'Obi van Duiveland tegenover oude liefde Kloetinge Voetbalhumor SPORT 9 Op vijfde plek in lijst van meeste competitieduels laatst. Daar heeft ze gelijk in." Wat trok hem zo aan dat hij na zijn actieve carrière graag trainer wilde worden? „De ontwikkeling 'Ik moest bij RBC soms alles zelf doen. Ik stond de ballen op te pompen en de cornervlaggen zette ik ook neer' die je in een elftal kunt zien", legt Van der Woerdt uit. „Als je ziet dat spelers beter worden, daar doe je het voor. Ik probeer ze ook te verrassen met bepaalde oefenin gen, waardoor ze over het spelle tje na gaan denken. Niet zomaar wat doen, maar begrijpen waarom we tijdens de trainingen met be paalde trainingsvormen aan de slag gaan. Ik merk nu dat steeds meer jongens er echt mee bezig zijn. Daar doe je het voor als trai ner." Van der Woerdt speelde in het verleden negen seizoenen voor Kloetinge, waar de Brabander ver volgens assistent bij het eerste elf tal werd en later ook de tweede se lectie onder zijn hoede nam. „Dat we bij de loting met Duiveland aan Kloetinge werden gekoppeld vond ik natuurlijk wel mooi. Met jongens als Daan en Jaap Esser en Mark Schuit heb ik nog gevoet bald. En Aart Veldhof haalde ik als A-junior bij het tweede, zodat hij aan dat niveau kon wennen." De trainer van Kloetinge kent hij ook goed. Arie van der Zou- wen was bij de cursussen Trainer/ Coach 3 en 2 de docent van Van der Woerdt. „Voor Duiveland en voor mij ligt er vandaag een mooie uitdaging. We gaan vrijuit voetballen en ons echt niet aanpas sen. Wij hebben niets te verlie- 'Er staat een groep waar potentie in zit Het mooie vind ik dat het een collectiefis. Ze knokken voor elkaar* zen. Als het 4-0 voor Kloetinge wordt, vindt iedereen dat nor maal. Wordt het 1-0 dan hebben we het niet slecht gedaan. En als we winnen doen we het fantas tisch. Als ik mag kiezen, ga ik voor de laatste optie." Erwin van der Woerdt maakte als B-junior de overstap van de ama teurs van FSV naar profclub RBC. Een paar later, in april 1996, debu teerde hij in de hoofdmacht. In 2000 promoveerde Van der Woerdt met RBC naar de eredivi sie. Na een korte verhuurperiode bij FC Dordrecht maakte hij de overstap naar Kloetinge. Daar zou hij negen seizoenen blijven en zijn actieve carrière afsluiten. Op de lijst met spelers met de meeste competitieduels voor Kloetinge staat Van der Woerdt met 165 wedstrijden op de vijfde plek, ach ter koploper Daan Esser, doelman Jaco van der Schee, Jaap Esser en Ronald Zuijdwegt. beren te vermijden." Bij 't Zand - en later Middel burg-Zuid, TTCM en de nationale bond NTTB - ging het crescendo met Boon. Niet zozeer als speler, want daarvoor was hij te laat be gonnen. Maar wel als trainer. Hij haalde rond z'n 25e al het hoogste diploma. „Ik was een groentje des tijds, maar bewees dat je niet per se een goede tafeltennisser hoef de te zijn om een goede coach te worden." Moderne coach Zowel bij 't Zand als Middel burg-Zuid vierde Boon successen. Hij bracht teams naar de hoogste divisies en leidde de mannen- ploeg van 't Zand in 2000 zelfs naar de algehele landstitel. In de jaren daarna was hij veelal werk zaam bij de bond, onder meer als bondscoach van de vrouwen- ploeg. Hij begeleidde onder ande re Li Jiao. „Ik heb geprobeerd een moder ne coach te zijn", vertelt hij. „Ik vernieuwde. Vroeger deed de spe ler wat de coach vroeg. Ik ben één van de mensen geweest die vra gen ging stellen aan zijn spelers. Zo van: waarom maakte je bij 9-7 die ene beslissing? Dat waren ze niet gewend. Moesten ze ineens zelf gaan nadenken over hun spel. Ook was ik wel van het action type coaching, waarbij je kijkt hoe een speler als mens is en hoe je hem dan het beste kunt benade ren. De ene speler wordt gestimu leerd als-ie een keer op de trai ning voor gek wordt gezet, terwijl het bij de ander averechts werkt." Boon is er trots op dat hij spe lers naar hun eigen top kon breng en. Kalun Yu was de beste die hij in Middelburg onder zijn hoede had, maar bij Wouter van der