Student (22) haalt monumentale stoomhijskraan naar Vlissingen CDA wil vrijwilligers sparen Volgens het CDA zijn de bezuinigingsvoorstellen van het college niet goed doordacht. 14 WALCHEREN Drietal opgepakt na vechtpartij Nacht van de Nieuwendijk tr MIDDELBURG. Na alle boze organi saties die hun subsidies verloren zien gaan, komt ook de fractie van het CDA op tegen de bezuini gingen in Middelburg. Volgens fractievoorzitter Wim Kant zijn de voorstellen van het college niet 'goed doordacht en niet goed beoordeeld op de conse quenties die ze op langere ter mijn hebben op de Middelburgse samenleving'. In een overzicht geven de christendemocraten kritiek op vrijwel alle kortingen: van 10.000 euro per jaar verslaglegging van raadsvergaderingen tot de twee ton die de Zeeuwse Bibliotheek op termijn zou moeten missen. Met name bezuiniging op vere nigingen gaan er niet in bij de fractie. De korting op zwemvere nigingen noemt ze 'te drastisch', de bezuiniging op de Lange Jan Awards is 'een slecht signaal naar vrijwilligers', sportverenigingen zouden het al moeilijk genoeg hebben en een korting van twin tig procent op de kinderboerderij 'Het college van Middelburg wil meer bezuinigen dan strikt noodzakelijk' acht het CDA meer dan voldoen de. „Veel organisaties werken met vrijwilligers en zij zijn in on ze ogen het cement van de sa menleving", licht Kant toe. „Daar op bezuinigen vinden wij onver standig omdat dan een verlies in veelvoud voor de samenleving ontstaat. Uiteindelijk zullen veel van deze bezuinigingen terugko men als kosten waar de gemeen te ook voor opdraait." Maar wat voor sport geldt, is volgens de CDA'er evenzeer van toepassing op culturele bezuini gingen. Hij wil dat wordt ge zocht naar alternatieven, bijvoor beeld door organisaties te laten fuseren. „Uit de inspraakavond is gebleken dat veel instellingen daartoe bereid zijn. Geef ze daar voor de ruimte. Laten we dat ko mend jaar verder onderzoeken." En helemaal blut is de ge meente Middelburg niet, zo wijst Kant op de jaarlijkse zes ton aan meevallers van Orionis die nog niet zijn ingeboekt, het overschot vanaf 2019 en de gemeentelijke spaarpot, waar nog bijna acht ton in zit. „Ik wil de boel niet bagatel liseren en ik weet dat er nog fi nanciële ellende op ons af komt, maar de begroting hoeft pas in 2019 sluitend te zijn. Laten we even pas op de plaats maken. Na tuurlijk moet het eigen vermo gen versterkt worden, maar het college wil meer bezuinigen dan strikt noodzakelijk." Hij is terug in Vlissin gen, stoomhijskraan Schelde no. 38. Met dank aan Wesley Seke- wael, die het 'nationale railmonu ment' redde van de schredder bij de oud-ijzerhandelaar in Goes. Glunderend begeleidde Seke- wael de vrachtwagen beladen met binnenwerk, assen en de au thentieke stoommachine zater dag de Machinefabriek binnen. „Voor het eerst sinds 1975 zijn al le nog bestaande onderdelen van dit epische werktuig weer samen in Vlissingen, waar het vandaan komt", zei de oud-Souburger bijna ontroerd. „Dat pakken ze ons niet meer af. In Vlissingen slopen ze altijd alles, maar nu komt er eens iets terug." Samen met vrijwilligers wil Sekewael, student werktuigbouw kunde in Delft, de stoomkraan restaureren zodat die weer op de rails tussen de Verbandkamer en de Scheldekraan komt te staan. Werkend, uiteraard. „Het zal een paar jaar duren, maar ik ben er van overtuigd dat de kraan het weer gaat doen. En als monu ment zal de kraan de leefbaar heid in het Scheldekwartier ver groten. En daar doe ik het voor, om Vlissingen te helpen." De terugkeer heeft tot dusver al tien mille gekost aan onderde len, transport en bijvoorbeeld de kromhoutmotor die geruild werd tegen de stoommachine en daar voor uit Friesland diende te wor den getransporteerd. Sekewael kreeg geld van de Stichting Moer man Promotie, oud-Scheldemen- sen die het stalen erfgoed aan het hart ging en hij plunderde zijn ei gen spaarrekening. Maar dan moet de restauratie nog starten. Straalbedrijf Kamps uit Heinkenszand heeft aangebo den de kraan te stralen, Libert