Gemeente verdient dik aan honden J Ook de metaalsector krabbelt uit het dal Selectief lekken alstublieft Trein SP en PSR pleiten voor volle 2 ZEELAND De Rijksrecherche onderzoekt lekken in de raad Vlissingen. De SP brak de stilte over de verdenkingen. COMMENTAAR Het komt niet zo vaak voor, dat een gemeente aangifte doet tegen raadsleden wegens een schending van de vertrouwelijkheid. In Vlissingen is het zo ver geko men. Zolang deze pijnlijke kwestie in onderzoek is, past uiterste voorzichtigheid met oordelen. Maar één ding is al wel zeker. De verhoudingen in de Vlissingse gemeentepolitiek zijn grondig verpest. Anders komt het niet tot een aangifte door burgemeester Letty Demmers. Dan is een vriendelijk gesprek ge noeg om het front te sluiten en samen verder op te trekken. Voor een goed bestuur is het nodig dat gemeenteraadsleden zo nu en dan op basis van vertrouwe lijkheid worden bijgepraat. Bij voorbeeld als het om personen gaat of over een positie van de ge meente ten opzichte van markt partijen. Dit soort vertrouwelijk heid heeft niets te maken met achterkamertjespolitiek of gebrek aan transparantie en moet dus al tijd worden gerespecteerd. Verder zijn er kwesties waarvoor iedereen zijn eigen ideale moment van publiciteit heeft. Soms is het handig om dan te 'lekken' naar de pers. Dat hoort bij het poli tieke spel. Maar wie dit te vaak doet, maakt zich onmogelijk. Wie totaal geen respect heeft voor de besloten dynamiek van het ge meentebestuur, kan zich beter geheel afzijdig houden. Raadsleden moeten strikt vertrouwelijke kwesties voor zich houden De gemeente is nu jaarlijks bijna 20.000 euro kwijt aan de ap paraten met hondenpoepzakjes langs de wegen. Dat is daarmee ge lijk de grootste kostenpost. Vol gend jaar komt daar eenmalig 17.000 euro bovenop om het nieu we, strengere hondenbeleid goed in de steigers te zetten. Daarbij draait alles om een aanlijn- en poepopruimplicht binnen de be bouwde kom. Meer dan de helft van die 17 mille is geraamd voor de inrich ting van losloopgebieden. Daar over wordt in die zelfde notitie evenwel opgemerkt dat dergelijke locaties hier eigenlijk niet nodig zijn: „Vanwege de aanwezigheid van veel ruimte buiten de kern waar honden los kunnen lopen, is het in onze gemeente niet noodza kelijk om heel veel losloopplek- ken aan te wijzen." Het college gooit die deur overigens niet bij voorbaat helemaal dicht. In janua ri wordt het overleg gezocht met hondenbezitters en dorpsraden, om te kijken of er toch behoefte is aan een hondenspeelveld binnen de bebouwde kom. Voor de bui tengebieden geldt dat honden los mogen lopen, mits er geen sprake is van recreatie (op dijken) en de veiligheid voor mens en dier niet in het geding is. Het hondenbeleid wordt na de jaarwisseling van kracht. De raad stelt de richtlijnen in november vast. De eerste drie maanden wor den overtreders niet gelijk op de bon geslingerd, maar het strenge re beleid vooral uitgelegd. Na de gewenningsperiode zal wel conse quenter naar het bonnenboekje worden gegrepen. Sinds 2013 tot en met heden zijn er 130 klachten bij de gemeente binnengekomen over hondenpoep en loslopende honden. In Schouwen-Duiveland zijn 2869 honden en 21 kennels ge registreerd. Almanak Wat zou het toch mooi zijn, als je ook in Zeeuws-Vlaanderen gewoon op een trein zou kunnen stappen. Had den ze gelijktijdig met de Westerschel- detunnel ook maar een spoorlijn aan gelegd. Een andere mogelijkheid zou zijn: herstel van de aloude spoorver binding Terneuzen-Hulst-Mechelen. Helaas, het landje apart kent slechts twee goederenlijntjes in de Kanaalzo ne. Al is dat niet overal bekend. Pers bureau ANP meldde donderdag na het treinongeval bij Axel alert: 'Om dat het ongeluk plaatsvond op een goederenspoorlijn ondervonden trein reizigers in Zeeland geen hinder'. Paneel Daniel raadsel ouders De ouders van de in augus- tis omgekomen Daniel van Vliet staan voor een raadsel over de herkomst van een houten paneel ter nagedachtenis aan hun zoon. Op het paneel staat de tekst: 'zelfs de mus vind een huis en de zwa luw een nest', geflankeerd door geschilderde vogels en een hand. Daniel werd na een vermissing van drie dagen gevonden in het water bij de Nobel- poort. Hoe de 21-jarige in de gracht is beland, is nog niet opgehelderd. Vrijwilligers in overvloed De gemeente Kapelle heeft niet te klagen over de medewerking van de ei gen inwoners bij de op vang van vluchtelingen. Aan de oproep voor vrij willigers is ruim gehoor gegeven. Zowel particulie ren als kerkelijke instellin gen hebben zich gemeld om te helpen bij de crisis opvang voor 72 uur. In