Kans op onterecht strafblad blijft Vragen over borstkanker 2500 Extra aandacht justitie voor witwassen en uitbuiting F ZL COLOFON Kunstcollectie van gemeente Veere omvat zo'n 10 ZEELAND De Veerse kunstcollectie is veelomvattend en uniek. De kunst verhaalt van lief en leed. Recent onderzoek wijst uit dat in zo'n acht procent van de zsm-zaken er iets mis is met bewijsvoering tegen verdachte Het (OM) handelt deze zaken af tijdens zogenoemde zsm-zittin- gen zonder dat een advocaat of rechter daarbij wordt betrokken. Het OM wil deze zaken 'zo snel mogelijk' zelfstandig afhandelen. Onder andere om te voorkomen dat zaken lang blijven liggen. Er worden boetes opgelegd of werkstraffen. Maar de 'veroordeel den' krijgen ook een aantekening op het strafblad. Dat laatste kan een probleem vormen bij een solli citatie. Soms eisen werkgevers een blanco strafblad. Officier van justitie Marco van Leeuwen vertelde gisteren dat maandelijks tot zo'n tweehonderd Zeeuwen op zogenoemde zsm-zit- tingen verschijnen en worden be straft. Het komt volgens hem ook voor dat verdachten niet akkoord gaan met de straf waarna hun zaak wordt doorverwezen naar de politierechter. Ook gebeurt het dat een officier van justitie een zaak seponeert en een verdachte vrijuit gaat. Uit recent landelijk onderzoek blijkt dat er bij de afhandeling van zsm-zaken iets mis is met de be wijsvoering tegen een verdachte. Dat is of onvolledig of wordt ver keerd geïnterpreteerd. Om die re den is donderdag tijdens een over leg op het OM-parket in Breda be sloten dat in het vervolg een advo caat ook betrokken moet worden bij de afhandeling van zsm-zaken. Van Leeuwen benadrukte gisteren dat het om een landelijk onder zoek gaat en dat het niets zegt over de bewijsvoering in zaken te gen Zeeuwen. Maar hij erkende wel dat daar ook fouten gemaakt kunnen worden. En dat er mo menteel ook gekeken wordt op welke manier een rechter betrok ken kan worden bij de afhande ling van zsm-zaken. GOES. Als afsluiting van de Borst- kankermaand staan op donderdag 29 oktober diverse poli's plasti sche chirurgie van ziekenhuizen in het teken van borstreconstruc- ties. Daarmee wil de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirur gie (NVPC) bijdragen aan betere voorlichting aan vrouwen met borstkanker. Het Admiraal de Ruij- ter Ziekenhuis en ZorgSaam Zeeuws Vlaanderen stellen een e-mailadres beschikbaar waarop patiënten, familieleden en vrien den vragen kunnen stellen over borstkanker en borstreconstruc- tie. Stel de vraag via ADRZ.borst- reconstructie.Zorgsaam@adrz.nl en de mail wordt op 29 oktober be antwoord. T: 088-0139995 Beheren of verpatsen? Een vraag die zich steeds sterker op dringt bij gemeente lijke kunstcollecties. Zeker in financieel zware tijden. 'Maar weg is voor al tijd weg' benadrukt archivaris Peter Blom van het Zeeuws Ar chief. Hij beheert de collectie van de gemeente Veere. Blom is dan ook een vurig pleitbezorger van beheer en behoud: „Het is onze er fenis, die moet je koesteren. Thea traal; „We kunnen daar van léren en geniéten..." De huidige gemeente Veere stelt nu opnieuw een collectie plan op. Daarin staat niet alleen een beschrijving van de volledige collectie, maar ook zaken als res tauratie, beheer, eventueel afsto ting, verdere ontwikkeling en pre sentatie. Kortom, het Veers beleid ten aanzien van haar kunst- en cultuurhistorische schatten. De objecten symboliseren soms letterlijk de laatste sporen van een roerig, romantisch of zelfs het schaamrood op de kaken ja gend verleden. Zoals de boeien die Blom aantrof. „Die leggen dui delijk een link tussen Veere en sla vernij." De gemeente Veere bezit maar liefst zo'n vijfduizend objecten. Die doen stuk voor stuk verhaal van