'Leren van Japanse aanpak dementie' Journalist schrijft boek over hilarische kant van zijn hersenziekte NIEUWS 23 Henk Blanken is nu soms gelukkiger dan voor de diagnose. nder de appel boom, in de tuin van Henk Blan ken en Sandra Benschop in het Groningse Haren, staat één tuinstoel. In de avond van 21 juni 2011, vlak voordat een schitterend onweer losbarstte, stonden er twee. Een voor hem, een voor haar. Die middag hadden ze in het ziekenhuis te horen gekregen dat de in 1959 geboren journalist (car rière begonnen bij Het Vrije Volk in Rotterdam, daarna de Volks krant en positie in de hoofdredac tie van het Dagblad van het Noorden) aan parkinson lijdt. Blankens lijf laat hem meer en meer in de steek door de her senziekte. Door zijn voorland rijdt een rol stoel. Dat hij gaat de menteren, is heel waarschijnlijk. Maar aan parkinson ga je niet dood. Dat dan weer niet. In dat kamertje in het ziekenhuis dacht Blanken: 'Dit is lullig. Maar er zit wel een goed verhaal in'. Ruim vier jaar la ter zegt hij, met een voortdurend schuddend hoofd: „Natuurlijk is mij vaak gevraagd of ik niet bang was toen ik hoorde dat ik parkin son heb. Maar nee, ik was op dat moment al aan het schrijven. Dat is beroepsdeformatie, maar ook een overlevingsstrategie. Kijk, de kans is groot dat ik over vijfjaar in een rolstoel zit, dat ik mijn eigen veters niet meer kan strikken. Door mijn reflex wil ik een ver haal vertellen en verdiep ik me niet in het scenario dat me hoogst waarschijnlijk te wachten staat. Het is zelfbescherming, dat is het." Het resultaat is Pistoolvinger, ge noemd naar de wijsvinger aan zijn linkerhand die immer om hoog staat. Een meeslepend en ontroerend boek over, zoals de on dertitel belooft, Parkinson en de schoonheid van het verval 'Door mijn schrijfreflex wil ik een verhaal vertellen en verdiep me niet in het scenario dat me te wachten staat' „Ik weet heel goed dat er genoeg patiën ten zijn die helemaal niets moois in de ziekte ontdekken, voor wie het alleen maar verdrietig, zielig en verschrikkelijk is. Ik ken ze, ik kom ze tegen. In mijn specifieke geval zitten er ook plezierige kan ten aan de ziekte, omdat ik kan schrijven. Ik kwam laatst een quo te tegen van een Amerikaanse dichteres die ook parkinson heeft. Zij zegt: 'Natuurlijk is de ziekte tragisch, maar het is ook hilarisch en vreugdevol'. En dat is ook zo. Het is hilarisch als je merkt wat voor een rare schrijffouten je maakt. Dat je vrije hand allerlei ra re bewegingen maakt als je je staat te scheren. Het vogelbekkie begint weer te happen, zeg ik dan tegen mijn spiegelbeeld. Als je je telefoon weer uit je handen laat flikkeren, of, zoals gisteren nog, een glas wijn over het kleed. Je ziet het jezelf doen, het is slap stick." Tot zover de hilariteit. Hier, het vreugdevolle: „Ik ben soms geluk kiger dan voordat ik ziek werd, nu ik zonder haast leef. Ik was altijd gejaagd, een streber, moest en zou de beste zijn. Een applausjunkie, dat was ik. Als je hoort dat je car rière voorbij is, dat word je rusti ger. Ik ben anders gaan intervie wen, anders gaan schrijven. Om de één of andere reden komt de beeldende taal me nu wel aanwaai en, terwijl dat vroeger nooit het geval was. Ik heb niet veel schaam te meer. Voordat ik ziek werd, kon ik me niet voorstellen dat ik pu bliekelijk zou voorlezen hoe ik me zelf onderpies in de trein. Dat is toch wel merkwaardig. Nu denk ik: ja, maar zo was het. Een belang rijke