de paddenstoel én het bos Titaantjes ■EUWS 5 COLUMN Tommy Wieringa Samen met de schrijver A.L. Snijders, bedenker van het Zeer Korte Ver haal en verbaasd hou der van de Constantijn Huygensprijs, werd ik geïnter viewd over het honderdjarig be staan van Nescio's Titaantjes. De radiojournalisten waren uit Brussel gekomen om met ons te praten over het kroonjuweel van onze literatuur, dat in 1915 het licht zag in het tijdschrift Groot-Nederland. Het verbaasde hen dat daaraan in Nederland geen enkele aandacht was be steed. Het was hier niet gevierd, dachten we, omdat stomweg nie mand zich herinnerd had dat dat kleine grote werk honderd jaar geleden verscheen. Snijders en ik beaamden dat zoiets best pijnlijk was, en dat het er niet beter op werd dat Vlamingen ons eraan kwamen herinneren. Twee uur lang zouden ze er op hun nationale radiozender aan dacht aan besteden, prime time, er was zelfs tijd om hele happen uit Titaantjes voor te lezen. Zo iets was ondenkbaar geworden op de Nederlandse radio, waar vrijwel uitsluitend nog hard nieuws en lichte muziek ten ge hore werd gebracht, zo nu en dan afgewisseld met een infan tiele quiz en onnozele luiste raarscommentaren. Een netma nager die zou toestaan dat er op Radio 1 tussen de middag hon derduit over Titaantjes werd ge boomd, zou onmiddellijk naar de buitenste ring der duisternis van internetradio verbannen worden. Wat er toch aan de hand was met Nederland, vroegen de Vla mingen zich vertwijfeld af. Eens was het een lichtend voorbeeld, ze lazen onze kranten en keken onze televisieprogramma's, maar van dat cultuurgoed was vrijwel niets over. Hun gezich ten mimeden afgrijzen bij het rij tje NRC Handelsblad, de Volks krant, Vrij Nederland en HP/De Tijd; alleen De Groene Amster dammer doorstond nog juist de toets der kritiek. En nu was zelfs ons nationale voetbalelftal naar het niveau van Andorra en San Marino afge daald, terwijl het hunne fier op nummer een van de FIFA-we- reldranglijst prijkte. Wij bogen het hoofd en mompelden dat zo iets in golven gaat, dat zij nu blijkbaar boven op de golf zaten en wij ergens diep in het dal rondspartelden, maar dat het er inderdaad ook voor de lange ter mijn niet goed uitzag, het dal was zogezegd onze nieuwe habi tat geworden, waaruit voorals nog geen verlossing te verwach ten viel. We dachten aan de pu- blieksbijeenkomsten over vluch telingen waar ontremde burgers hun gal opkotsten, recht in het De Nederlandse crisis is al heel oud, en is door de komst van de vreemdeling slechts scherper aan het licht gekomen gezicht van burgemeesters, raadsleden en voorstanders van opvang, de stroom verwensin gen, ziektes en bedreigingen die de gedachtewisseling en het de bat hadden vervangen, en wis ten dat de vluchtelingencrisis in Nederland niet een crisis van vluchtelingen was, maar van Ne derland zelf De Nederlandse cri sis is al heel oud, en is door de komst van de vreemdeling slechts scherper aan het licht ge komen. De schaamte hierover die ons ontbreekt, nemen de Bel gen intussen plaatsvervangend voor ons waar. land zeer zeldzame halsdoekrid- derzwam weer gezien. Ook de reuzenzwam doet het weer goed. Deze zwam is echter berucht omdat hij oudere, verzwakte loofbomen en dan met name beu ken, doet afsterven. De opmars van de reuzenzwam heeft alles te maken met het feit dat de bo men en de bossen ouder aan het worden zijn. Dat er veel minder paddenstoelen zijn heeft ook gevolgen voor de flora en fauna in het bos. Zo worden bladeren niet langer verteerd; paddenstoe len zijn immers schimmels die le ven van onder andere dode blade ren. „Het bodemleven in het bos wordt minder. Ook dieren hebben de afbraakprodukten nodig. De voedselketen komt eveneens on der druk te staan, waardoor er op den duur ook minder leven is in het bos", legt Boomsluiter uit. Stikstof zorgt voor een verzu- ringseffect, bladeren verteren niet meer en stapelen zich op. „Als de trend zich doorzet krijg je op den duur in het bos een woestijn en zouden we tot onze schouders in de bladeren staan. „Kortom, de biodiversiteit en dus de gezond heid van het bos komen onder zware druk te staan", stelt Booms luiter. De kwaliteit van het milieu is niet de enige factor die het succes van de paddenstoel bepaalt, zegt Boomsluiter. „Het effect van natte en droge ja ren is ook te zien. De zomer van 2003 bijvoorbeeld was erg droog en bovendien viel in dat jaar de vorst al vroeg in. Dit vertaalde zich destijds in een zeer slecht paddenstoelenjaar." Stekelzwammen Vorig jaar was over het algemeen ook uitzonderlijk warm en droog, maar juist in de maanden juli en augustus viel veel regen, voorna melijk in het zuiden van Neder land. In die regio deden stekel- zwammen het niet slecht. „Een soort als de vliegenzwam werd opvallend genoeg vooral in de zuidelijk helft van Nedeland in lage aantallen waargenomen. Wel werd deze soort door het uitblij ven van strenge vorst van augus tus tot laat in december gezien. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 Menno Boomsluiter houdt de leefomstandigheden voor paddenstoelen nauwkeurig in de gaten, foto Hans van de Vlekkert J '&40SCI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5