GGD haalt bezuiniging en is op de goede weg 2,5 jaar cel geëist voor stalken ex Proefin Goes en Sluis om winkeliers te verlossen van regels In de detailhandel in Goes en Sluis leven er nauwelijks nog baanbrekende ideeën. ZEELAND 5 GOES. Stenen winkels moeten be leving bieden om consumenten naar binnen te lokken, maar mid denstanders verdwalen daarbij soms in een woud aan regeltjes. Over een gratis kop koffie voor een wachtende klant zul je nie mand horen, maar o wee als een modezaak een minicafé wil inrich ten. Beste ondernemer, dat staat het bestemmingsplan en de lokale horecavisie niet toe. Regeltjes werken innovatieve retail- en horecaconcepten nogal eens tegen. Ideeën die broodnodig zijn, want winkelgebieden in bin nensteden staan toch al onder druk doordat consumenten steeds meer internetshoppen. In Goes en Sluis kijken ze of en hoe het anders kan. Beide gemeen ten doen mee aan een landelijke proef die voortkomt uit de Retaila- genda van minister Henk Kamp van Economisch Zaken. Onder de hoede van het kenniscentrum Plat- form3i bekijken twaalf gemeen ten of de regelzucht kan worden beteugeld. 'Het blijft opvallend stil, maar het gaat dan ook best goed in Sluis' De proef is enkele maanden on derweg. In enkele van de twaalf deelnemende gemeenten druppe len de ondernemersinitiatieven nu binnen. Zo komt uit Rotter dam het plan voor een biersauna en wil Roosendaal bezoekers trek ken met steeds wisselende foodtrucks in het stadshart. In Oss doet de gemeente lekker mee met de ondernemers en kon win kelplein De Heuvel omgetoverd worden tot een tijdelijk strand. En in Zeeland? Zowel in Goes als in Sluis is nog geen enkel plan bij Platform3t ingediend. „Het blijft opvallend stil", zegt Jaap Kaai, lid van het Expertteam Winkelgebie den. „Het gaat dan ook best goed in Sluis. De horeca draait als een tierelier en er is weinig leegstand. We willen begin volgend jaar een ondernemersmiddag houden om de ondernemers nogmaals alles uit te leggen en ze te kietelen om met innovatieve plannen voor hun stad te komen." Achter de schermen gebeurt er wel iets in Sluis, zegt Sancho Jansen, voorzit ter van Middenstands Vereniging Sluis. „Zo willen we een lokaal belo ningssysteem in het leven roepen, waar onze vaste bezoekers, ofte wel de trouwe klanten, van kun nen profiteren. En we doen ons best om in de winter een echte schaatsbaan in de stad te krijgen." Goes heeft al wel de wensen van ondernemers geïnventari seerd. Het lijstje is overzichtelijk: vereenvoudig de regels voor recla me-uitingen, stem de bevoorra dingstijden af op de wensen van de ondernemers en doe dat dat zelfde als het gaat om uitstallin gen voor de deur. De gemeente gaat 6 november met ondernemers hierover bo men. Blurring - vermenging van horeca en detailhandel - is nog een no-go. Er zijn plannen voor een landelijk experiment, maar de betrokken ministeries zijn huive rig. Horeca Nederland evenzeer, want de huidige regels maken het voor winkeliers makkelijker uit te breiden met een stukje horeca dan andersom. Net als in Sluis leven er weinig wilde plannen om de detailhandel aantrekkelijker te maken. Jan Ha- ge, die in Goes, Middelburg, Ter- neuzen en Roosendaal de modeza ken Stretch exploiteert, is ook nog niet aan het broeden. „We gaan er wel over nadenken, maar we heb ben net een paar andere zaken overgenomen. Dat slokt momen teel veel tijd op." Het woud aan regels hindert Hage niet al te veel. „Ja, de richtlij nen voor de gevelreclame zijn piet luttig, maar ik maak vooral druk over de vraag hoe we consumen ten in de binnenstad krijgen. Voer enkele uren gratis parkeren in, dat zet zoden aan de dijk. Mensen let ten op hun centen. Een tolvrije dag van de Westerscheldetunnel merken we ook meteen in Goes." Hage zou ook graag zien dat het