Paint uit Gent levert gratis verf. „Maar we zoeken ook nog lasap paraten, buigbanken, slijptollen en metaalbewerkingsmachines", zegt Sekewael, „en vrijwilligers die daarmee overweg kunnen. En als iemand voor ons een nieu we mooie stoomketel kan ma ken, dan gaat het dak eraf." In de regio ji Schotse spooktocht Kinderen tussen de vijf en tien jaar kun nen zaterdagavond 31 oktober een griezels peurtocht doen in Veere. Deze start om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Kinderen mogen deelnemen onder be geleiding van een ouder. Opgeven is ver plicht en kan tot en met woensdag 28 ok tober via Drie jongens van 17 en 18 jaar zijn aangehouden nadat ze zater dagnacht op de Hogezoom in Renesse hadden gevochten. Een 34-jarige Middelburger en een 22-jarige man uit Dordrecht waren het slachtoffer van de vechtpartij. De Middelburger werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De man liep let sel aan zijn hoofd op en deed gis termiddag aangifte. Ook de man uit Dordrecht deed bij de politie aangifte van mishandeling. De verdachten zijn een 18-jarige inwoner van de gemeente Schou- wen-Duiveland en twee jongens (17 en 18) uit Zierikzee. Mijn dorp, mijn stad Sportzaal, 09.30 -10.30 uur - Gymnas tiek op muziek voor ouderen Dorpshuis, 14.00 -16.00 uur - Tafelten- nisactiviteit voor se nioren Badhuisweg 2, 12.00-18.00 uur - Ex positie fotokunst 'Thuiskomst' van Frank van Driel De Couburg, 13.00-16.30 uur - Bil jarten voor senioren; De Klimop, 14.00 -16.30 uur - Koersbal Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26, 13.30-14.30 uur - Be- wegingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos Golsteinseweg 25, 08.30-17.30 uur - Ex positie foto's planten wereld door Maaike Dekker; Prooyense- weg 26,10.00-12.00 uur - Boerderijbele ving, met kijkje ach ter de schermen en proeverij van produc ten; Kruitmolen 70, 13.00-16.00 uur - Workshops Sport Spel voor jong oud en sporten, knut selen en dansen voor kinderen Duinvlietweg 6, 13.30-15.30 uur - Kin deractiviteit 'Braak- ballen pluizen' bij Terra Maris Gymzaal Frans Nae- reboutstraat, 09.30 -10.30 uur - Activi teit 'GALM', Gezond en actief leef model voor senioren; Mu seum Veere, Kaai 25, 10.00-17.00 uur - Ten toonstelling 'Tweezij dig Belicht' Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuw endijk 11,10.00-17.00 uur - Tentoonstel ling over de bezet ting tijdens de Twee de Wereldoorlog Verenigingsgebouw, 14.00-15.30 uur - Volksdansen 'Middelburg snijdt te diep' door Wendy Wagenmakers Wim Kant, CDA door Wendy Wagenmakers stoom@zeelandnet.nl Wesley Sekewael laadt stoomhijskraanonderdelen van de vrachtwagen. Oud-kraanmachinist Jan Bommeljé kijkt toe. foto Lex de Meester MIDDELBURG Volkstuintjes te huur Bij gemeenschapstuin CitySeeds en aan de Driewegenhof in Mid delburg zijn een aan tal volkstuinen te huur. De volkstuinen bij de gemeenschapstuin Ci tySeeds zijn 25 vier kante meter en kos ten 25 euro. De tui nen bij de Driewegen hof zijn 24 meter en kosten 24. Voor interesse en aan melden kan er con- RENESSE r L tact opgenomen wor den met Cityseeds via secretariaatcityseeds @gmail.com, het is ook mogelijk om het aanmeldingsformulier in te vullen op de web site van Cityseeds. www.cityseeds middelburg.nl. VEERE veere-schotland@veer e-schotland.nl. VLISSINGEN. Behalve in Middelburg werd afgelopen zaterdag ook in Vlissingen de duisternis gevierd. In het kader van de Nacht van de Nieuwendijk hadden alle bewoners en ondernemers in die uitgaans- straat verzamelingen waxinelichtjes bij de deur gezet, in elk restaurant dineerden gasten louter bij kaarslicht, de Ierse pub hield een proeverij van donkere bieren en op straat stonden vuurkorven. Alleen waren de felle straatlantaarns nog aan, waardoor het binnen toch gezelliger was dan buiten. Lesje voor volgend jaar, aldus organisatrice Anna Houtman, foto Lex de Meester AAGTEKERKE BIGGEKERKE DOMBURG KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE VEERE VLISSINGEN VROUWENPOLDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15