Vrienden zagen Udo al langer afglijden 'I Vuile lucht knakt Ergste verkeersongeluk in Frankrijk in dertig jaar tijd Frontale botsing met truck die op verkeerde weghelft kwam: 43 doden bij Bordeaux. jg. «Lu, e> 4 NIEUWS ^^KOOPJEDEALNL) aanbiedingen alleen dit weekend geldig In 2002 kreeg hij dertig maanden cel nadat hij op het huis van zijn schoonvader had geschoten. „Udo was wanhopig omdat hij zijn vriendin en dochter niet mocht zien", zegt Hillie. Na zijn vrijla ting ging het mis: hij ging GHB ge bruiken. Hij was verward en bij vlagen bleef hij dat ook. Hillie ging met hem naar de huisarts, maar die wist niet wat te doen. Ook bij de reclassering en het zie kenhuis kreeg ze nul op het re kest. 'Ik had afstand van hem genomen. Hij was niet meer te redden' Op een dag stond hij boven op een flat. Hillie 'praatte' hem eraf op verzoek van de politie. In 2005 werd vriend Roel gebeld door een kennis. „Hij vroeg: wil je alsje blieft naar mijn huis gaan, mijn vriendin is doodsbang." Roel trof Udo aan tafel met messen voor zich. Hillie en Roel hebben hem toen bij de politie aangegeven. Niet lang daarna werd Udo door de rechtbank veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. In 2012 kwam hij vrij omdat zijn tbs-pe riode beperkt geldig was. Hij bel de Roel. „Maar ik heb afstand van hem genomen. Hij was niet te red den." Gisteren werd bekend dat Udo D. nog in de GGZ-instelling had moeten zitten die hem begin augustus heeft vrijgelaten. De rechtbank in Amsterdam had geoordeeld dat Udo nog tot maxi maal januari 2016 opgenomen had moeten blijven, omdat hij een risi co is voor de samenleving. PUISSEGUIN. „Ik ben er zo snel mo gelijk naar toe gegaan toen ik het hoorde", zegt wethouder Gérard Dupuy van het dorp Puisseguin, dat vlakbij de plek van het onge luk ligt. Toen hij er aankwam stond er een al bijna uitgebrand karkas van een passagiersbus. „De vrachtwagen stond op de verkeer de rijstrook. En in een bocht. Dus toen die bus er van de andere kant op af kwam rijden, zag de buschauffeur die truck pas op het laatste moment." De passagiersbus reed frontaal tegen de vrachtwagen aan en vloog in brand. Dat was om half acht 's morgens, op een idyllische departementale slingerweg in de wijnstreek ten oosten van Bor deaux. Scherpe bocht „De vrachtwagenchauffeur is zeer waarschijnlijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. Het is een nogal scherpe bocht op die plek", aldus burgemeester Xavier Su- blett van Puisseguin. „De bus chauffeur zag de truck recht voor zich, maar kon niks meer doen. Hij heeft nog wel de deuren kun nen openen, waardoor sommige passagiers konden uitstappen." Deze manier om aan de ramp te ontsnappen was slechts wegge legd voor een handjevol mensen. „Sommigen waren in kritieke toe- stand. Ik heb mensen gezien van wie toch zeker 20 procent van het lichaam verbrand was", vertelde de huisarts van Puisseguin, Phi lippe Flipot, die eerste hulp ver leende. Anderen hadden verwon dingen aan hun hoofd en een en keling was ongedeerd, aldus de arts. Reddingswerkers telden in totaal 43 slachtoffers. Dat waren vrijwel allemaal senioren die kort ervoor ingestapt waren voor een uitstap je naar de Pyreneeën. Velen wa ren lid van een ouderenvereni ging in het iets noordelijker gele gen dorpje Petit Palais et Cor- nemps. Onder de dodelijke slachtoffers was ook één kind, naar verluidt drie jaar oud, dat in de stoel naast de vrachtwagenchauffeur zat. „Het zou het kind van de chauf feur kunnen zijn, maar daarover bestaat nog geen zekerheid", zei een politiewoordvoerder. De trucker zelf overleed ook. De chauffeur van de bus overleefde de botsing op miraculeuze wijze. „We hebben hem gesproken maar hij verkeert nog in shock", aldus de politie. Frankrijk in rouw Het busongeluk is een enorme schok voor Frankrijk. Het gaat om het ergste verkeersongeluk in