aantal koopzondagen (nu door de gemeente beperkt tot acht) wordt vrijgegeven. „Daar doen we ons tekort mee. Verder ben ik voorstander van flexibere bevoor radingstijden. Ik moet verschillen de winkels bevoorraden. Dat mag nu tot 11.00 uur. Je bent dan op tijd in Goes en Middelburg, maar te laat in Terneuzen. GOES. Na jaren van hakken, bre ken en weer opbouwen, wordt GGD Zeeland langzaamaan een mooi en modern huis. Maar het staat nog wel in de steigers en er moet nog veel werk worden ver zet voordat het helemaal af is. Als een onafhankelijk bouw kundige heeft adviseur Annema- rie Mars de nieuwe organisatie die de GGD bouwt geïnspecteerd. Ruim een jaar geleden besloten de dertien Zeeuwse gemeenten 1,1 miljoen euro op de GGD te bezui nigen. Concreet betekende het de sluiting van consultatiebureaus, ontslag van tientallen assistenten en de opzet van digitale diensten. Mars stelt vast dat 'de GGD de be zuiniging heeft gehaald, goed op weg is, maar nog veel werk moet verzetten'. „Een prestatie", compli menteerde ze het GGD-bestuur gisterochtend. Want van 2010 tot en met 2013 is ook al 1,7 miljoen op de GGD gekort; alles bij elkaar heeft ze 24 procent ingeleverd. Toch blijft de winkel doordraaien en oordelen de Zeeuwen positief over de dienstverlening. Wel heb ben medewerkers van de GGD veel voor hun kiezen gekregen. Voor hen was het een pijnlijke tijd, stelt Mars. Ze heeft de direc tie aanbevelingen gedaan om za ken soepeler te laten verlopen. De relatie van S. en zijn ex, een sportschoolhoudster, liep eind 2013 stuk en vanaf die tijd zou S. de vrouw dagelijks met sms'jes en telefoontjes hebben belaagd. Ook vertoefde hij regelmatig in de buurt van haar woning en fit nesscentrum in Breskens, viel hij personeel en klanten lastig en reed hij dagelijks op zijn fiets in haar buurt. Ondanks twee vonnis sen dat hij niet meer in Breskens mocht komen en een gebiedsver bod van de burgemeester. Naast de stalking zou hij tijdens zijn verblijf op de psychiatrische afde ling van het ziekenhuis in Vlissin- gen al dan niet via twee mannen 'verzocht' hebben zijn ex 'eens aan het schrikken te brengen'. De twee gingen op 6 januari dit jaar Voor onder meer stalking en het uitlokken van toebrengen van zwaar lichamelijk letsel is tegen Wim S. 2,5 jaar cel geëist naar haar woning, overvielen haar, gaven haar een klap met een vuurwapen en ze kreeg een lap, gedrenkt in azijnzuur en am moniak in haar gezicht geduwd. De vrouw zette het op een gillen en de mannen namen de benen. De mannen werden al veroor deeld tot celstraffen. Het was allemaal anders ge gaan, zo betoogde zowel S. als zijn advocate. Van de uitlokking wist hij niets en de stalking viel wel mee. De gedragsdeskundigen oordeelden dat W. verminderd toerekeningsvatbaar moest wor den gerekend, dat hij lijdt aan Bor derline en neigt naar zwakbe gaafdheid. Overigens moet hij in België nog drie jaar cel uitzitten voor overtreding van de Opium wet. Uitspraak over twee weken. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 Een kop koffie mag nog net door Frank Balkenende en Sheila van Doorsselaer Jaap Kaai, Expertteam Winkelgebieden Bij modezaak Stretch in Goes krijgen klanten steevast koffie. Regels verbieden het winkeliers vaak verder het horecapad op te gaan. foto Mechteld Jansen door Jeffrey Kutterink door Ad Roos MIDDELBURG. Voor stalking, het aan zijn laars lappen van twee von nissen en een gebiedsverbod plus het uitlokken van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met voorbedachte rade, hoorde de 51-jarige Wim S. uit Schoondijke gisteren drie jaar cel tegen zich ei sen waarvan zes maanden voor waardelijk. Ook zou hij zijn slacht offer een schadevergoeding van 5005 euro moeten betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37