Vlissingen Oost: sterkhouder voor de offshore i^i In Nederland zijn steeds meer technische vakmensen nodig, met name in de havengebieden. De offshore is een flinke groeimarkt voor Vlissingen Oost, maar het aanbod van technische vaklieden uit Nederland is te klein om in de vraag te voorzien. Daarom doen bedrij ven in het Sloegebied langdurig een beroep op lassers en metaalbewerkers uit Portugal, Spanje, Polen, Roe menië en Litouwen. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland De economie is weer aan het aantrekken, maar een juiste match tus sen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt is vers twee. "Op een ad ministratieve vacature reageren soms wel hon derd kandidaten, terwijl er op een technische functie vaak niet of nauwelijks respons is", stelt Bram van Stel van Prior Advies Groep. Met name sectoren als de offshore, scheepsbouw, baggerindustrie, (petro) chemie, metaal en elektrotechniek groeien het meest. Daar is de krapte op de arbeidsmarkt van voor de recessie van 2008 weer terug. Zij-instromers "Kandidaten voor technische beroepen, zowel op de werkvloer als op kantoor, zijn moeilijk te vinden." Voor zogenaamde zij- instromers, die altijd affiniteit met tech niek hebben behouden, is een mooie toe komst weggelegd. Al jarenlang stromen er veel te weinig jongeren door van de techni sche opleidingen in de metaal en elektro techniek. Werkgevers staan dan ook open voor omscholingstrajecten van werkne mers naar technische functies. Van Stel richtte ruim vijfjaar geleden uitzendorga nisatie H&S Flexworks op, ontstaan vanuit de steeds grotere behoefte aan technische vakmensen in de haven van Vlissingen. Het bedrijf richt zich op de technische be roepen in de offshore, scheepsbouw, me taal, productie en logistiek. Bijvoorbeeld lassers en metaalbewerkers uit de landen rond de Middellandse Zee en Oost-Europa worden gefaciliteerd met betrekking tot wet- en regelgeving, huisvesting, salarië ring, afdracht van loonbelasting en sociale premies. Vakmensen Naast de hoofdvestiging in Nieuwdorp, is het uitzendbureau kantoren in Portu gal (2011) en Spanje (2012) gestart. "Wij hebben de focus op zowel binnen- als buitenlandse technische vaklieden. Op drachtgevers willen de beste vakmensen op korte termijn aan het werk hebben, met de juiste papieren. Nederlandse bedrijven Tekst Henk van de Voorde Foto Dennis Rijsbergen Technici uit buitenland hard nodig Onlangs was in het Sloegebied de kick-off voor het OlegStrashnov project. Waar wordt men het beste geholpen met betrekking tot de offshore wind energiemarkt? Waar is optimale flexibiliteit? In Vlissingen Oost! Aan de kade bij VDS Staal- en Machienbouw in Nieuwdorp wordt momenteel equipment voor de Oleg Strashnov van Seaway Heavy Lifting vervaardigd. De Oleg Strashnov is een van de grootste drijvende kraanschepen ter wereld, ideaal voor de installatie van grote, zware constructies. VDS maakt en monteert equipment voor windmolen fundaties en toebehoren, om ze te kun nen vervoeren naar de plaats van bestemming. Seaway Heavy Lifting richt zich zowel op de markt van traditionele olie- en gaswinning als op de offshore windenergie. De windmolens voor dieper water zijn niet alleen langer maar ook veel zwaarder. De Oleg Strashnov is met zijn zware kraan goed uitgerust om equipment voor windmolens in diep vaarwater te installeren. Maar waarom worden modificaties aan offshore schepen in Vlissingen verricht en niet dichter bij de windmolenparken zelf, bijvoorbeeld in de Eemshaven of in de haven van Rotterdam? "Omdat de haven van Vlissingen Oost sterk heeft ingespeeld op de ontwikkelingen in de offshore. De fabricage van offshore constructies behoort tot onze kernactiviteiten. Het unieke is dat wij een eigen kade hebben, equipment vervaardigen èn over ruime op- en overslagfaciliteiten beschikken. Daardoor kunnen wij ook in de tijd tussen het ene en het andere project, de offshore- markt goed bedienen", aldus commercieel directeur Robert van der Loos van VDS Staal- en Machinebouw. Ondertussen is de Aeolus weer terug van weggeweest in Vlissingen Oost in verband met een nieuw windmolenproject. Het onderstreept de offshore ambities van het Sloegebied. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74