Mark en Sören Witte haalde hij ook het onderste uit de kan. „Sören is pas op z'n zestiende be gonnen. Als je dan de eerste divi sie haalt, is dat wel bijzonder." In de laatste jaren kwam een beetje de sleet erop. Boon, die van af 2007 TTCM ging professionali seren, herinnert zich nog een trai ningsavond vlak voor een belang rijke wedstrijd. Hij had een aan bod voor een bezoek aan het thea ter afgezegd, want „als trainer moet je er op zo'n moment voor het team zijn". Maar het regende die avond afzeggingen; vijf spe lers hadden vlak voor die belang rijke ontmoeting iets anders te doen. „Toen dacht ik: oké Peter, nu ga je je ergeren aan dingen, het wordt tijd om te stoppen. Want als ik me erger, functioneer ik slecht." Hij stopte overigens niet met een als hoofdtrainer. Hij gaf het bestuur ruim de tijd om naar een opvolger te zoeken. Dat werd Jel- le-Jan Pieterse. Boon: „Bij de hele voorbereiding op dit seizoen ben ik niet meer betrokken geweest. En ik vind het heerlijk zo. Ik heb hele avonden voor mezelf. Tiental len jaren bepaalde de sport mijn agenda. Nu ben ik weer de baas over mijn tijd." Boon, die vorige week een af scheidsfeest had, blijft wel betrok ken bij de club. Hij traint nog an derhalf uur in de week de begin nende jeugd. Daarnaast is hij advi seur van TTCM. Bovendien houdt hij zijn vak bij, om zijn licentie te kunnen behouden. „Ach, dat is al lemaal te overzien", zegt hij la chend. „Ik kan wel beter stilzitten dan ooit, maar moet altijd wel iets te doen hebben." COLUMN Barry van der Hooft Deze week kwam het nieuws naar buiten dat de spelers van Darmstadt 98 een ethische code heb ben moeten ondertekenen. In het vijf pagina's tellende document staat onder meer dat er geen sche ten mogen worden gelaten in de bus. Onder de douche plassen wordt ook bestraft met een boete. Sommige lezers zullen nu den ken: dat lijkt me niet meer dan normaal. Maar alle voetballers we ten: dit kun je niet verbieden. Het hoort bij de kleedkamer, het hoort in de bus, het is (voetbal)hu- mor waar je jaren later soms nog over praat. Vraag aan een voetballer of hij met voorbeelden kan komen en hij somt er zo minimaal drie op. Lukt 'm dat niet, dan heeft hij bij een heel saaie club gespeeld. Mark van Bommel reageerde don derdag in de uitzending van Edwin Evers op Radio 538 op de ethische code van de Duitse club. Je kon de assistent en schoonzoon van Bert van Marwijk op z'n tong horen bijten. Hij strooide met anekdotes, maar liet de namen van de 'daders' achterwege. Ik moest direct aan mijn tijd in de kleedkamer bij Terneuzen en Alle voetballers weten: dit kun je niet verbieden. Het hoort bij de kleedkamer Hoek denken. Ik heb echt met on gelofelijke smeerlappen gevoet bald. Onze nummer 10 stond in Terneuzen vaak tegen het been van de linksback aan te pissen. Die voelde wel wat warmte, maar kwam er pas later achter wat er echt aan de hand was. Diezelfde linksback was soms ook minuten lang bezig met het wassen van zijn haar. Steeds als hij zijn ogen dicht had en zijn haar uit wilde spoelen, werd er een beetje sham poo bij gedaan. Het bleef maar schuimen, hij bleef maar wassen. Tijgerbalsem in mijn onderbroek? Ik was er gloeiend bij. Een laagje water in leren schoenen laten lo pen en ze dan in de vriezer zet ten? Een leeg potje gel vullen met vaseline en dan aan een nietsver moedende ploeggenoot aanbie den? We gierden het uit. Het zorgde er ook voor dat je op en rond het veld meer van elkaar accepteerde. Een selectie kan niet zonder voetbalhumor. Bij Darmstadt 98 denken ze er iets anders over. Mag er bij die club eigenlijk nog wel gewoon ge lachen worden? Of krijg je daar ook een boete voor? ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 en hopen op een stunt Erwin van der Woerdt (boven) duelleert in 2003 met Bart Poppe tijdens de derby Kloetinge-Hoek. archieffoto Willem Mieras Erwin van der Woerdt Erwin van der Woerdt baas over zijn eigen agenda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61