zijn houding wekt ergernis SPORT 3 Zwanziger: 'Niersbach liegt, er was wel een zwarte WK-kas' Staande ovatie in 14de minuut Theo Zwanziger, de voormali ge voorzitter van de Duitse voetbalbond, heeft zijn opvol ger Wolfgang Niersbach giste ren ernstig in verlegenheid ge bracht. „Het is duidelijk dat er wel een zwarte kas was bij het WK-bid", zegt hij tegen het Duitse blad Der Spiegel. „Het lijkt mij ook niet dat de huidi ge preses van de voetbalbond dit pas een paar weken weet. Als je het mij vraagt, dan liegt Niersbach." Niersbach erkende donderdag dat voor de toewijzing van het WK van 2006 inderdaad 6,7 miljoen euro aan de FIFA is be taald, zodat de Duitse voetbal bond bij toewijzing van de mondiale eindronde 250 mil joen euro zou krijgen voor de organisatie. „Maar er is geen zwart geld betaald, er zijn geen stemmen gekocht", zo bena drukte hij. Niersbach reageerde op een geruchtmakend artikel van vorige week in Der Spiegel, waarin stond dat Duitsland het WK 2006 door omkoping toege wezen heeft gekregen. Volgens het weekblad heeft het toenma lige organisatiecomité voor de mondiale eindronde vier Aziati sche FIFA-leden betaald in ruil voor hun stem. Karsdorp verlengt met twee seizoenen Feyenoord heeft het contract van Rick Karsdorp opengebro ken en met twee jaar verlengd. De 20-jarige rechtsback staat nu tot medio 2020 onder con tract in de Kuip. „Ik ben opge groeid als Feyenoorder, dan is het geweldig om nog jaren voor deze club te kunnen spe len", reageerde Karsdorp, die herstellende is van een liesbles sure. De kans dat hij morgen te gen AZ fit genoeg is om op de bank te zitten, is minimaal. De Boer rekent nog niet op Milik Frank de Boer denkt niet dat hij morgen in de uitwedstrijd tegen Vitesse alweer een be roep kan doen op Arek Milik, die kampt met een buikspier blessure. „Het gevoel is dat we nog niet echt op Arek kunnen rekenen. Een wonderbaarlijke genezing natuurlijk daargela ten", zei de coach van Ajax gis teren. Omdat ook Yaya Sanogo nog altijd niet volledig fit is, treedt Ajax opnieuw zonder echte spits aan in Arnhem. VOETBAL KORT maat gemaakte begeleiding er veel minder. Mem phis is er geen jeugdspeler meer: op Old Trafford tellen uitsluitend de wetten van de top. Leen- ders heeft nog steeds een goede band met de voetballer, maar de fysieke afstand is groot. Kees Ploegsma junior, de zaakwaarnemer die hem al jarenlang overal bij helpt, kan onmogelijk elke dag in Manchester zijn. Van een vaste relatie, of een gezinsleven, is vooralsnog geen sprake. Tegelijk is er ook een andere kant aan het ver haal. Als Memphis iets niet kan worden verwe ten, dan is het een gebrek aan professionaliteit, op het trainingsveld en daar direct omheen. Hij onderhoudt zijn lichaam tot in de puntjes, huurt geregeld een persoonlijk voe- dingsdeskundige in en blessures heeft hij zelden. Memphis verzamelde al enke le jaren terug een team van spe cialisten om zich heen, alles in dienst van het hogere doel: de absolute top halen. „Ik vind het belangrijk om een be paalde omgeving te creëren", zei hij daarover in het afgelo pen kampioensjaar van PSV. „Een omgeving van mensen die ik vertrouw en die me kunnen hel pen om altijd maar weer nieuwe doe len te bereiken." Zijn motto vatte hij vervol gens kort en bondig samen: „Ik wil altijd win nen. Als ik niet win, is mijn dag kapot. Het is wat mij betreft: All in. Or nothing." Juist op dat vlak dwong de voetballer veel res pect af bij iedereen die met hem werkte. „Hij is nu niet wezenlijk anders dan als B-junior", zegt zijn voormalig jeugdtrainer Henk Fraser. „Na tuurlijk was hij geen makkelijke jongen, maar Memphis was enorm gedreven en ambitieus. Ik bewonder zijn drive en zijn karakter. Alleen: in fases waarin het even wat minder gaat, worden andere zaken opeens een item." Toch blijft dat een verhaal op zichzelf: hoe be reik je Memphis? Vorige week nog bij het Neder- ZOEKENDE Op gezette tijden heeft Memphis compleet lak aan status, autoriteit of gezag. Net als vroeger. „Van Persie was als 19-jarige volgens mij niet heel anders bij Feyenoord", aldus Fraser. „Dit is een categorie jonge jongens die je geen bullshit verkoopt. Die overtuigd zijn van zichzelf. Ze ne men niet zomaar iets aan, dat moet je echt af dwingen. Door eerlijk tegen ze te zijn. Dat kan soms keihard botsen, maar uiteindelijk respecte ren ze dat wél, is mijn ervaring." Juist in een fase dat het moeilijk gaat, zet een jongen als Memphis al zijn voelsprieten op scherp, denkt Fraser. „Als trainer of teamgenoot kun je dan wel denken: zo, die jongen pak ik eens eventjes aan, dit is wel een goed moment. Maar types als Memphis doorzien dat. Die prik ken juist daar doorheen." Niettemin zijn er ook verschillen tussen Memphis en de jonge Van Per sie. Bij Arsenal transformeerde de laatste al snel in een jonge leergierige voetballer, die