2 miljoen views na één dag. De vorige titelhouder was Taylor Swift met Bad Blood met 20,1 miljoen views. Hello staat ook al op de eer ste plaats in iTunes. David Bowie brengt op 8 januari volgend jaar, de dag dat hij 69 jaar wordt, een nieuw album uit. De plaat heet Blackstar, bestaat uit 7 nieuwe nummers en duurt 45 minu ten. Het album is opgenomen in New York en wordt omschreven als 'compleet knetter gek'. MILAAN. De wederopstanding van Justin Bieber is compleet. Was hij vorig jaar uitsluitend in het nieuws wegens snelheidsovertre dingen en arrestaties, gisteravond was hij de grote ster van de Euro pese MTV Awards met liefst vijf prijzen. Hij werd onder meer ge kroond tot beste mannelijke ar tiest. De Nederlander Martin Gar- rix werd gekroond tot beste dee jay. De spetterende show zelf bevat te optredens van Pharrell Willi ams, Ellie Goulding, Tori Kelly, Ja mes Bay en de Nederlandse dj-gi- gant Martin Garrix, die zelf ook een prijs won als beste deejay. Ri- hanna werd de beste vrouw, One Direction won in de categorie bes te pop en het beste liedje van het jaar werd Bad Blood van Taylor Swift en Kendrick Lamar. Liefst 600 miljoen stemmen werden de afgelopen weken uitgebracht. Het tekent de impact van de prijs, vindt ook Casper Starreveld van de band Kensington, die voor de derde keer op rij de Nederland se award won. „Als ik mensen over de vloer heb en ze zien onze prijzen staan, is het altijd de MTV Award waar ze direct op aflopen." Misschien is het televisiekanaal MTV niet meer zo populair, maar als het de European Music Awards (EMA) betreft, staat volgens de zanger en gitarist Starreveld die grote 'M' uit het logo nog altijd voor magie. Dat Kensington gister avond voor de derde keer op rij de Europese prijs naar een ander zag gaan, boeide hem niet. „Voor ons is dit gewoon een superuitje", ver telt Starreveld tijdens een persmo ment in het Hilton van EMA-gast- stad Milaan. „Dit is dé plek waar de complete muziekwereld samen komt. En die afterparty vorig jaar in Glasgow met Afrojack was ge nieten!" Niet vreemd dat Rotterdam twee jaar lang intensief lobbyde om de EMA's naar Ahoy te krij gen. Het internationale muziek evenement vindt volgend jaar plaats in Ahoy Rotterdam, zo werd gisteren duidelijk. Als stadse- venement zijn de EMA's een must. In Amsterdam waren de ho tels een kleine 20.000 man voller dan normaal. „Glasgow haalde vo rig jaar 10 miljoen pond econo misch voordeel uit het evenement dus ja, de aandacht voor Rotter dam is enorm", zegt Johan Moer man van Rotterdam Festivals. Hij belooft net als in Milaan talloze an dere muziekfestiviteiten in de ha venstad te organiseren. Het is bepaald geen ge makkelijke opgave een beeldverhaal om te wer ken tot musical. Zeker niet als die strip Suske en Wiske heet en in Vlaanderen en Neder land reeds vier generaties lezers telt. In die zin heeft Van Hoorne Entertainment, marktleider in fa miliemusicals, een huzarenstukje geleverd. Suske en Wiske en de Circusbaron naar het gelijknamige album is een verrukkelijke productie gewor den die niet alleen recht doet aan het iconische werk van tekenaar Willy Vandersteen, maar ook als autonome musical overtuigt. De voorstelling blijft, gelukkig, dicht bij de strip. De hoofdrolspelers, Suske en Wiske, Lambik, Tante Sidonia en Jerom behouden hun specifieke karakters en spelen in een kleurig, cartoonesk decor. Er zijn zelfs momenten dat de hande ling op het podium bevriest, een humorvolle knipoog naar de gete kende versie. Bovendien hebben Suske en Wiske een iPhone en rept Lambik en passant over inter net, waarmee het stripboek uit '53 subtiel de moderne tijd betreedt. De cast is waarlijk een lust voor oog en oor. Lambik (Robbert van Unnik) en Tante Sidonia (Eline Schmidt) zijn lekker vet aangezet, Erik Plageman zet het oermens Jer om adequaat neer. Routinier Ben Cramer maakt van de ringmeester van het circus een mooie schurk. Zijn terzijdes zitten voor de goede verstaander vol zelfspot: 'Ach, hij was maar een clown', mijmert hij. Bij Suske en Wiske spatten de vonken er af. Het duo, Stijn Mac Gillavry en Liset Vrugteveen, is voortreffelijk op elkaar ingespeeld. Met name het multitalent Mac Gillavry (22) springt eruit. Suske en Wiske en de Circusbaron is een gezinsmusical geworden, waarin opa's en oma's en vaders en moe ders zich kunnen onderdompelen in hun jeugdjaren en de huidige generatie haar (strip)helden drie dimensionaal beleeft. MAANDAG 26 OKTOBER 2015 V Justin Bieber grossiert in MTV Awards door Gudo Tienhooven Scène uit de musical met Eline Schmidt als Sidonia en Stijn Mac Gillavry en Liset Vrugteveen als Suske en Wiske. foto Levin den Boer RECENSIE SUSKE EN WISKE EN DE CIRCUSBARON door Arno Celder Justin Bieber. foto Daniel dal Zennaro/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24