Aanpakken en doorpakken zit veel Zeeuwse ondernemers in het bloed. Zo staan we ook bekend en over ons imago maak ik me daarom niet zoveel zorgen Uit een onderzoek uit 2014 van ING blijkt dat er in Zeeland, samen met Drenthe, de minste kansen op het gebied van innovatie zijn. Er zijn hier volgens dat onderzoek minder startende ondernemers en vooral kleinere bedrijven die samen minder innovatieve kracht hebben. Ondanks dat staat er wel een Zeeuws bedrijf, LUXeXcel uit Kruiningen, bovenaan de MKB In novatie Top 100. Hoe zit dat nou? de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland Directeur Dick ten Voorde van Impuls Zee land ziet bij het MKB in Zeeland toch wel de nodige innovatie. "Onder meer door toename in belangstelling voor financieringsregelingen die deze innovaties (mede) mogelijk kunnen maken. Het gaat veelal om technische oplossingen die op de werkvloer worden bedacht. We zien relatief veel van deze in novaties in de agro-food sector en aanverwante industrie zoals toe leverende machinebouwers." Volgens Ten Voorde hebben met name de vele Zeeuwse familie bedrijven tijdens de afgelopen economisch mindere periode la ten zien dat ze als geen ander het hoofd boven water kunnen hou den en zich aanpassen aan de ver anderde omstandigheden. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat heeft van dichtbij gezien dat in Zeeland veel innovatie voortkomt uit ambachtelijk ondernemer schap. "Er zijn veel Zeeuwse on dernemers die zelf of in samen werking met opdrachtgevers of kennisinstellingen vernieuwende producten ontwikkelen." De Bat is van mening dat er tal van goede voorbeelden te noemen zijn van bedrijven die goed uitgewerk te innovatieve projecten heb ben. We halen er alleen vaak het nieuws niet mee. Zijn we dan te bescheiden? De Bat: "Ik weet niet of het bescheidenheid is, maar pronken zit niet in de aard van de Zeeuwen. Zeeuwse onderne mers zijn nuchter, houden zich bij de feiten, komen afspraken na en runnen op die manier hun onder neming. Dit zijn kenmerken die goed passen bij innovatieve on dernemers. Juist als het gaat om het implementeren van innova tie. Kansen zien, deze uitwerken en ook daadwerkelijk implemen teren. Aanpakken en doorpakken zit veel Zeeuwse ondernemers in het bloed. Zo staan we ook bekend en over ons imago maak ik me daarom niet zoveel zorgen." Aanpakken en doorpakken, dat heeft directeur van LUXeXcel Richard van de Vrie absoluut ge daan en het bracht zijn bedrijf naar een eerste plaats in de MKB Innovatie Top 100. Om zijn bedrijf op te bouwen heeft hij gebruik ge maakt van het Zeeuwse Techno startersfonds InnoGo!, wat mede Tekst Mariska den Hartog Foto LUXeXcel 'Innoveren is Te bescheiden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78