totaal lieten meer dan honderdvijftig mensen we ten graag te willen helpen. Een groot deel van de vrij willigers is op een wacht lijst geplaatst. Barbier klaar voor Movember November wordt weer snorrenmaand in Zierik zee. Onder de noemer ZZ Movember hebben barbier Mark Koorneef, café De Biet en reclamebureau touur de handen ineenge slagen. Doel is met het la ten staan van 'de snor' zo veel mogelijk geld in te za melen voor onderzoek naar teelbalkanker. De ac tie begint zaterdagavond 31 oktober met een 'shave off in de barbershop aan de Hoofdpoortstraat. www.zzmovember.nl. Werk aan rotonde De provincie Zeeland werkt al enkele weken aan de noordelijke rotonde op de Schroeweg in Middel burg. In verband hiermee is de A58-afrit Middelburg centrum afgesloten voor verkeer vanuit Goes. Van af 17 oktober 2015 is ook de toerit vanuit Middel burg naar de A58 richting Vlissingen afgesloten. De omleidingsroutes staan aangegeven met gele bor den, aldus de provincie. Vanaf zaterdag is de roton de weer beschikbaar. De SP schendt de be slotenheid van het presidium door pu bliekelijk te praten over het justitieel onderzoek naar schending van de vertrouwelijkheid. Dat vindt de meerderheid in de gemeente raad van Vlissingen. Donderdag avond veroorzaakte SP-fractie- voorzitter Sjaak Rijkse commo tie door in de rondvraag de aan gifte bij justitie aan de orde te stellen. Dat gaf commotie, maar burgemeester Demmers ant woordde toch. Het Openbaar Mi nisterie heeft de aangifte en het bewijsmateriaal overgedragen aan de Rijksrecherche, meldde zij. Dat was voor het eerst dat het justitieel onderzoek naar lekken vanuit de raad in de openbaar heid kwam. Tot dan was er enkel in het presidium, het overleg met de fractievoorzitters, over ge sproken. En de vergaderingen van het presidium zijn besloten. „Het komt toch wel in de openbaarheid. De verhoudingen in de raad worden steeds kramp achtiger. Wij vonden nu het mo ment om dit te doen", zegt Rijk- se. SP-collegegenoot Partij Sou burg Ritthem steunt die zet. Om dat de 'hoofdverdachte' van het lekken uit geheime beraadslagin gen, Pim Kraan (POV), donder dag reageerde dat „er wel acht of negen raadsleden bij het onder zoek betrokken kunnen zijn". Die verdachtmaking wil Alex Achterhuis ver van zijn fractie houden. ,„Wij willen ons distan tiëren en pleiten daarom voor openbaarheid rond dit onder zoek. Dit komt de sfeer in de raad niet ten goede." De aangifte is in augustus ge daan, nadat het college de fractie voorzitters had gevraagd in hun fracties na te gaan wie er met derden had gecommuniceerd over de onderhandelingen rond de verkoop van de Timmerfa briek. Rijkse: „Er hebben zich vier mensen gemeld. Kraan is er in het presidium voor uit geko- Zeeland telt tientallen metaal bedrijven. Een aantal profiteert van de groeiende bedrijvigheid in de haven van Vlissingen voor de bouw van windparken op zee. Traditioneel loopt de omzet in de metaal terug in het derde kwartaal. Als gevolg van de zo mervakantie daalt het aantal bin nenlandse orders en slinkt het bedrijfsresultaat. Ook dit kwar taal gebeurt dat, maar het aantal orders is nu slechts 2 procent ge daald. Andere jaren was dat 4 procent. De export stijgt. Bijna 30 pro cent van de metaalbedrijven heeft beter geboerd. Bij 42 pro cent zijn er meer buitenlandse orders gedaan. Ook de werkgele genheid neemt toe. Van de res pondenten heeft 17 procent meer vast personeel aangesteld ten op zichte van het tweede kwartaal van dit jaar, terwijl bij 7 procent van de bedrijven het aantal vaste medewerkers is afgenomen. De vooruitzichten voor het vierde kwartaal zijn 'voorzichtig positief. door Marcel Modde zierikzee. Hondenbezitters op Schouwen-Duiveland betalen dit jaar gezamenlijk ruim 180.000 eu ro aan belasting voor hun huisdier. Daarvan wordt slechts een zeer be perkt deel ook daadwerkelijk inge zet voor het hondenbeleid, blijkt uit een nota die burgemeester en wethouders naar de raad hebben gestuurd. Het leeuwedeel gaat in de algemene pot. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE KAPELLE ZIERIKZEE MIDDELBURG SP wrijft door Claudia Sondervan Raadslid Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) voerde in 2007 een werkstraf uit in de keuken van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke na het lekken van vertrouwelijke informatie, archieffoto Willem Mieras door Frank Balkenende VLISSINGEN. Het gaat wat beter in de metaal. De groei in het derde kwartaal is heel behoorlijk, blijkt uit een economische barometer van de Koninklijke Metaalunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 97