Lekken kan leiden tot een boete of werkstraf Strandwacht krijgt straks drone als coliep openheid om verdachtmaking van de hele raad Vlissingen tegen te gaan ZEELAND 3 men dat hij over de Timmerfa briek had gesproken." Mark Weug, fractievoorzitter van coali tiepartij Lokale Partij Vlissingen, is boos dat er verdenkingen rond zijn fractie zijn geuit. „Ik ben too procent zeker dat niemand in mijn fractie gelekt heeft. De af spraak was dat we er niet over zou den praten." Marin de Zwarte (CDA) vindt de actie van de SP 'niet sjiek'. „Je moet niet wrijven in een vlek. Maar er is gelekt, en lekken doe je niet. Op verzoek zijn de fractievoorzitters nagegaan of er in hun fracties contacten zijn geweest met de Timmerfabriek en dat was bij ons niet het geval. Ver der heb de discussie in het presi dium niet meer gevolgd. We wach ten het onderzoek af." „Ik houd me er verre van. Ik voel me niet aangesproken", zegt Albert van der Giessen (WD). „Ik respecteer vertrouwelijkheid", zegt Lilian Jansen (SGP) ook. Ba rend de Lange (PvdA): „Er wordt regelmatig wat gelekt. Dat is on verstandig en een bron van irrita tie bij een aantal mensen. Het is correct dat daar een onderzoek naar komt. Maar Vlissingen staat weer negatiefin de krant." Burgemeester Letty Demmers wilde ook gisteren niet nader in gaan op vragen naar bijzonderhe den rond het onderzoek. Het aantal gevallen waarin loka le politici de afgelopen jaren daad werkelijk zijn veroordeeld, is zeer beperkt. Twee opvallende kwes ties speelden zich in Zeeland af. Beide keren klapten leden van de vertrouwenscommissie uit de school over de benoeming van een nieuwe burgemeester in hun gemeente. De twee weken geleden overle den Ariekees Oudshoorn van Noord-Bevelands Belang werd eind 2008 veroordeeld tot 500 eu ro boete en een voorwaardelijke werkstraf wegens lekken uit de vertrouwenscommissie. Raadslid Martien Weststrate (Leefbaar Rei- merswaal) voerde begin 2007 op last van de rechter een werkstraf uit in zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke. Dat gebeurde nadat hij naar buiten had gebracht dat er in de vertrouwenscommissie roddels waren verspreid over een burgemeesterskandidaat. „We hebben in Nederland de cultuur dat we solliciteren als een privéaangelegenheid zien", zegt Herman Lelieveldt, politicoloog aan University College Roosevelt in Middelburg. „Het wordt onwen selijk geacht dat de namen van de genen die het niet zijn geworden op straat belanden, omdat dat hun reputatie kan schaden." Behalve bij burgemeestersbenoemingen is vertrouwelijkheid gebruikelijk als het gaat om informatie over kwes ties waarbij zakelijke partijen zijn betrokken, zoals een grondaan koop. Geheimhouding voorkomt dat de ander weet waar de ge meente op inzet en wat bijvoor beeld de onderhandelingsmarge is. „Er is altijd een spanningsveld tussen de behoefte van de raad om het bestuur te controleren en de behoefte van het bestuur om die controle te ontlopen. Dat zag je ook in de Sloeweg-affaire", zegt Lelieveldt. „Toch gebeurt het niet vaak dat raadsleden echt uit de school klappen. Als zij invloed wil len hebben op de besluitvorming, moeten ze ook weten wanneer ze hun mond dienen te houden. Geen enkel bestuur kan opereren 'Geen enkel bestuur kan opereren zonder enige mate van beslotenheid en vertrouwelijkheid' zonder enige mate van besloten heid en vertrouwelijkheid." Een veroordeling leidt door gaans niet tot het vertrek van het betrokken raadslid. „Een raadslid is gekozen door de bevolking en heeft dus een direct democratisch mandaat", zegt Lelieveldt. „Voor dat je iemand het raadslidmaat schap ontneemt, moet er echt iets ernstigs aan de hand zijn. Dan praat je over extreme situaties." Dat is ook de ervaring van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. „Onze democratie sluit geen mensen uit die een strafblad hebben", zegt woordvoerster Asha Khoenkhoen. Of politieke par tijen verder willen met een kandi daat, is hun eigen afweging. Conclusie: De drone kan de vei ligheid van badgasten en strand wacht vergroten. De drone arri veerde een minuut sneller bij een zwemmer in problemen dan de strandwacht met z'n rescueboard. Eenmaal bij de zwemmer, kon de strandwacht die met behulp van zijn board, sneller naar het strand begeleiden. Via de drone, uitge rust met camera en microfoon, kan een badgast dus sneller, van uit de strandpost, gerustgesteld en geïnstrueerd worden. Als de dro ne een reddingsboei kan afwer pen waarmee de zwemmer het strand kan bereiken, is dat tijdver lies weer gecompenseerd. Dat be hoort tot de mogelijkheden bleek ook uit de proef. Lukas Franssen: „Wij zijn zeer tevreden. Er zit toekomst in. Maar dat kost tijd. Volgend seizoen zijn ze hier echt nog niet te zien. Wet en regelgeving moeten aangepast en ook de juiste techniek vinden vergt tijd. Hoewel dat een stuk sneller zal gaan." Dat beaamt Rick van Sluijs van het Kenniscentrum Drones in Vlissingen. Zij werkten mee aan de proef. „Ik denk zelf dat er over een jaar of twee een drone ingezet kan worden bij strandbewaking. De techniek gaat snel. Er is sinds kort een drone die 45 kilo kan tillen. Die kan een kind uit zee redden. De drone die wij gebruikt hebben, kon 3,5 kilo tillen. Wat de wet be treft, je ziet dat er al wat meer mo gelijk is. Zo hebben brandweer Brabant Midden-Oost en brand weer Twente ontheffing voor een proef met drones." De Veerse burgemeester Rob van der Zwaag ziet beweging op het gebied van wet- en regelge ving. „Het kabinet is daar mee be zig. Als dat ons mogelijkheden biedt, staan wij vooraan. Dan wil ik graag op de Veerse stranden een proef starten. Drones zullen overigens de strandwachten niet kunnen vervangen." Uit de proef kwam naar voren dat tweeweg-communicatie be langrijk is. De zwemmer die in structies hoort via de drone, moet ook terug kunnen praten, vindt SSV. De beeldkwaliteit van de dronecamera kan ook beter. Voor omgevingsgeluid; strand, wind en golfslag, moet eveneens een oplos sing gevonden worden Saartje in Veere ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 in de vlek van het lek door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Een raadslid dat gehei me informatie doorspeelt is straf baar en kan uiteindelijk bij de poli tierechter belanden. Die legt, als hij het lekken afdoende bewezen acht, doorgaans een boete van 500 euro of een werkstraf op. Herman Lelieveldt politicoloog door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. Voor ons is de proef met de drone geslaagd, stelt Lukas Franssen van Stichting Strandex- ploitatie tevreden vast. De resulta ten van de proef van 5 oktober op het Domburgse strand, werden gis teren bekend gemaakt. A 'S -i au zoekt 4 meisjes voor de zondag en 2 meisjes voor de zaterdag Leeftijd: 14-18 jaar Je werkt dan eenmaal per 14 dagen schoolvakanties SMS naar: 06-107 96 289 Markt 15 - Veere GOH Pim Kraan, sinds dit jaar raadslid van de eenmansfractie van Progressief Ondernemend Vlissingen, wordt naar eigen zeggen verdacht van het lekken van ge heime informatie, archieffoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35