/JU Tijdens zijn staatsbezoek aan China zal de koning ook de mensenrechten aansnijden. Een rel zal het niet worden: alles is al tot op de komma kortgesloten met de Chinezen. Een reconstructie. 6 NIEUWS STAATSBEZOEK CHINA 'Russische hackers' wilden MH17-info van OW buitmaken Spoorfanaten Sneller info over spoor Peuter neemt stuur over Tm]TJSTTHzjfj, Beatrix zwijgt tijdens eerste staatsbezoek aan China Koning Willem- Alexander woonde in het gevolg van zijn moeder een klei ne dertig staatsbezoe ken bij. Net voor de millenniumwisse ling reist hij voor het eerst naar China, in Het inleidende hand werk om tot het staats bezoek naar China te komen, begint in no vember 2013 als minis ter-president Rutte in Peking is. Hij ontmoet er de pas benoemde president Xi Jinping. De Nederlandse pre mier proeft dat Xi Jin ping de lijn wil voort zetten van China als machtige handelsspe ler met een wereld markt. Rutte ziet ook kansen en stelt Xi Jinping voor dat hij naar Ne derland komt voor een staatsbezoek. Hij sug gereert dat Xi Jinping twee vliegen in één klap kan slaan. Hij is het kielzog van ko ningin Beatrix. Het staatsbezoek valt in twee opzichten histo risch te noemen. Voor het eerst be zoekt een Neder lands staatshoofd China. En nog een primeur: Beatrix houdt geen rede tij dens het staatsban ket. Tijdens de dertig voorafgaande staats bezoeken doet ze dat wel, maar president Premier Rutte nodigt president Xi Jinping uit in het voorjaar van 2014 toch al in Neder land voor de Nuclear Security Summit met andere wereldleiders. Zou er niet een staats- Het inleidende handwerk voor dit bezoek aan China begint eind 2013 Hu Jintao is niet ge diend van kritiek op mensenrechten. Nu, zeventien jaar later, zal Willem-Alexan- der een rede houden en de mensenrech ten aansnijden. Het zegt iets over het zelf bewustzijn van de Chinezen. „Ze reali seren zich dat ze een wereldspeler zijn en dat daar verantwoor delijkheid bij hoort", aldus een diplomaat. bezoek aan vooraf kun nen gaan? De zojuist ingehuldigde Neder landse koning zou het een grote eer vinden als hij voor het eerste inkomende staatsbe zoek de nieuwe Chine se leider mag ontvan gen. Dan worden niet alleen de goede betrek kingen gevierd, maar kan Xi Jinping ook ken nisnemen van Neder landse innovaties, waar zijn land gebruik van kan maken. Ruttes voorstel valt in goede aarde, en de Chinese president Xi Jinping zegt toe dat hij vooraf gaand aan de NSS-top het staatsbezoek komt doen. Rond de presentatie van het on derzoek naar de MHi7-ramp hebben vermoedelijk Russische cyberspionnen geprobeerd toe gang te krijgen tot de computer systemen van de Onderzoeks raad voor Veiligheid (OVV). De hackers blijken nepservers te hebben opgezet, in de hoop in loggegevens van onderzoekers buit te maken, waarschijnlijk om informatie over het onder zoek te vergaren. OW beves tigt de aanvallen, maar heeft geen aanwijzingen dat die zijn geslaagd. De cyberaanval is het werk van hackersgroep Pawn Storm, denkt Albert Kramer, technisch directeur van internetbeveiliger Trend Micro die de hackpoging ontdekte. De groep heeft een Russische achtergrond, volgens Kramer. Pawn Storm valt sinds vorig jaar geregeld westerse over heidssystemen aan. Zo wordt de groep in verband gebracht met aanvallen op het Witte Huis, de NAVO, Russische dis sidenten, Syrische oppositiele den en Arabische landen. Zuma schrapt verhoging van collegegelden Na een week van protesten heeft pre sident Jacob Zuma van Zuid-Afrika gis teren besloten de ge wraakte verhoging van collegegelden te schrappen. Duizen den boze Zuid-Afri kaanse studenten protesteerden giste ren nog bij de rege ringsgebouwen. Woensdag raakten studenten en de op roerpolitie voor het parlementsgebouw in Kaapstad slaags met elkaar. Papa op dievenpad als kleuters slapen Een 41-jarige man uit Heusden is in de nacht van donder dag op vrijdag op in brekerspad gegaan terwijl hij zijn twee slapende kleuters thuis alleen had ach tergelaten. De man werd door de poli tie op heterdaad be trapt toen hij pro beerde in te breken in een bedrijfspand in Waalwijk. De po litie schakelde een familielid in om voor de kinderen te zorgen. Vakbonden onder vuur na doden bij actie De vakbeweging in België ligt zwaar on der vuur nadat tij dens stakingsacties deze week twee do den vielen. Het over lijden zou te wijten zijn aan een uren lange blokkade van de E42 bij Luik. Een Deense toeriste (74) overleed in het zie kenhuis aan een slagaderlijke bloe ding, haar chirurg zat in de file. Een man die in de file een infarct kreeg, redde het ook niet. De Kamer zal voortaan eerder worden geïnformeerd over bud getoverschrijdingen bij grote spoorprojecten. Dat meldde staatssecretaris Wilma Mans veld gisteren in een brief aan de Kamer. De exacte omvang van de overschrijding is dan nog niet altijd bekend, aldus de bewindsvrouw. Ze ligt in de Ka mer zwaar onder vuur vanwege de problemen op het spoor. Mansveld overleefde een debat over ProRail met veel mitsen en maren. Het vervolgdebat dat volgende week zou plaatsvin den, wordt verzet omdat ze niet op tijd vragen over ProRail kan beantwoorden. Een 3-jarig Amerikaans jonge tje heeft zijn eigen leven en dat van zijn broertje gered door het stuur over te nemen van de pick-uptruck waarin ze zaten. Hun dronken moeder was uit de wagen gevallen, meldde de politie. De 33-jarige vrouw reed met haar tweelingzoons over een vierbaansweg in de buurt van Oklahoma City. Toen ze viel, bedacht een van haar kin deren zich geen moment en ging achter het stuur zitten. Hij zette de pick-uptruck stil langs de kant. De moeder verklaarde dat ze viel omdat ze probeerde de gordel van een van haar zoons vast te maken. Vertrekdata: 5,12,19,26 nov/3,10,17 dec 3,10,17,24,31 mrt/7,14,21 apr it t 11 1 11 Vertrekdata: 12,19,26 nov/3,10,17dec 3,10,17.24,31 mrt/7,14,21 apr Vertrekdata: 5,12 nov 3,10,17 dec 3,10,17,24,31 mrt/7,14,21 apr ■miflfüii 4 daagse Stedentrip 4 daagse Stedentrip Berlijn 4 daagse Stedentrip Parijs APRIL 1999 15 NOVEMBER 2013 DEN HAAG PRETORIA WAALWIJK BRUSSEL UTRECHT. Een bezoeker van Eurospoor, de grootste modelspoor- beurs van Europa, kijkt aandachtig naar een van tentoongestelde trei nen. De 23e editie van de beurs, in de Jaarbeurs in Utrecht, duurt tot en met morgen. Uiteraard is er voor de liefhebber veel te koop om de eigen modelbaan mee uit te breiden, foto Martijn Beekman/ANP door Jan Hoedeman Voorgekauwde DEN HAAG OKLAHOMA CITY v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! /"h i>.1/ >1 f 1 J Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl -■ JJifl HOE',

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6