Kleine brandjes, maar grote zorgen J Ook de metaalsector krabbelt uit het dal Selectief lekken alstublieft Trein SP en PSR pleiten voor volle 2 ZEELAND De Rijksrecherche onderzoekt lekken in de raad Vlissingen. De SP brak de stilte over de verdenkingen. COMMENTAAR Het komt niet zo vaak voor, dat een gemeente aangifte doet tegen raadsleden wegens een schending van de vertrouwelijkheid. In Vlissingen is het zo ver geko men. Zolang deze pijnlijke kwestie in onderzoek is, past uiterste voorzichtigheid met oordelen. Maar één ding is al wel zeker. De verhoudingen in de Vlissingse gemeentepolitiek zijn grondig verpest. Anders komt het niet tot een aangifte door burgemeester Letty Demmers. Dan is een vriendelijk gesprek ge noeg om het front te sluiten en samen verder op te trekken. Voor een goed bestuur is het nodig dat gemeenteraadsleden zo nu en dan op basis van vertrouwe lijkheid worden bijgepraat. Bij voorbeeld als het om personen gaat of over een positie van de ge meente ten opzichte van markt partijen. Dit soort vertrouwelijk heid heeft niets te maken met achterkamertjespolitiek of gebrek aan transparantie en moet dus al tijd worden gerespecteerd. Verder zijn er kwesties waarvoor iedereen zijn eigen ideale moment van publiciteit heeft. Soms is het handig om dan te 'lekken' naar de pers. Dat hoort bij het poli tieke spel. Maar wie dit te vaak doet, maakt zich onmogelijk. Wie totaal geen respect heeft voor de besloten dynamiek van het ge meentebestuur, kan zich beter geheel afzijdig houden. Raadsleden moeten strikt vertrouwelijke kwesties voor zich houden Volgens hem is het tot nu toe gelukt om steeds op tijd aanwezig te zijn om te voorkomen dat die branden voor echt gevaar zorgen. Maar het moment dat de brand weer net te laat is kan wel komen. De branden vinden vaak plaats in de bebouwde kom naast wonin gen. „Dat vuur kan overslaan en voor grote problemen zorgen." De politiechef vertelde ook dat momenteel samen met de ge meente wordt nagedacht om iets te doen aan de vele inbraken in de beide Walcherse steden. Whatsapp-groepen van buurtbe woners die elkaar en de politie in seinen als ze iets verdachts zien, zijn daarbij nadrukkelijk in beeld. Dat zulke groepen werken, werd bewezen in Tilburg, waar het aan tal inbraken in een wijk fors daal de na het instellen ervan. Burgemeester Harald Berg- mann (Middelburg) zei dat als er wijkbewoners komen met het plan zo'n groep op te zetten, de ge meente dat zeker zal ondersteu nen. Hij vindt het belangrijk dat zulke initiatieven vanuit de bevol king zelf komen. Dan is de kans op succes veel groter dan als zo iets vanuit de gemeente wordt voorgesteld. Deze week bleek dat het aantal woninginbraken in Middelburg en Vlissingen toeneemt terwijl in de rest van Zeeland sprake is van een daling. De politie heeft extra mensen vrijgemaakt om te probe ren die inbrekers te vangen. Bergmann benadrukte nog maals dat bij een verdachte situa tie echt het alarmnummer 112 ge beld mag worden. Donderdag bleek tijdens een bijeenkomst van raadsleden en po litie dat veel volksvertegenwoordi gers niet weten dat dat alarmnum mer gebeld mag worden als ze iets verdachts zien. Bergmann: „Door dat nummer te bellen kan de politie ook boe ven vangen." Almanak Wat zou het toch mooi zijn, als je ook in Zeeuws-Vlaanderen gewoon op een trein zou kunnen stappen. Had den ze gelijktijdig met de Westerschel- detunnel ook maar een spoorlijn aan gelegd. Een andere mogelijkheid zou zijn: herstel van de aloude spoorver binding Terneuzen-Hulst-Mechelen. Helaas, het landje apart kent slechts twee goederenlijntjes in de Kanaalzo ne. Al is dat niet overal bekend. Pers bureau ANP meldde donderdag na het treinongeval bij Axel alert: 'Om dat het ongeluk plaatsvond op een goederenspoorlijn ondervonden trein reizigers in Zeeland geen hinder'. Werk aan rotonde De Provincie Zeeland werkt al enkele weken aan de noordelijke rotonde op de Schroeweg in Middel burg. In verband hiermee is A58-afrit Middelburg centrum afgesloten voor verkeer vanuit Goes. Van af 17 oktober 2015 is ook de toerit vanuit Middel burg naar de A58 richting Vlissingen afgesloten. De omleidingsroutes staan aangegeven met gele bor den, aldus de provincie. Vanaf zaterdag 31 oktober is de rotonde weer be schikbaar voor verkeer. Schroebrug nachtje dicht De Schroebrug, de ophaal brug bij de spoorwegover gang in Middelburg, is in de nacht van woensdag 28 oktober op donderdag 29 oktober tussen 22.00 en 5.00 uur dicht vanwege