zö zachjes an eêmae uut d'n tied Loape is In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Marcel Francke was gek van motoren. Zijn zussen Mirjam en Arianne vertellen over hun 'broertje'. YAMAHA e zitten in de huiskamer naast Hairfas- hion Mirjam aan de Noord- weg in Seroos- kerke (W). Mirjam Francke is met haar 34 jaar de oudste. Zij heeft vier kinderen. Justin van 12, Lotte van 10. Hen heeft Marcel nog gekend. En dan nog een tweeling van twintig maan den, Daan en Bas. Haar zus Arianne Francke is van 1986. Zij is apothe kersassistente in 's-Gravenpolder. Haar Thomas van 15 maanden schar relt op en rond de bank. Tussen de zussen in hoorde eigen lijk broer Marcel te zitten. Hij was van 1984. In de zomer van 2007 kwam hij om het leven bij een motor ongeval. Moeder Francke in Grijpsker- ke kent de rubriek Liefdevolle Herin nering in de krant en spoorde de zus sen aan: zo'n verhaal wilde ze ook wel voor Marcel. Nu weet moeder Francke niet dat haar dochters daadwerkelijk het ver haal van hun broer hebben verteld. Dat het vandaag in de krant staat zal een verrassing voor haar zijn. Wat voor jongen en man we ons bij Marcel moeten voorstellen? In elk geval een sfeermaker, een lolbroek met droge humor. Hij was een com puterman. Zijn eerste vaste baan had hij op de computerafdeling van de Mediamarkt in Middelburg. Daar kon hij meteen blijk geven van zijn grote hobby. Op alle computerschermen zette hij een foto van zijn motor als screensaver. Arianne: „Marcel was gek van mo toren." Mirjam: „Als hij 's winters niet kon rijden, zette hij hem in de huiskamer om hem goed te kunnen poetsen." Marcel had het van geen vreemde. Vader Francke was ook een motorrijder. Allebei waren ze altijd wel met motoren en brommers be zig. Marcel haalde zijn motorrijbe wijs op zijn achttiende, nog voor zijn autorijbewijs. Vader Francke reed zijn motor 's winters ook binnen. Speciaal voor de hobby van de twee mannen werd er een serre aan het huis gebouwd, waar ze hun glimmen de motoren konden stallen. Marcel had overigens twee moto ren. Een Aprillia RSV Mille voor op de weg. En een Yamaha, waarmee hij op op racecircuits reed. De zussen noemen Zolder in België. „Motoren zijn mannendingen", zeggen ze. Mirjam: „Wij komen niet verder dan één pk." Maar die liefde voor het echte paard ging dan ook zo ver dat er soms een veulen in de huis kamer van de familie Francke kwam. Mirjam rijdt geen paard meer. Arian ne wel, samen met haar vader heeft ze aan dressuurwedstrijden meege daan. Marcel was volgens de zussen ont zettend voorzichtig. Er waren eerder familieleden verongelukt. De zoon van de oudste zus van hun moeder kwam om het leven, toen hij zeven tien jaar geleden met zijn motor uit de bocht vloog. Hoe kon het fout gaan met Marcel op die eerste augustus in 2007? Mir jam: „Het was een prachtige dag. Ik had gewinkeld in Middelburg, 's Avonds heb ik nog op de boulevard in Vlissingen gewandeld." Arianne: „Ik was eerder gestopt met werken om nog in de tuin te kunnen zitten. Marcel kwam om 5 uur thuis. Ik zat buiten op zijn stoel, dat kon ik aan zijn gezicht zien. We zijn gaan eten met papa en mama. Marcel vertelde mama hoeveel minuutjes ze zijn bief stuk moest bakken. Na het eten sprak hij met vrienden af om op de motor te gaan rijden." Ze zouden elkaar ontmoeten bij de rotonde na de laatste afslag voor de tunnel naar Zeeuws-Vlaanderen. Was het de laagstaande zon? Marcel ging voorop en is recht over de roton- de heen gereden, waarna hij van het talud is gevallen. De motor vloog in brand. Marcel werd met de traumahe likopter naar het ziekenhuis in Brug ge gebracht. Daar hebben ze nog uren geprobeerd om hem te redden. Twee ingeklapte longen, twee gebro ken benen, gebroken ribben, gebro ken nek, gebroken oogkas. Om 1.30 uur in de nacht van 1 op 2 augustus is hij overleden. Om 2.30 uur mochten de ouders en de zussen hem zien. Met alle stellages