het Veerse verleden en heden. Binnen de gemeente hangen zo'n tweehonderd objecten uit de pe riode 2300-2014. Bijvoorbeeld 'Or kababy op paneel' in het gemeen tehuis in Domburg. Dat hing lang in de burgemeesterskamer van het oude stadhuis in Domburg. Een grote collectie dus. Die waarschijnlijk eerder kostelijk dan kostbaar is? Peter Blom laat zich niet uit over de economische waar de van de collectie. Maar: „De emotionele waarde is onbetaal baar", duidt hij de Veerse kunst schat. „Achter ieder object, groot of klein, zit een verhaal. Zoals het dertiende-eeuwse zegel dat jaren lang op de secretarie lag. Die werd gebruikt als presse-papier. Maar het zegel bestaat dus al 800 jaar. Wie heeft dat in handen gehad, ge bruikt? Wat zit er allemaal achter? Of het schilderij van de Walcher se Wonderknol. Tot op de dag van vandaag weet ik niet wie de schil der is." Grinnikend: „Ja, ik heb een levendige fantasie. Dat maakt het erg leuk. Zeker voor mij." Een rijke historische en mense lijke schat. Ter vergelijking; de col lectie van de gemeente Middel burg omvat zo'n 2500 objecten ver telt Blom. Hoe dat kan? De voor malige Veerse gemeenten waren van oudsher leveranciers van veel 'spul'. Uit het Zeeuwse criminaliteits beeld dat recent gemaakt is blijkt dat die twee onderwerpen grote aandacht verdienen omdat ze door de gemeenten als zeer zorge lijk worden ervaren. Dat bleek gisteren tijdens een persgesprek met burgemeester Harald Berg- mann, politiechef Ronald Weyde- ma en officier van justitie Marco van Leeuwen. Uit dat onderzoek blijkt dat cri mineel geld wordt witgewassen door Zeeuwse panden op te ko pen. En ook worden, zeker in het seizoen, mensen uitgebuit door hen voor veel te weinig geld te la ten werken. Volgens Weydema zal in lang niet alle gevallen de politie optre den tegen mensen die verdacht worden van of witwassen of ar beidsuitbuiting. Soms is het vol gens hem efficiënter om de belas tingdienst het werk te laten doen. „Want wij krijgen een zaak soms strafrechtelijk niet rond maar de belastingdienst kan wel overgaan tot het heffen van een aanslag." En Bergmann voegde daar aan toe dat het ook efficiënt kan zijn om de arbeidsinspectie of een andere dienst het voor touw te laten nemen. „Per situa tie kijken we wat het beste mid del is om op te treden." Weydema verzekerde dat uit het criminaliteitsbeeld voor hem geen onbekenden 'zijn opgedo ken'. „Soms wel een completer beeld." door Emile Calon MIDDELBURG De kans dat maande lijks Zeeuwen onschuldig worden opgezadeld met een straf en een strafblad blijft voorlopig nog be staan. Pas over enkele maanden gaat het Openbaar Ministerie (OM) advocaten daadwerkelijk be trekken bij de afhandeling van lich tere vormen van vandalisme, drugs bezit en bedreiging. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toe gang tot de E-paper en een persoonlij ke tegoedbon voor het ophalen van de zaterdagkrant. Abonneren, wijziging vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales reeio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118-434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy state ment op www.pzc.nl 'Onze erfenis door Annemarie Zevenbergen Walcherse wonderknol uit 1616. foto Zeeuws Archief Orkababy op paneel, in het gemeentehuis Domburg, foto Zeeuws Archief is het aantal objecten dat de collectie van de gemeente Middelburg bevat. In Veere zijn dat er twee keer zoveel. door Emile Calon MIDDELBURG. Het witwassen via vastgoed en arbeidsuitbuiting zijn de twee onderwerpen die de ko mende tijd grote aandacht krijgen van politie, justitie en andere over heidsdiensten zoals gemeenten en belastingdienst. OEN 2 4 NOVEMBER ANNO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42