Moordenaar koos slachtoffers uit op huidskleur V NIEUWS 9 DELTA DELTA.nl/vooruitkijken De dader, Anton Lundin Petters- son had het op de Kronanschool in Trollhattan uitsluitend voor zien op niet-blanke leerlingen en docenten. „Hij koos zijn slachtof fers uit op basis van hun huids kleur", aldus hoofdonderzoeker Thord Haraldsson. De politie ba seert zich op de beelden van de be wakingscamera's in de school, op zijn gedrag en zijn kleding. De 2i-jarige Pettersson droeg een Duitse legerhelm, zwarte kle ding en een masker van het Star Wars-personage Darth Vader toen hij toesloeg. Twee van de slachtof fers, mentor Lavin Eskandar (20) en leerling Ahmed Hassan (17), be zweken aan hun verwondingen. Een 15-jarige leerling die gewond raakte, is volgens het ziekenhuis aan de beterende hand. De toe stand van een 41-jarige leraar is ernstiger, maar ook hij is stabiel. Trollhattan, niet ver van Göteborg, telt veel inwoners van buitenlandse afkomst. Het meren deel van de leerlingen op de ge troffen school is niet in Zweden geboren. „We weten nog niet ze ker of hij om deze reden juist de Koranschool uitkoos voor zijn daad. Maar het is wel waarschijn- Op sociale media maakte Pettersson geen geheim van zijn extreemrechtse ideeën en vreemdelingenhaat lijk", aldus de politie. Op de bewa- kingsbeelden is te zien hoe Pet tersson als een militair door de school macheert. Met zijn bebloe de zwaard zat Pettersson donkere leerlingen achterna. Hij klopte op de deur van twee klaslokalen, waar hij instak op de jongens die opendeden. De Zweed zweeg. Uit een meegebracht luidsprekertje klonk muziek, die de leerlingen beschrijven als 'beangstigende hal- loween-achtig nummers'. De politie wist Pettersson uit eindelijk te stoppen. Een agent schoot hem in de borst. De moor denaar bezweek in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Hij was nooit eerder in aanraking geko men met de politie. De aanval op de school kwam op het moment dat de Zweedse re gering aankondigde dit jaar 190.000 asielzoekers op te nemen, voornamelijk uit Syrië. Op sociale media maakte Pet tersson geen geheim van zijn ex treemrechtse ideeën en vreemde lingenhaat. Zijn eigen kanaal op YouTube staat vol filmpjes over Adolf Hilter en nazi-Duitsland. De laatste filmpjes die hij zelf be keek, gingen onder meer over 'het vervloekte multiculturele project' en 'Joodse controle op Westerse media'. Op Petterssons Facebook-pro- fiel prijkt een grote foto van een Duitse adelaar. Vlak voor hij zijn duistere tenue aantrok klikte hij op het 'vind ik leuk' icoon bij het nummer When Evil Speaks van de groep Suicide Commando. De politie vond bij een huiszoe king in Pettersons flat een af scheidsbrief. Mensen die de Zweed kenden, beschrijven hem als een introverte twintiger die graag computergames speelde. „Ik kwam hem regelmatig tegen in het trappenhuis", zegt zijn buur man Liv Ringstrom tegen de Zweedse media. „Hij was altijd vriendelijk. Ik snap niet dat hij tot zoiets in staat is geweest." De terreurdaad heeft een schok door Zweden doen gaan. Inciden ten als deze zijn zeldzaam in het land. De laatste keer dat iemand een school binnendrong en leer lingen vermoordde, was in 1968. Voor de school verzamelden zich gisteren tientallen mensen. Ze staken kaarsen aan en hielden borden omhoog met de tekst 'waarom doden?'. 20 Jaar geleden werd het internet in Zeeland geboren. De volgende stap staat voor de deur. De verbeteringen aan het netwerk zijn in volle gang. En zullen wat ons betreft nooit stoppen. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 door Gerben van 't Hof ROTTERDAM/STOCKHOLM. De ver klede man die op een school in Zweden met een zwaard op leerlin gen en docenten instak, was over tuigd racist, blijkt uit politieonder zoek. De politie heeft de steekpar tij van donderdag aangemerkt als een 'haatmisdrijf. m m verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9