on derhoud. Het verkeer wordt die nacht omgeleid via de Sta- tionsbrug. Voetgangers kunnen wel gebruik maken van het voetgangersgedeelte van de Schroebrug. Demi nog in race voor K3 Demi Matenahoru (21) uit Middelburg is opnieuw een ronde verder in het SBS6-televisieprogramma K3 zoekt K3. Ze trad gisteravond tij dens de tweede liveshow twee keer op. Samen met Suzan en Marthe zong ze 'I love you baby'. Daarna bracht ze solo het K3-num- mer 'Amor' ten gehore. Dat deed ze niet onver dienstelijk. Tijdens het programma valt elke week een kandidate af. Gister avond was dat Suzan. Vergadering dorpsraad De dorpsraad van Seroos- kerke buigt zich maandag avond over de dorpsvisie Serooskerke en het ver- keers- en vervoersplan van de gemeente. Dat wordt nu samengesteld. Daarnaast staan op de agenda de dorpsschouw van de gemeente Veere, beplanting aan de Wilgen- hoekweg, de bankjes in park Welgelegen en de ver schijningsfrequentie van De Waker. De vergadering in de Zandput begint om 19.30 uur. De SP schendt de be slotenheid van het presidium door pu bliekelijk te praten over het justitieel onderzoek naar schending van de vertrouwelijkheid. Dat vindt de meerderheid in de gemeente raad van Vlissingen. Donderdag avond veroorzaakte SP-fractie- voorzitter Sjaak Rijkse commo tie door in de rondvraag de aan gifte bij justitie aan de orde te stellen. Dat gaf commotie, maar burgemeester Demmers ant woordde toch. Het Openbaar Mi nisterie heeft de aangifte en het bewijsmateriaal overgedragen aan de Rijksrecherche, meldde zij. Dat was voor het eerst dat het justitieel onderzoek naar lekken vanuit de raad in de openbaar heid kwam. Tot dan was er enkel in het presidium, het overleg met de fractievoorzitters, over ge sproken. En de vergaderingen van het presidium zijn besloten. „Het komt toch wel in de openbaarheid. De verhoudingen in de raad worden steeds kramp achtiger. Wij vonden nu het mo ment om dit te doen", zegt Rijk- se. SP-collegegenoot Partij Sou burg Ritthem steunt die zet. Om dat de 'hoofdverdachte' van het lekken uit geheime beraadslagin gen, Pim Kraan (POV), donder dag reageerde dat „er wel acht of negen raadsleden bij het onder zoek betrokken kunnen zijn". Die verdachtmaking wil Alex Achterhuis ver van zijn fractie houden. „,Wij willen ons distan tiëren en pleiten daarom voor openbaarheid rond dit onder zoek. Dit komt de sfeer in de raad niet ten goede." De aangifte is in augustus ge daan, nadat het college de fractie voorzitters had gevraagd in hun fracties na te gaan wie er met derden had gecommuniceerd over de onderhandelingen rond de verkoop van de Timmerfa briek. Rijkse: „Er hebben zich vier mensen gemeld. Kraan is er in het presidium voor uit geko- Zeeland telt tientallen metaal bedrijven. Een aantal profiteert van de groeiende bedrijvigheid in de haven van Vlissingen voor de bouw van windparken op zee. Traditioneel loopt de omzet in de metaal terug in het derde kwartaal. Als gevolg van de zo mervakantie daalt het aantal bin nenlandse orders en slinkt het bedrijfsresultaat. Ook dit kwar taal gebeurt dat, maar het aantal orders is nu slechts 2 procent ge daald. Andere jaren was dat 4 procent. De export stijgt. Bijna 30 pro cent van de metaalbedrijven heeft beter geboerd. Bij 42 pro cent zijn er meer buitenlandse orders gedaan. Ook de werkgele genheid neemt toe. Van de res pondenten heeft 17 procent meer vast personeel aangesteld ten op zichte van het tweede kwartaal van dit jaar, terwijl bij 7 procent van de bedrijven het aantal vaste medewerkers is afgenomen. De vooruitzichten voor het vierde kwartaal zijn 'voorzichtig positief. door Emile Calon MIDDELBURG. Een serie betrekke lijk kleine brandstichtingen in Mid delburg en Vlissingen baart de poli tie zorgen. Dat zei gisteren politie chef Ronald Weydema. Het gaat volgens hem nu nog om kleinere brandstichtingen in afvalcontai ners, schuttingen en coniferenha- gen. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG SEROOSKERKE SP wrijft door Claudia Sondervan Raadslid Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) voerde in 2007 een werkstraf uit in de keuken van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke na het lekken van vertrouwelijke informatie, archieffoto Willem Mieras door Frank Balkenende VLISSINGEN. Het gaat wat beter in de metaal. De groei in het derde kwartaal is heel behoorlijk, blijkt uit een economische barometer van de Koninklijke Metaalunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34