Sarena is de favoriet maar Farida en Martine kunnen voor een verrassing zorgen sprookjespektakelstuk opdrachten. 30 CULTUUR SHOW Zondag wordt bekend wie de beste thuisbakker van Nederland is. Oud-deelnemers zetten hun geld op de van oorsprong Italiaanse Sarena. „Maar niets is zo onvoorspelbaar als dit televisieprogramma." Finale met macarondessert, mocca's en een bakker zeggen dat er thuis niet was geoe fend. Wat zonde, dacht ik. Als je erin zit, ga er dan ook voor." Menno de Koning, winnaar van vorig jaar, vindt het 'cliché' om te zeggen dat de bakkers ieder seizoen beter worden. „Vooral de laatste aflevering had ik echt een wow-moment. Die gevouwen choco ladetaarten zagen er fantastisch uit." Waar Beth en Rutger, net als vermoe delijk ruim 2,5 miljoen andere kijkers, vol spanning voor de buis zitten morgen, geldt dat niet voor Menno. Hij weet na melijk al wie er wint. „Ik heb al met haar aan tafel gezeten en gesproken over wat zij kan verwachten." Het wordt één groot mediacircus, voorspelt hij vast. „Je bent toch in één klap een BN'er." Dat kan Rutger beamen. Als eerste winnaar, moest hij het nog helemaal zelf ontdekken. „Het viel wel wat rauw op mijn dak soms", bekent hij. „Iedereen wil iets van je. Maar ik heb er volop van genoten. Ik werk nog steeds als verpleeg kundige, maar bak ook nog altijd met heel veel plezier." Hij heeft inmiddels zelfs drie bakboeken uitgebracht. „Mijn laatste, de Bakbijbel, gaat zijn derde druk in", meldt hij trots. De oud-deelnemers leven enorm mee met presentatrice Martine Bijl, die her stelt van een hersenbloeding. „Ze is zo'n fijne, mooie vrouw. Ik ben enorm ge schrokken van wat haar is overkomen", zegt Rutger. „Toen mijn eerste boek uit kwam, mocht ik het eerste exemplaar aan haar uitreiken. Niet voor een pro gramma, maar gewoon omdat ze het leuk vond. Ze is heel betrokken. Ik leef enorm met haar mee en lees alle updates. Gelukkig gaat het alweer wat beter." Beth: „Heel erg dat zo'n lief iemand dit overkomt. Het kan natuurlijk ieder een overkomen, maar ik was toch ge schokt omdat zij altijd zo fit is. Ik weet nog dat wij als deelnemers heel nieuws gierig naar haar waren en naar haar car rière. Dat vond ze helemaal niet erg. Ze kwam er altijd gezellig bij zitten bij de lunch en vroeg ook óns van alles. Ik denk veel aan haar en hoop dat ze er snel weer bovenop is." "W" urylid Janny van der Heijden zegt het altijd treffend. „Je bent zo goed I als je laatste baksel." Een verrassing I is dus nooit ver weg. „Sarena is heel W constant geweest", zegt Rutger van den Broek, winnaar van het eerste seizoen. „Het was bij haar altijd perfect. De andere twee finalisten, Farida en Mar tine, zijn óók erg goed, ze staan terecht in de finale. Zij lieten weieens een steek je vallen en daarop heb ik Sarena nog niet kunnen betrappen. De zeer bekwa me jury bekijkt het per aflevering, dus er kan nog van alles gebeuren." Beth Storry, die vorig seizoen in de fi nale verloor van Menno de Koning, denkt ook dat Sarena de beste kaarten in handen heeft. „Ze heeft enorm veel ken nis van zaken. Je weet het nooit: ze zen den natuurlijk niet alles uit. Farida en Martine zijn ook goed. Zij kunnen in eens met iets spectaculairs uit de hoek komen en er toch met de winst vandoor gaan.,, Beth weet als geen ander dat spanning in de finale je parten kan spelen. „Alle deelnemers zijn ten tijde van de laatste opnames sowieso moe. Je bent weeken den lang in de weer geweest met bakken en daarnaast oefent iedereen zich een slag in de rondte thuis. Dat allemaal naast je gewone baan en bezigheden. Het is echt een uitputtingsslag en een foutje is snel gemaakt." Wat Rutger betreft kwamen de deelnemers de afgelopen twee afle veringen pas 'echt goed op stoom'. „In het begin hoorde ik nog een Voor Sarena, Mar tine of Farida zich 'Beste Thuisbak ker van Neder land' mag noe men, wachten Zo dienen de drie dames ieder een heerlijk macaron dessert op tafel te toveren. Vervol gens moeten ze aan de slag met harde mokka's. Hoewel dit delica te gebakje er lief lijk uitziet, is het een harde noot om te kraken. Tot slot krijgen de kandidaten tij dens het spekta kelstuk een laat ste kans om te la ten zien wat ze in huis hebben. Alle kennis op het gebied van smaak, precisie en creati viteit moet uit de kast worden ge haald om een winnend baksel in het thema van Dui- zend-en-één Nacht neer te zet ten. Een ding staat nu al wel vast: morgena vond zal voor het eerst een vrouw zich win naar mogen noe men van 'Heel Holland Bakt'. Wie wordt de winnaar van 'Heel Holland Bakt'? door Chantal Blommers De drie finalisten van links naar rechts: Martine, Farida en Sarena. De finale van Heel Holland Bakt is morgen om 20.20 uur op NPO 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30