O De Ondernemer Zeeland De wet- en regelgeving rond ziekteverzuim door werknemers is buitengewoon complex en vraagt een zeer gedegen advies. Werkgevers zijn qua begeleiding en op financieel vlak langer verantwoordelijk voor langdurig zieke (ex-)werknemers. Luc Missiaen van Driekleur verzekeringen wil graag een tipje van de sluier op lichten. 12 13 De vele wijzigingen in de wetgeving rond zorg, verzuim, de Wet Werk en Inkomen naar Ar beidsvermogen (WIA) en preventie heb ben er toe geleid dat de werkgever een be langrijke verantwoordelijkheid draagt voor zieke werknemers. Deze wetgeving is inmiddels dermate gecompliceerd dat er geen volledig beeld kan worden ge schetst in één artikel. Zonder adviseur is het vrijwel niet te behappen, zegt de consultant werk inkomen van Drie kleur verzekeringen. De werkgever draait vanaf dag één van het ziekteverzuim tot en met het tweede jaar op voor de loondoorbetaling. In het eerste jaar is dit wettelijk 70 procent, maar vanuit de cao vaak 100 procent van het laatstgenoten loon. Ook in het tweede jaar is de loondoorbetaling wettelijk 70 pro cent. In de meeste gevallen wordt na twee jaar afwezigheid wegens ziekte ontslag verleend en belandt de werknemer in de WIA. Er zijn meerdere opties voor de financiering van het risico dat werknemers met een contract voor bepaalde tijd in de Ziektewet belanden. De werkgever kan de kosten via het UWV laten financieren, privaat verzekeren, of er voor kie zen zelf voor het risico op te draaien. Afhankelijk van het soort arbeidscontracten, bepaalde of onbepaalde tijd, kan eigenrisicodragerschap aantrekkelijk zijn. Samen met de adviseur kan nauwgezet in kaart worden gebracht wat de beste keuze is. Bij dreigend langdurige uitval door ziekte dient de werk gever in de eerste plaats tijdig maatregelen te nemen om dit te voorkomen. Deze verplichting komt voort uit de Wet verbetering poortwachter. Een Arbodienst kan worden in geschakeld om de werknemer te begeleiden op de wijze die de wet voorschrijft. De werkgever is echter niet alleen verantwoordelijk voor de re-integratie van de werknemer binnen het eigen bedrijf, maar ook voor een eventueel extern re-integratieproces. De werkgever kan hierbij worden ondersteund door een Arbobedrijf. Driekleur verzekeringen werkt bijvoorbeeld samen met Regiopoortwachters.nl. 2017 Met de komst van de Bezava, ofwel modernisering Ziek tewet per 1 januari 2013 worden werkgever én werknemer geprikkeld om langdurige arbeidsongeschiktheid te voor komen, door invoering van een premiedifferentiatie. Het komt er op neer dat de (middel-) grote werkgever meer pre mie betaalt naarmate er meer werknemers in de Ziektewet of de Wet Gedeeltelijke Arbeidsongeschiktheid (WGA) be landen. Onlangs werden door minister Asscher van Sociale Zaken weer wijzigingen doorgevoerd. De spelregels omtrent in- en uitloop van de WIA bij zowel UWV als bij private ver zekeraars worden echter per 1 januari 2017 aanzienlijk gewijzigd, waardoor persoonlijk advies echt onontbeerlijk wordt. Vermoedelijk komt er weer een wetswijziging aan, waarin rekening wordt gehouden met kleine ondernemers, ver wacht Missiaen. Bij kleine ondernemingen (tot tien voltijds arbeidsplaatsen) wordt dan de financiële verantwoorde lijkheid bij ziekteverzuim teruggebracht tot één jaar. Er wordt een gekunstelde publieke premie voor het tweede jaar in rekening gebracht, hetgeen al met al veel minder duidelijkheid voor werkgevers zal opleveren. Tekst Peter Urbanus Illustratie Thinkstock.com Ziekteverzuim is een doolhof Financiering Voorkomen Kleine ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77