Het is lente O De Ondernemer Zeeland 16 17 Toerenteller uienoogst valt 500 duizend ton (8 procent) lager uit dan vorig seizoen. Nederland zal echter ook in 2015 weer uitkomen op ongeveer een miljoen ton uien voor de export. Uien van Hollandse bodem verrijken miljoenen maaltijden in meer dan 120 landen. "Onze Hollandse kleibodem levert uien van een knisperende topkwaliteit, die het hele jaar verkrijg baar zijn. Ze worden overal in de wereld efficiënt af geleverd", aldus Gijsbrecht Gunter. De Zeeuwse ui- ensector heeft een exportwaarde van ongeveer 200 miljoen euro, waar regionaal 1.200 directe en afge leide banen mee gemoeid zijn. Er worden in ons land jaarlijks bruto 1,5 miljoen ton uien geteeld, slechts twee procent van de wereldproductie. Door de sterke logistieke functie van de havens van Vlissingen, Ant werpen en Rotterdam steekt de export echter boven de vijftien procent uit. Ongeveer driekwart van de totale Nederlandse uienproductie wordt in Zeeland verwerkt en vervolgens wereldwijd geëxporteerd. Uien worden voornamelijk geteeld in de IJsselmeer- polders en Zuidwest Nederland. Er zijn gele, rode, witte, roze, biologische en zoete uien in verschil lende kwaliteitsklassen, rassen en sorteringen. De uien worden in ons land gesnipperd, gesneden en gebakken. Uit de mindere kwaliteit wordt ui-olie en ui-concentraat gewonnen en het restant wordt verwerkt tot veevoer. De buitenste droge uienpellen gaan naar vergistingsinstallaties vanwege de hoge biogasopbrengst. Kortom, de hele Zeeuwse ui wordt gevaloriseerd. De wereldwijde handelsstromen van voedsel zul len de komende decennia alsmaar stijgen, hetgeen versterkt wordt door de relatief lage transportkosten richting landen in het Verre Oosten, Zuid-Amerika en Afrika. Tijdens het congres, met meer dan hon derd uienspecialisten uit binnen- en buitenland, verklaarden de Duitser Dr. Hans-Christoph Behr en de Amerikaan Wayne Minninger dat door de stij gende wereldbevolking in 2050 zeker 120 miljoen ton uien nodig zijn, een toename van 40 miljoen ton. Dat biedt uiteraard ook goede perspectieven voor de Zeeuwse uiensector. De Deense supply chain specialist Thoma Eskesen (voormalig Vice President van Maersk Line) sprak over de sterke logistieke spin-off van de uiensector. De Zeeuwse uiensector heeft er onlangs samen met Zeeland Seaports voor gezorgd om de derde grootste containerrederij (CMA-CGM) naar Vlissingen te la ten afvaren om containers uien naar onder andere West-Afrika te vervoeren. 7.0 7.5 6.5 Onze experts zijn het erover eens: de kille economische winter is definitief voorbij. De zon van economisch herstel en zelfs goede groei schijnt steeds meer, maar het is in Zeeland nog geen zomer zoals het in andere delen van het land dat wel is. Echter de lente is voorbode voor een mooie economische zo mer. En dus maakt de toerenteller iets meer toeren dan vorige maand: van een 6.8 naar een stabiele 6.9. neutraa/ Ook Ronald van der Hart van Totaalbouw Zeeland geeft een 7.0. "De tweede helft van dit jaar zien we positieve ontwikkelingen. Mensen komen steeds meer in beweging om te gaan investeren in verfraaiing van de woning of het interieur en steeds meer mensen gaan op zoek naar een andere wo ning. Er worden meer woningen verkocht en ook de aannemerij en projectontwikkeling is weer zichtbaar bezig met nieuwe plannen. Het lijkt erop of de gewenste stijging in gaat zet ten. Nog geen hoog cijfer, maar zeker positief." De experts die het allemaal het meest zonnig "De economie trekt aan; in de Randstad profiteert de Bouw daarvan mee, maar in de Zeeuwse regio is het nog niet alles", constateert Eric de Ruijsscher van Bouwend Zeeland. Hij geeft dan ook een 6.0. "De leden van Bouwend Zeeland voorzien dit jaar nog een teruggang, met positieve verwachtingen voor 2016." Ook Ruud de Baar, directeur van Marsaki, ziet economisch herstel. Maar het is wel een voorzichtig herstel. "Zeker voor de vastgoedsector in Zeeland, die bevindt zich nog in de lente. Het wordt langzaam beter en we zien uit naar de zomer. Hoewel het nu herfst is en winter wordt moeten we dit lentegevoel vast houden en erop vertrouwen dat het ook economisch weer zomer wordt." Zijn cijfer: 7.0. Ruud de Baar inzien, zijn Frans Lievens van Zeeland Theaters (8.0) en Adri de Buck, voorzitter College van Bestuur van de HZ University of Applied Sciences (7.5). Adri de Buck De Buck: "Het herstel van de economie zet zich voor de volle breedte gestaag door. De con sument besteedt weer, de cash flow bij bedrijven neemt toe en bedrijven investeren in toene mende mate. Niettegenstaande deze goede trendontwikkeling is de Zeeuwse Economie ook kwetsbaar. Zo zal splitsing van Delta mogelijk gepaard gaan met verlies van vele honderden arbeidsplaatsen. Er zal een groot beroep gedaan worden op de vitaliteit en veerkracht van de Zeeuwse Economie en arbeidsmarkt om dit te gaan opvangen." Jo-Annes de Bat Ook gedeputeerde Jo-Annes de Bat refereert aan het banen verlies bij Delta. Voor hem een reden om zijn cijfer flink bij te stellen: van een 7.0 naar een 6.5. "Met name omdat het aantal banen in Zeeland minder snel toeneemt en daarbij de situatie rondom Delta voor onzekerheid zorgt. Toch is er wel hoop op steun vanuit het Rijk voor structuurversterking en werkgelegenheid, alleen dat is nog niet concreet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81