Slijters ten strijde tegen de borrelshops NIEUWS 7 www.dejongintra.nl/kerstreizen Staatsbezoek Chinese president aan ons land Er komt al snel groen licht uit de Chi nese hofhouding, Xi Jinping en zijn vrouw Peng Liyuan laten zich graag ontvangen door de Nederlandse ko ning en koningin in maart 2014. Het staatsbezoek is een succes. „Er is een snaar geraakt", zegt een betrokkene. Xi Jinping is onder de indruk van werkbezoeken die hij aflegt aan de voedselsector, zijn vrouw Peng Liyuan is ontroerd dat ze een naar haar ver noemde tulp mag dopen. Na de privé- lunch op kasteel Keukenhof nemen ze zondagmiddag 23 maart afscheid van het koninklijk paar. Het Nederlandse buitenlandbeleid met China verloopt via twee sporen: dat van de buitenlandse handel en de mensenrechten. Die moeten elkaar niet in de weg zitten. Rutte en zijn be windslieden bekommeren zich vooral om de bevordering van de handelsbe trekkingen. De buitenwereld legt veel druk op de mensenrechten voor het staatsbezoek. Maar achter de scher men is dat aspect enkele weken van te voren voor beide zijden bevredigend geregeld. Topdiplomaten nemen alvast gevoelige kwesties door Een achtkoppig Chi nees gezelschap meldt zich begin deze maand op het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Twee dagen hebben topdiploma ten van beide landen overleg over mensen rechten. Het doel van de Haagse delegatie is de Chinezen te laten kennismaken met de Nederlandse manier van denken over deze kwestie. De Chinezen tonen belangstelling voor hoe Nederlandse gevangenen na lange straffen terugkeren in de maatschappij. Daar hebben ze in China geen kaas van gege ten. Maar ze willen ook weten hoe er met de PW wordt omge gaan, met de discrimi natie van minderhe den en met homodis criminatie. De Neder landers stippen op hun beurt de sociale rechten van de Chine zen aan, hoe ze om gaan met gevangenen. En waarom de benade ring van media en journalisten is zoals ze is. Aan het einde van de tweedaagse consulta tie geeft de Nederland se mensenrechtenam- bassadeur aan zijn Chinese tegenvoeter een lijst met namen van tien Chinezen over wie de Neder landse regering zich zorgen maakt. „Die na men zullen nooit be kend worden ge maakt, dat is funest voor de betrokkenen", zegt een ambtenaar. Ook wordt er afgespro ken dat deze bespre kingen worden voort gezet. Begin staatsbezoek koning en koningin aan China Het staatsbezoek begint officieus mor gen, pas maandag aan het einde van de middag is er een welkomstceremo nie. Want Xi Jinping heeft een boorde vol programma, de hele wereld klopt er op de deur. Ambtenaren van de Rijksvoorlichtingsdienst en Buiten landse Zaken hebben het programma op locatie letterlijk afgelopen, enkele weken geleden. De wens van Wil- lem-Alexander is dat ze niet alleen in Peking blijven. Daarvan moest de gast heer vriendelijk doch dwingend wor den overtuigd. Dit is het zesde staats bezoek van de koning; achteraf vindt hij het jammer dat in Zuid-Korea en Japan alleen de hoofdsteden zijn aan gedaan. De Chinezen hebben daar ge hoor aan gegeven. Nu wordt ook Shanghai bezocht, en een löss-plateau in noordwestelijk China. Daar mogen de Chinezen laten zien dat ze ook eco systemen weten te herstellen. Minister van Buitenlandse Zaken Koenders kaart mensenrechten aan bij zijn Chinese collega Wang Yi In juni van dit jaar is minister Bert Koen ders van Buitenlandse Zaken al bij zijn Chine se ambtgenoot Wang Yi langs geweest in Pe king om de omgang met mensenrechten aan te kaarten. De mi nisters maken de af spraak dat er een dele gatie van Chinese top ambtenaren naar Den Haag komt om het on derwerp te bespreken. Koenders: „Ik heb aan gegeven dat wij China niet de maat nemen, maar uit zijn op een dialoog tussen part ners." Op hun beurt willen de Chinezen niet gegijzeld worden op het internationale toneel door hun tekort komingen op dit ge bied. „Daarom gaat de reus de dialoog aan met de dwerg", aldus een diplomaat. „Deze consultaties zouden er niet zijn gekomen zon der de druk van het na derende staatsbezoek." DEN BOSCH. Slijters eisen dat ge meenten optreden tegen de zoge heten borrelshops: de onbeman de winkeltjes bij supermarkten waar sterke drank wordt ver kocht. De borrelshop is in op mars en snoept steeds meer om zet af van de traditionele slijterij. De slijters vinden de onbe mande borrelshops oneerlijke concurrentie, omdat er geen per soneel aanwezig is. Als een klant wat wil kopen, drukt hij op de bel en dan komt een supermarkt medewerker om af te rekenen. Op die manier kan de borrel shop veel goedkoper werken. De Drank- en Horecawet bepaalt dat in een slijterij altijd gediplo meerd personeel aanwezig moet zijn. Dat geldt dus ook voor de borrelshops, bepaalde de recht bank in Den Bosch in een zaak die was aangespannen tegen de gemeentes Someren en Sint-Oe- denrode. De SlijtersUnie eist nu dat de wet wordt gehandhaafd. De ge meenten en supermarkten zijn in beroep gegaan tegen de uit spraak van de rechter. „En tot die tijd blijft alles bij het oude," zegt René Roorda, directeur van CBL, de bracheorganisatie van supermarkten. Onduidelijk is wanneer het hoger beroep dient. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 Chongming Hangzhou Staatsbezoek 25 -29okt Zuivel-onderzoek Löss- plateau CHINA y Ya'aj^" iBeijing Cao Shi Shi* I I Natuur reservaat Alibaba- Campus Nederlandse gemeenschap speech kan niet missen 22 St 23 MAART 2014 Minister Koenders en Wang Yi. foto ANP 8 OKTOBER 2015 25 OKTOBER 2015 JUNI 2015 door Peet Vogels Kerst in het Sauerland Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds 6-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Feestelijke kerstdiners Deskundige chauffeur/reisleider Reiscode: kdfur02 6-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Speciale kerstavondviering Deskundige chauffeur/reisleider Reiscode: kdkblOl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7