zich laaf de aan de lessen van de sterren om hem heen. Van Persie werd heel geleidelijk gebracht, Mem phis daarentegen stond gelijk vol in de schijn werpers van Old Trafford. Tijd om te wennen of te acclimatiseren is er in zijn geval niet of nau welijks. Memphis tekende, bijna synchroon aan zijn contract bij United, gelijk een megadeal met het Amerikaanse sportmerk Under Armour, dat hem als hét uithangbord inzet om de voetbal- markt te veroveren. Dat lijkt een bijzaak, maar ook dat zegt iets over hoe Memphis zichzelf ziet. Als voetballer, maar ook als merk. „Vooral in basketbal- en American football heeft Under Armour grote sterren onder con tract staan", zei Memphis daarover. „Nu willen ze ook groot worden in het voetbal, ik ben er su- pertrots op dat ze mij hebben gevraagd om het gezicht te worden. Daar spreekt veel waardering uit. Het kan zomaar dat ik straks, als ik bij Uni ted speel, een clip ga draaien met basketbaltop pers. En dat kan dan in Amerika zijn, ja. In de voorbereiding op het seizoen gaan we met Uni ted sowieso naar Amerika." Veters Memphis is nu eenmaal geen type voor adem pauzes. De voetballer speelde in nota bene zijn eerste wedstrijd met een speciale print op zijn veters: 'Score my First EPL goal'. En over zijn keuze voor het rugnummer 7 zei hij, kort na de 1-0 zege op Tottenham Hotspur: „Ik ben me goed bewust van de historie. Ronaldo, Beckham, Cantona, het zijn echt de aller grootste United-spelers die hier met 7 speelden. Maar ik loop daar niet voor weg. Ik zie het als een uitdaging." Mensen die hem goed kennen, zien de worsteling terug in zijn spel. Memphis wil alles goed doen, wil verbe ten voldoen aan alle verwachtingen, om de wereld te laten laten zien dat hij 'speciaal' is. Maar misschien juist wel daarom mislukt er zo veel. Wat vorig jaar bij PSV vanzelf ging, zit nu opeens in zijn hoofd. „Memphis is een speler die risico neemt in zijn spel", aldus Fraser. „Dat maakt hem ook zo goed, juist daarom kan hij wedstrijden voor je beslissen. Maar zit zo'n speler wat minder in zijn vel, zoals Memphis nu, dan wekt dat erger nis en onbegrip bij mensen. Terwijl ik juist denk: laat hem. Laat hem leren en fouten ma ken, in plaats van verkrampt concessies te gaan doen aan zijn eigen spel. Hij moet hier even doorheen, dan komt het vanzelf goed." lands elftal schoffeerde de voetballer zijn pers chefbij Oranje, door zich te onttrekken aan col lectieve afspraken met de media. Een paar dagen later ging hij alsnog zitten voor een interview, om vervolgens demonstratief een bokkenpruik op te zetten. En dan was er nog een aanvaring met Robin van Persie, een 101-voudig internatio nal nota bene. Geen bullshit ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 VOETBAL ZWOLLE. De ernstige ziekte van Johan Cruijff laat ook de Nederland se voetbalsupporters niet onberoerd. Middels een staande ovatie in de 14de minuut bij alle eredivisieduels willen zij de legendarische nummer 14 een hart onder de riem steken. Dat gebeurde gister avond al bij PEC Zwolle - FC Utrecht, foto Pro Shots VOETBAL VOETBAL Robben is weer helemaal fit Arjen Robben kan vandaag weer voor Bayern München uit komen. De aanvaller hoopt dat hij speel tijd krijgt in de thuis wedstrijd van zijn club tegen 1. FC Köln. „Ik voel me weer helemaal fit", vertelde hij gisteren na de training. Oranje op Wembley tegen Engeland Het Nederlands elf tal speelt op 29 maart in het Wem bley Stadium in Lon den een oefenwed strijd tegen Enge land. Vier dagen eer der oefent het team van Danny Blind te gen Frankrijk, gast land van het EK. Champagne weer FIFA-kandidaat Jéröme Champagne (foto) heeft zich we derom kandidaat ge steld voor het voor zitterschap van de wereldvoetbalbond FIFA. „De gebeurte nissen in de afgelo pen maanden heb ben mijn overtuiging om kandidaat te zijn hernieuwd", liet de voormalig rechter hand van scheidend voorzitter Sepp Blat ter weten in een ver klaring. De 57-jarige Fransman was vorig jaar de eerste die zich aandiende als uitdager van Blatter, maar hij kreeg des tijds slechts drie lan den achter zich. De Haan zet mes in Heerenveen Foppe de Haan voert bij zijn eerste wed strijd als interim-trai ner van SC Heeren veen direct een aan tal ingrijpende veran deringen door in de basisopstelling. Het elftal voor de wed strijd bij Willem II is op vijf plaatsen gewij zigd ten opzichte van het hopeloos ver loren thuisduel met Feyenoord (2-5). „Ri goureus maar no dig", zegt de 72-jari- ge clubicoon. met zichzelf Memphis viel de laatste weken vooral op met zijn kleding en uiterlijk. In zijn tijd bij PSV was daar al discussie over: wanneer leiden bijzaken af van het hoofddoel, een topspeler worden, foto ANP Memphis (21) is na een bliksemstart bij Manchester United zoekende, op het veld en daarbuiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55