en apparatuur nog om hem heen. In de woonkamer staat in een vitri nekast een foto van Marcel. Met een Sint Bernhardknuffel. Die speelgoed beesten spaarde hij bij de Total. Eén knuffel is meegegaan in de kist. Net als zijn dekbed. Dan heeft hij het niet zo koud, zei moeder Francke. De ouders gaan elke dag naar het Marcel Francke graf vlakbij hun woning in Grijpsker ke. Vader Francke rijdt geen motor meer. Arianne: „Toen hij na het onge luk van Marcel nog een keer op de motor stapte, raakte ik zo overstuur dat hij hem heeft verkocht." Mirjam is tegenwoordig getrouwd met de beste vriend van Marcel. Had hij dat maar kunnen meemaken. Het blauwe shirtje en de bruine broek die ze kocht op de dag van het onge luk, heeft ze nog in de kast liggen. Ze kan er geen afscheid van ne men. Streektaal D'r oor ezeid dat 't bie scholen nie veilig gen- ocht is. 't Is waer, a je gae kieke bie de schole in je durp ka je tehenwoordig eêl vee auto's zie stae van ouwers of groötouwers die de kinders nae schole brienge of wï naer uus. Je zou bienae verhete dat kinders ok nog beênen om te loapen. Loape is zó zachjes an eêmae uut d'n tied. In vroeher deeje ze 't bienae aol- tied omdat ze zaalfs gin fiets aode. In de West'oek van Schouwen waere de maansen eêl aarm in eêl vee deeje d'r op 't land waarke. Dat was om aolf vier uut je baade komme in waarke van vuuf ure tot acht ure. Dan loapes naer uus om brood t'eten mit 'n ei of'n stik- je gebakke spek. Stroopvet op de boter'am, gin butter. Om nehen ure varder waarke tot twaolf ure of eên ure in de zomer. Dan was 't tied vó waarm eten, dan van twï ure tot zesse wï waarke in dan naer uus. Wï loapes. Mos je nae stad, dan kó je som- tieds mit 'n paerd in waehen mee van d'n boer of van de vrachtrie- jer. In de nehentiende eêuw wae re d'r op 't eiland bienae enkelt zandwehhetjes.Wat dienk je dat daevan overbleef in 't naejaer as 't vee dee rehene? De vrachtriejer dee as 'n soort Van Gend en Loos van Zurrikzeê nae de durpen rieje. Aalken dag 't zaalfde ritje. D'r was 'n vrachtrie jer van Dreister die tevee dee drienke. As 'n dan nae de middeg mit vee moeite op z'n karre ge- klomme was kon 't paerd zaalf de wegt nae Dreister trugvinde. De vrachtriejer wist twint van niks mï. Ma ze kwaeme aoltied wï in 't goeie durp trechte. De vrachtriejer was overa goed vó. Somtieds dee 'n vó sommigte maansen uut 't durp booschappen in stad. In de rehentied most'n z'n paerd op stal laete stae in dee 'n de waehen verruile vó 'n kloets- chute. Mit 'n lange stok, de kloete, dee de schutevaerder z'n eihe vooruut douwe. As 't eêl slecht weer was kon 'n in 'n leehe mee- kraptonne krupe. Van de Kaerne- maalksvaert in Zurrikzeê kon 'n dan vaere nae Merjaen bie de mo le in vandaer kon 'n dan kieze uut breêje duiven naer Aemstie in Re- nisse. In Aemstie kó je dan an- laahe bie 't Anker, dust eêl dichte bie 't midden van 't durp. In Renis- se was ok zó'n plekke bie Grol. Dat stikje waeter bestae nog aol tied. Wat ons noe dü 't durp zie rieje zou vó de maansen uut vroeher tied onheloaflijk weze. Neffen fiet sen mit ondersteunieng, brom mers, scooters in de móóiste au to's rieje d'r aolder'ande raore kar retjes. In somtieds zie m'n de joen- gers enkelt op 'n plankje mit 'n motortje eêl ard over de straete zwiere. Je dienkt as ouwere dan a gauw: dae komme onhelokken van. Ma neênt, die joenge lui bin zó andig, dae gebeur niks mee. 't Bin juust d'ouwere die te ard gae rieje op zó'n elektrieke fiets in dan gemeêne onhelokken kriehe. Wat die zouwe motte doe? Ge woon gae loape. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 In de ban van de motor In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jan van Damme W Marcel Francke met zijn Yamaha in Grijpskerke. 1 april 1984 - 2 augustus 2007 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl. door Henk Blom Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45