ervaring en ik ben vast niet de enige die dit meemaakt. „Het moeilijkste om uit te leg gen is de schoonheid van de afta keling zelf. Als ik een stokoude Saab door de straat zie rijden, heeft dat iets moois. Als ik een be jaard echtpaar langs zie schuife len, arm in arm, is dat tragisch. Want bejaard, ziek, noem maar op. „Maar het heeft ook iets moois. Als je maar intens leeft, dan zit er iets van schoonheid in alles wat je overkomt. Boeddhistisch uitge drukt: je moet niet weglopen voor het lijden, maar het lijden omar men. Dat is op den duur het bes te." 'IK VERLIES, ZOALS DAT HEET, WAT URINE' Van Rijn: „De vergrijzing heeft hier nog meer toegeslagen dan in Nederland. Bij ons is 17 procent van de bevolking boven de 65 jaar, in Japan 26 procent. Ook is er meer dementie. Dus zijn ze hier verder in de omgang met deze ziekte; ze hebben al uitgeprobeerd welke aanpak werkt. Zoals de de- mentievriendelijke stad." „De hele samenleving is daar be wust bezig met de zorg en het wel zijn van de oudere bewoners met dementie. Ook bedrijven zijn daar bij ingeschakeld. Een simpel voor beeld: Yakult levert hun zuivel drank hier bij mensen aan de deur en de bezorger is erop getraind te signaleren dat het met een oudere niet goed gaat. Vervolgens wordt de gemeente gewaarschuwd, die iemand de situatie laat checken." „Ten eerste kunnen gemeenten ook bij ons het bedrijfsleven meer betrekken bij de omgang met de mentie. Een goed voorbeeld is Al- bert Heijn in Doorn, de eerste 'de- mentievriendelijke' winkel. Ook zie ik hier dat wij onze dementie- zorg naar een nog hoger plan kun nen tillen." „Jazeker. We doen al veel extra. Zo geven we een impuls aan de kwali teit van verpleeghuizen en onder steunen we mensen langer thuis." ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 'Parkinson is ook slapstick' door Jeroen Schmale Henk Blanken: 'De kans is groot dat ik over vijfjaar in een rolstoel zit.' foto Karei Zwanenveld Henk Blanken - Pistoolvinger, Parkinson en de schoonheid van het verval, uitgeve rij Atlas Contact, 19,99 euro 'Als ik mij terug haast naar het station om de laatste trein te ha len, neemt de druk op mijn blaas alweer toe. De openbare toiletten zijn dicht. Alleen in de trein is een wc. De Sprinter staat nog stil. Ik aarzel. Ik aarzel zo lang dat het misgaat als ik met mijn onhan dige linkerhand mijn gulp wil openen. Ik verlies, zoals dat heet, wat urine. En als ik meer druk zet op mijn buik om die nog lang niet versleten knopen los te wurmen, is er geen houden meer aan. Het loopt in mijn broek en in mijn schoenen en op de grond. De rommel dep ik op met papier uit het toilet. Ik ben die zes minuten in het halletje blijven staan, godlof alleen. Ik rook niets, maar kon er zon der veel moeite de woorden voor vinden. Toen ik thuiskwam, wachtte Sandra mij op in de deuropening. Ze hielp me toen ik dat vroeg'. Martin van Rijn: „Hier zijn ze ver der in de omgang met deze ziekte." door Edwin van der Aa Omgaan met dementie is in Japan, een land dat nog meer vergrijsd is dan Nederland, een belangrijk vraagstuk. Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) is er op werkbezoek om van deze aanpak te leren. Waarom is Japan voor ons een inte ressant voorbeeld? Wat is daar anders dan in een gewo ne stad? Welk deel van de Japanse aanpak neemt u mee naar huis? Want de vergrijzing rukt ook in Ne derland steeds verder op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23