het land in ruim dertig jaar. „Het is een afgrijselijke tragedie", ver klaarde president Francois Hol- lande vanuit Griekenland, waar hij op een officieel bezoek is. In de Franse Tweede Kamer, de As- semblée, werd een minuut stilte in acht genomen. Premier Ma nuel Valls bezocht met twee mi nisters de rampplek. „Dit is een grote catastrofe. Frankrijk is in rouw", zei Valls. Politieke ophef ontstond er ook. Politicus Noël Mamère van De Groenen legde een verband tus sen het dodelijke ongeluk en de liberalisering van het busverkeer in Frankrijk. Kamerlid Eric Ciotti van de rechtse Les Républicains noemde die beschuldiging op zijn beurt 'schandalig, stom en ongepast'. Gisteren aan het eind van de mid dag bevonden alle stoffelijke over schotten zich nog in de bus en de vrachtwagen. Volgens de politie kan het onderzoek weken gaan duren. „Er valt op dit moment nog niets te zeggen over de pre cieze oorzaak. De prioriteit ligt bij het bergen van de slachtoffers. Daarna houden we ons bezig met de karkassen van bus en truck, dus de weg zal nog zeker wel drie dagen geblokkeerd blijven", aldus een woordvoerder. 4.Ui 'u A Vanaf slechts 17,95 Vanaf slechts 29,95 Sinds het begin van de tellingen in 1999 is de vliegenzwam met 63 procent afgenomen, het eekhoorntjesbrood met 39 procent. Ook de cantharel laat een dalende trend zien, net als bekende soorten als de gewone heksenboleet en de grote stinkzwam. De bruine anijs- zwam, een houtpaddenstoel, werd vorig jaar zelfs helemaal niet meer gezien. De koperrode spijkerzwam, de slijmerige spij- kerzwam en de goudplaatzwam werden in 2014 nauwelijks waar genomen. Paddenstoelen zijn gevoelig voor stikstof. Die zit in de lucht, maar volgens Boomsluiter speelt ook de mest van de 'gigantisch gegroeide veestapel in ons land' een rol. „Nederland zinkt weg in de stront, voornamelijk door de bio-industrie." Halsdoekridderzwam Er zijn ook zwammen die weer in aantal aan het toenemen zijn. Zo werd vorig jaar de voor ons door Jantien de Boer LEEUWARDEN. De vrienden van ex-tbs'er Udo D., die maandagmid dag in Leeuwarden verschillende mensen aanviel en een vrouw doodstak, zagen hem jaren gele den al afglijden. Vriendin Hillie, die hem kent sinds zijn zestiende: „Een vriendelijke jongen, maar van jongs af aan beschadigd, met een proble matische relatie met zijn moeder." Roel vriend van Udo D. Idyllische weg werd senioren in bus fataal door Frank Renout Petit-Palais-et- Cornemps Libourne, Bordeaux* Gl RONDE Puisseguin 20 km ©AD 241015 I RV I BRON GN a*. - ,«jK -é Vv.-»V- i. Linksboven: de politie houdt toe schouwers tegen bij de rampplek. Daarnaast: reddingswerkers bergen slachtoffers en voeren gewonden af. Midden: de ongeluksplek vanuit de lucht. Linksonder: helikopters staan klaar om gewonden af te voeren. Rechtsonder: mensen troosten elkaar in de straten van het dorpje, foto's Regis Duvignau/Reuters, Bod Edme/AP, Caroline Blumberg/EPA, Stephane Mahe/Reuters Luxe Hotel Kwaliteit dekbedovertrekken met FLINKE korting Keuze uit verschillende model len en verschillende kleuren Beschikbaar in 1-persoons, 2-persoons en Lits-Jumeaux Luxe uitstraling Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 78% 62,- Comfortabel 4-seizoenen dekbed met FLINKE korting! Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Beschikbaar in alle maten Adviesprijs Korting U bespaart: €119,95 75% 90,- BESTELLEN Met gemak veilig shoppen DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVREDEN? GELO TERUG! J door Roel Kleine Het aantal paddenstoelen in de Nederlandse bossen neemt onver minderd af, blijkt uit cijfers van het CBS. Het bos is daardoor ern stig ziek aan het worden en gaat er op den duur belabberd uitzien, zegt Menno Boomsluiter uit Vaas- sen, landelijk coördinator van de paddenstoelen meetnetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4