Muntendamse maakt favorietenrol waar in finale van 'Heel Holland Bakt1 22 Weer prijs voor boek Münninghoff Katja Schuurman heeft dwanggedachten Show Entertainment Ze kan het zelf nauwelijks geloven, maar het is haar toch echt gelukt. Sarena Solari (30) is de winnaar van Heel Holland Bakt Journalist en Ruslandkenner Alexander Münninghoff heeft de Libris Geschiedenis- prijs gewonnen voor zijn boek 'De Stam houder". Hieraan is een bedrag van 20.000 euro verbonden. De jury noemt het boek een 'overrompelende familiekroniek'. Het boek kreeg eerder de Littéraire Witte Prijs. Katja Schuurman slikt medicijnen tegen dwanggedachten en -neuroses. De presenta trice heeft die gedachten waarschijnlijk van haar moeder geërfd. Schuurman zegt in Het Parool dat ze medicijnen moet slik ken, anders raast haar hoofd door. „Mijn ge dachten kunnen met me op de loop gaan." Ondanks de gebro ken gelei en de te zachte fondant, wist Sarena giste ren toch stand te houden bij de fi nale van het populaire program ma Heel Holland Bakt. Het werd een nek-aan-nekrace, want ook de andere finalisten maakten grote kans om te winnen, vertelt de winnares glunderend. „Het was voor ons enorm spannend. We hadden allemaal een goede moge lijkheid om te winnen. Ik weet dat het er voor de kijkers anders uitzag, maar voor Martine, Farida en mij voelde dat niet zo. Het was een heel intens weekend." De Muntendamse had van tevo ren goed nagedacht hoe ze het bes te door de finale kon komen. „Robèrt en Janny zeiden steeds dat mijn smaken zo goed zijn. Daar heb ik met het spektakelstuk dan ook op gegokt. Ik dacht: ik kan óf helemaal uitpakken door prachtige decoratie in dui zend-en-een-nachtstijl te maken of ik maak de perfecte mix van smaken en structuren. Dat laatste heb ik gedaan en dat pakte geluk kig goed uit." Het commentaar bij de uitzen ding van de finale kwam gistera vond niet van Martine Bijl. De pre sentatrice werd in september ge troffen door een hersenbloeding en kon de teksten daardoor niet meer zelf inspreken. Jurylid Janny van der Heijden nam die taak van haar over. Winnares Sarena is van Italiaan se afkomst. Ze kwam op haar zes de met een deel van haar familie vanuit Italië naar Nederland, maar heeft altijd een zeer warme band met de achterblijvers gehouden. Niet voor niets is haar lieveling staart een crostata, een soort vlaai maar dan met een krokante bo dem. „Mijn oma maakte altijd heerlijke koekjes. En ook met mijn tante die hier in Nederland woont, bak ik graag samen. Ik vond het ook leuk om mijn roots terug te laten komen tijdens Heel Holland Bakt. Zoals bij de Sara-spe- culaaspop in de eerste aflevering. Daar hoort traditioneel een vul ling van amandelspijs in, maar ik besloot er eentje te maken met de koekjesvulling van mijn oma." Zeker, bakken en koken waren altijd al hobby's van Sarena. Maar zo fanatiek als nu is ze pas sinds een paar jaar. „Het is me eigenlijk overkomen. Ik was met een vrien din aan het kijken naar plaatjes van bruidstaarten, toen zij vroeg of ik er eentje voor haar bruiloft wilde maken. Ik ben me er toen sa men met mijn tante in gaan ver diepen en leerde steeds meer tech nieken. Zo is het in de laatste ja ren gegroeid." En nu draait ze haar hand niet meer om voor een bokkenpootje of - zoals gisteren in de finale - een harde mokka. La chend: „Nou, daarmee heb ik be hoorlijk geworsteld. Gelukkig was ik niet de enige. Ook Farida en Martine hadden problemen met het fondant." Toch was het voor de nuchtere Groningse helemaal niet logisch om zich aan te melden voor het te levisieprogramma. Ze is achteraf heel blij dat ze zich over haar aan vankelijke schroom heeft heen ge zet. „Kijk, bakken vind ik leuk en het programma vind ik geweldig. Bij het tweede seizoen betrapte ik mezelf erop dat ik met de kandida ten meedacht. Ik voelde toen al: hee, dat kan ik ook best. Maar ja, om nou op televisie te komen... daar had ik wel wat moeite mee." Ze wachtte tot de allerlaatste op roep van omroep MAX om zich in te schrijven. „Ik heb het laten be zinken en gedacht dat ik het ge woon moest proberen. Wie niet waagt... nou ja. Ik heb dus gewon nen." In een korte tijd is er een war me band ontstaan tussen de kandi daten. „Natuurlijk heb ik ook wei eens een traantje gelaten. Toen mijn taart van de werkbank af stroomde, werd het me allemaal te veel. Maar ik keek door de week ook heel erg uit naar de opname- dagen. Want als je dat terrein op loopt en de tent binnenwandelt, ben je met zo veel passie aan het bakken, dat je alles even vergeet." Samen met haar man en haar fa milie moest ze de afgelopen maan den het grote geheim bewaren. Dat was niet altijd even gemakke lijk. Zeker niet nu ze bezig is met het schrijven van Het Italiaanse bakboek dat in februari uit moet komen. „Ik moest steeds smoesjes ver zinnen als ik een afspraak had die met het boek te maken had. Want als vrienden of collega's hoorden dat ik met een kookboek bezig ben, dan wisten ze vast en zeker dat ik gewonnen had." Farida Alihoesen zat met - uiter aard - zelfgebakken harde mokka's met haar man en dochter thuis in Zoetermeer naar de finale te kij ken. „In de finale blokkeerde ik ge woon. Ik kon mijn zenuwen niet in bedwang houden en ik had ook te veel hooi op mijn vork geno men. Het is wel heel jammer hoor. Die acht weken lang was het toch goed gegaan en de jury blijft ook zeggen dat ik een hartstikke goede bakster ben." Martine Zijlmans uit Dordrecht heeft de eerste prijs net aan haar neus voorbij zien gaan. Balen, aldus de Dordtse. „Farida maakte veel fouten, maar bij mij ging alles goed. De uitslag was daarom een teleurstelling: ik was zo dichtbij. Maar dat Sarena heeft gewonnen, is helemaal terecht." Cultuur Sarena Een stralende Sarena Solari ging voor de perfecte mix tussen structuur en smaak. En dat werd gewaardeerd. door Renske Baars Sarena met haar winnende spektakelstuk met als thema 'Duizend-en-een Nacht'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23