Max baalt van Verloren' sessies Turners willen olympische Ontbreken van hoofdsponsor voor schaatsploeg Een ongeluk en financiële 'zorgen' verstoren haar voorbereiding, maar schaatsster Ireen Wüst kijkt verder. 6 SPORT Verweij werkt voorzichtig toe naar hoofddoel: de Spelen Vier uur hebben ze in to taal, de teams en cou reurs in de Formule 1, om de auto's af te stel len voor een Grand Prix. Het lijkt veel, dat is het allerminst. Zeker niet als een baan onont gonnen terrein is voor een pi loot, zoals dat voor Max Verstap pen (18) geldt op het Circuit of the Americas. De Limburger reed er vorig jaar weliswaar wat rondjes ter voorbereiding op zijn overstap naar de Formule 1, maar hoe meer tracktime en ervaring hij in de vrije trainingen kan op doen, hoe beter dat voor hem is. Onder zwoele, maar natte weersomstandigheden in Austin blijkt de eerste vrije training een verloren sessie. Iedereen rijdt wel wat rondjes op intermediates (regenbanden met minder pro fiel, red), maar niemand gooit de full wets onder de auto. „Je hebt daarvan voor een weekeinde drie setjes beschikbaar. En die gaat ie dereen voor de kwalificatie ge bruiken", verduidelijkt vader Jos Verstappen, die in Toro Rosso's garage met hoofdtelefoon op el ke beweging en het verkeer via de boordradio nauwgezet volgt. De tweede vrije training werd gisteren voortijdig beëindigd zonder dat er gereden werd, omdat het weer te slecht was Hoe zo'n training eruit ziet? 09.54 uur Max Verstappen stapt volledig bepakt op de weeg schaal. Die tikt 73 kilogram aan, inclusief de vier kilo die de helm, het pak en HANS (head and neck support, red) samen we gen. 10.09 uur De bandenwarmers gaan eraf, de tiener begint aan zijn installatieronde. Via de boordradio geeft hij bij elke bocht het nummer ervan door. „Zo kijkt het team waar de boordradio het beste werkt", al dus vader Jos. Als Max Verstap pen de STR10 weer in de garage parkeert, wordt hem gevraagd hoe de conditie op de baan is. „Ik denk dat we met intermediates wel kunnen gaan rijden." 10.25 uur In de auto wacht Ver- stappen geduldig tot hij de baan op mag. Wachten, wachten en nog eens wachten. „Is helemaal niet zo verkeerd", meent vader Jos. „Via het tv-scherm voor je houd je goed in de gaten wat er op het circuit gebeurt en welke lijnen de andere coureurs rijden. Je kunt best veel zien." 10.28 uur Verstappens race-in genieur Xevi Pujolar geeft het vijftien man sterke team van de tiener opdracht de auto rijklaar te maken. Iedereen kent zijn taak, het is in een vloek en zucht gebeurd. 10.34 uur Verstappen klokt de zevende tijd en komt daarna bin nen voor een korte stop. De voor vleugel wordt veranderd. „Want het team wil allerlei data heb ben", doceert zijn vader. 10.43 uur Na de laatste van slechts zeven ronden komt Ver stappen alweer binnen. Het bo dywork van de auto gaat eraf om de stabilisator aan te passen voor een betere wegligging. Het is stil in de garage, met chirurgische precisie wordt het werk door de monteurs uitgevoerd. 11.16 uur „Ik denk niet meer dat ze naar buiten gaan", roept Jos Verstappen. Zoon Max wil dat wel graag. Hij vraagt via de boordradio of hij nog een paar rondjes mag rijden. Tevergeefs. 11.26 uur De banden gaan er af, de eerste trainingssessie is af gelopen voor Max Verstappen. Zevende tijd. Hij beent snel weg. Dat kan zijn vader wel verklaren. „Max baalde, hij is niet blij dat hij zo kort heeft gereden." Het waren niet de makkelijk ste weken voor Koen Verweij, de andere blikvanger van Team4Gold. De 25-jarige Alk maarder mist de eerste helft van het seizoen vanwege over- traindheid, wat Verweij overi gens een 'soort burn-out' noemt. „Ik kijk vooruit en fo cus me op mezelf. Het doel is om er in 2018 te staan bij de Spelen in Zuid-Korea. Ik wil komende maanden een brede basis neerleggen. Als ik dit seizoen nog wedstrijden kan schaatsen, is dat mooi meege nomen." Morgen vertrekt hij voor drie weken naar Zuid-Spanje. Met een fysiotherapeut, een krachttrainer en af en toe wat fietsvrienden. „De hoge hart slagen ga ik daar nog niet op zoeken. Dat doen we pas als testen uitwijzen dat het kan. Ik moet verstandig zijn." YSBRECHTUM. Het staat al zo lang hoog op haar verlanglijstje: einde lijk eens een wereldrecord schaat sen. Maar het gaat er ook komend seizoen niet van komen voor Ir een Wüst. Of er moet een wonder gebeuren. Normaal gesproken is ze volgende maand in Calgary en Salt Lake City, de enige plekken waar het kan, nog niet op haar best. Een val tijdens een fietstrai ning in Kroatië, begin september, gooit roet in het eten. „Een aflo- per op de voorband. Botte pech", haalt Wüst terug. „Ik had hoofd pijn, maar dacht dat het wel ging. Ik heb het onderschat. Dom, ik had beter moeten weten." Nu liep Wüst (29) na een 'top- zomer' vertraging op in haar voor bereiding. Vorig weekeinde reed ze pas haar eerste trainingswed strijd. „En dat ben ik niet ge wend." Wel gaat ze volgende week in Enschede van start bij de kwalificatiewedstrijd voor de eer ste vier wereldbekerwedstrijden. Als ze zich plaatst, wacht in Cana da en Amerika de volgende uitda ging. „Ik kan daar van mezelf geen bijzondere tijden verwachten. En dan gaat Brittany Bowe of Hea ther Richardson misschien het we reldrecord op de 1500 meter verbe teren. Het kan zijn dat ik uit frus tratie mijn schoenzool opvreet. Dat is dan maar zo. Ik moet zor gen dat ik in het tweede deel van het seizoen goed ben en wereld kampioen word. Wie het laatst lacht, lacht het best." In een nog groter plaatje staat komend seizoen in het teken van de Olympische Spelen van 2018 in Zuid-Korea. Daar wil Wüst, Ne derlands beste olympiër ooit, weer schitteren. „Op vier Spelen goud winnen. Daar word je straks door herinnerd, niet door negen, elf of veertien wereldtitels." Daarom ook besloot ze het heft in eigen handen te nemen en Team Continu te verlaten. In die vrouwenploeg stak ze vorig sei zoen te ver boven de rest uit. „Ik zat op een eiland, moest alles al leen doen. Terwijl ik juist een ge zelschapsmens ben. Ouwehoeren, lol maken." Bungalow Ze wilde weer met mannen trai nen en richtte met haar manager Patrick Wouters van den Ouden- weijer Team4Gold op. Een ploeg rond een atleet met zo'n palmares en uitstraling, daar moest toch een mooie sponsor voor te vinden zijn. Dat valt vooralsnog tegen. Wüst hangt het niet aan de grote klok, maar wil ook niet ontken nen dat ze er met eigen geld in zit. Zo hoefden geen concessies te worden gedaan, afgelopen zomer. „Maar de luxe van allemaal een ei gen hotelkamer hadden we niet. Geeft niet, voor het teamgevoel is het goed om in een bungalow te zitten." De ploeg voelt als haar kindje, zegt Wüst. „Ik voel me heel ver antwoordelijk. In de zomer zat ik hele dagen aan de telefoon. Welke kleur pakken willen we? Wie moet erbij komen? Superleuk om eens mee te maken, maar op een gegeven moment ben ik met dat ondernemen gestopt. Ik ben top sporter natuurlijk." Als ze ploeggenoten als Jos de Vos of Antoinette de Jong vanaf de boarding hard ziet schaatsen, voelt ze zich apetrots. „Dan denk ik aan de dag dat Patrick, coach Rutger Tijssen en ik besloten hier in te stappen. Dit is zo'n mooi pro ject. Daar komt een sponsor voor, daar geloof ik heilig in." et een Brit als onver moeibare inspirator is mannenturnen in Ne derland uitgegroeid tot een teamsport. Op de WK in Glasgow moet de aanpak van Mitch Fenner de komende tien da gen leiden tot een hele rits aan tickets voor het olympisch turn- toernooi. Nog maar tweeënhalf jaar gele den ontvouwde de bondscoach zijn boude plannen. Onder het motto 'One team, one goal' stippel de hij de route naar Rio uit voor Oranje. Een hels karwei, gezien de staat waarin hij de Nederlandse ploeg overnam van zijn voorgan ger, de Japanner Sadao Hamada. Op het pre-olympisch WK van 2011 in Tokio hing Oranje als los zand aan elkaar. 'Honinggate' zet te de verhoudingen op scherp. Te gen de afspraken in smeerden sommige turners het voltigepaard voor de grip in met honing. Ver volgens gleed Wammes van het toestel af. Op de tegenvallende ne gentiende plaats in de landenwed- strijd volgde een potje verbaal moddergooien tussen Hamada en Wammes. In de toestelfinales sta pelden Epke Zonderland, Yuri van Gelder en Wammes teleurstelling op teleurstelling. Teamethos Vijf van de zeven Tokio-gangers zijn er vier jaar later in Glasgow nog bij, reserve Michel Bletter- man meegerekend. Stuk voor stuk zijn ze uitgegroeid tot ideale team spelers. Teamethos is voor Fenner een groot goed. „Als team zijn we sterker dan individueel", luidt het credo van de Welshman. „Het team moet wel de moeite waard zijn om deel van uit te maken." Na de doorbraak van Casimir Schmidt als meerkamper tijdens de WK van 2013 in Antwerpen, gingen de internationals echt gelo ven in 'project Rio'. Systematisch voerden de turners de moeilijk heid van hun oefeningen (de D-score) op. Stabiliteit kweken was de volgende opdracht. Fenner streeft naar perfectie, naar oefenin gen zonder grove fouten. De snelheid waarmee de Oran jemannen progressie boeken, ver- door André Venema Max Verstappen reed gisteren in de eerste vrije training zeven rond jes. In de tweede sessie werd van wege overvloedige regenval hele maal niet meer gereden, foto AFP Wüst gelooft in haar kindje door Rik Spekenbrink Met Epke Zonderland in het team hopen de Nederlandse turners in de lan- denwedstrijd op een plekje in de top acht van het WK. foto ANP door Marcel Luyckx SAPIN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58