Champagne voorbijgestreefd, areaal Italiaanse bruiswijn wordt verder uitgebreid 24 Duitse minister naar VS om VW Zomerse terraswijn uit Italië wordt wereldwijd nu meer verkocht dan de deftige neef uit Frankrijk. De Duitse minister van Trans port Alexander Dobrindt gaat naar de Verenigde Staten. Hij ontmoet daar zijn Amerikaan se collega Anthony Foxx om over het dieselschandaal rond Volkswagen te praten. De vlag kan uit in het noord oosten van Ita lië. Er worden nu meer fles sen prosecco verkocht dan van de eeuwige ri vaal champagne. Vorig jaar kwam de omslag. Toen gingen 320 miljoen flessen van de Itali aanse bubbeltjeswijn over de toonbank, terwijl de teller voor champagne bleef steken op 307 miljoen flessen. Ook in Neder land is prosecco in no time uit gegroeid tot een zomerse terrasfavoriet. Toch is de populariteit die prosecco in Ne derland geniet nog niets verge leken met de gekte die rond de wijn heerst in Engeland, Amerika en China. Naar die landen werd in de eerste helft van dit jaar res pectievelijk 55 procent, 43 pro cent en 46 pro cent meer pro secco geëxporteerd, dan in de zelfde periode in 2014. De tota le export van de licht spranke lende wijn steeg dit jaar met ruim 20 procent. Prosecco kent twee varian ten: een variant met een sterke bubbel, de spumante en een met een minder sterke bubbel: de frizzante. De spumante geldt als het paradepaardje on der de prosecco's, waar de wijn makers de meeste aandacht aan besteden. De frizzante is een simpelere wijn, die makkelijk te drinken is: toegankelijk, droog en licht. En goedkoper. Prosecco mag - net als de Franse champagne - alleen maar in een bepaalde streek worden gemaakt, volgens een wettelijk vastgesteld procédé. Wijnboeren mogen alleen pro secco op het etiket zetten als de druiven zijn geteeld in het noordoosten van Italië, in de re gio's Friuli-Venezia-Giulia en Veneto. De sterke vraag plaatst de Ita liaanse wijnindustrie wel voor een probleem. Uitbreiding van het aantal proseccowijngaarden kan slechts door grond in de re gio vrij te maken. Vorig jaar is 'Deze bedrijfstak is het beste visitekaartje van made in Italy' wederom 500 hectare grond toege voegd aan het prosecco-areaal, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Zelfs het ministerie van De fensie moest grondgebied afstaan om er straks ook de 'glera', de pro- seccodruif, te kunnen verbouwen. In de Champagne is uitbreiding niet meer mogelijk. Er is 32.000 hectare met druiven bebouwd, het gebied is 'vol'. Dat ruimteprobleem kennen ze in Italië niet. Alleen al in Veneto groeide tussen 2008 en 2013 het wijnareaal met 10 procent tot ruim 77.000 hecta re. Het aantal hec tare voor de pro secco verdubbelde zowat en groeide uit van 11.700 naar 21.000 hectare. De beste prosec- cowijnen komen uit een gebied zo'n 50 kilometer ten noorden van Venetië. In negen omringende pro vincies mag ook prosecco worden gemaakt, maar die wijnen zijn vol gens de kenners net even minder van kwaliteit. Nederlanders kiezen voor de goedkopere va riant: hier komt vooral frizzante op tafel. De re den? Het heeft alles te maken met de zogenoemde bubbeltaks: een extra belasting op bruiswijnen. Prosecco was afgelopen zomer nauwelijks aan te slepen op de Ne derlandse terrassen, en de ver wachtingen voor volgend jaar zijn in Italië dan ook hooggespannen. De voortekenen zijn in elk geval gunstig. Prima weersomstandighe den zorgden er voor dat de pluk dit jaar eerder kon beginnen dan normaal. De oogst is ook kwalita tief zeer goed. En bovenal groot. Een productietoename van zo'n 5 procent, die dan rond de 44 mil joen hectoliter prosecco zal liggen, moet mogelijk zijn, schatten de kenners. Per saldo komt dat neer op 3 miljoen hectoliter méér pro secco dan vorig jaar. Dat de bubbeltjeswijn booming business is voor Italië, helpt ook veel andere sectoren. Voor iedere geplukte druiventros schieten zo'n achttien bedrijven in gang. In de totale wijnproductie werken in Italië naar schatting 1,25 miljoen mensen. „Deze bedrijfstak is het beste visitekaartje van 'made in Italy' met een mzet van 9,5 mil jard euro", zegt Roberto Moncalvo van de boerenbond Coldiretti. Economie 4,35 China heeft de rente verlaagd tot 4,35 procent in een poging de kwakkelende economie te ondersteunen. De rente was 4,6 procent. door Hedwig Zeedijk Roberto Moncalvo Boerenbond Prosea bru;st het hardst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24