Marechaussee pakt mensensmokkelaars Maar toch: slagbomen bij afgetakelde grensposten zijn een Illusie' REPORTAGE 21 Nederland telt heel wat grensovergangen. Na het afschaffen van de grenscontroles in 1993 is het merendeel in troosteloze anonimiteit weggezakt. Dankzij de vluchtelingencrisis is de grens weer razend actueel. Maar wat stelt die onzichtbare streep in het landschap eigenlijk nog voor? fait verraadt dat hier een ander land begint. Verder is het er voor al stil. Bij Strijbeek is het al niet an ders. Het enige dat hier aan een ru moerig grensverleden doet den ken is de chicane in de weg. Die bocht was ooit bedoeld om te voorkomen dat smokkelaars met 'Ze hebben me gevraagd om te bellen wanneer ik een vluchteling de grens zie oversteken.' een noodgang de grens zouden passeren. „Ik weet niet beter dan dat je hier gewoon kunt doorrij den. Afsluiten? Het zou wel raar zijn", zegt Franka Rovers, die in het voormalige grenswisselkan toor van Strijbeek woont. De vluchtelingenproblematiek is vol gens haar geen punt van discussie in het buurtschapje. Nieuwe slagbomen op de grens? Volslagen nutteloos, denkt Frans Koenraads, wiens huis in Galder pal naast de grens staat. „Er zijn hier zo veel sluipwegen. Ik kan zo vijf plaatsen verzinnen waar je op loopafstand óók de grens over kunt", zegt de 78-jari- ge, die zich nog kan herinneren dat er een slagboom in het dorp stond. In het andere uiteinde van West-Brabant, in Putte, is ook geen sprake van groeien de grensstress. Cees Buijs, uit bater van de Taveerne Grens- zicht. „Vluchtelingen die de grens overkomen? Dat speelt hier niet. Het is hier altijd gi gantisch druk, maar dat komt vooral door de Belgen. Die ko men de grens over om koffie te drinken", zegt Buijs. Hij maakt zich geen zor gen over de nabije toekomst. De voormalige grenspost bij Nispen zou ook een doel voor vluchtelin gen kunnen zijn. Maar de eerste Syriër moet hier de grens nog pas seren, zegt Vermolen van frituur De Grens. 'Zijn' overgang ademt heel erg in de verte nog iets van het West-Brabantse grensverle den. Maar het is vooral een lange leegte met afbrokkelende parkeer terreinen, beduimelde noodgebou wen en een voorma lig GWK-kan- toor dat maar niet verhuurd wil worden. Het troostelo ze beeld wordt benadrukt door de dikke rolluiken waar achter de nog aanwezige bedrij ven zich hebben verschanst. Ge zinnen met rugzakjes zijn er nog niet aangetroffen. Wat vooral opvalt is het ver keer, dat zonder te vertragen de grens over rijdt. „Vroeger was hier veel drugsoverlast. Ik denk dat de Belgen mij om die reden toestem ming hebben gegeven om me hier te vestigen. Dan is er toezicht. Van mij", zegt Vermolen. Verder ge beurt er niet zo veel bij Nispen. „Soms worden er gevangenen uit geleverd. Dan hangt er opeens een helikopter in de lucht en lopen er gemaskerde mannen met machi negeweren rond." Op zulke momenten is de grens weer heel even een echte grensovergang. Afgesloten, geen doorgang. Maar het duurt nooit lang. De Koninklijke Ma rechaussee heeft sinds september van dit jaar bij grenscontroles der tig mensensmok kelaars aangehou den. Dat is volgens woordvoerder Ste ven Comba het re sultaat van het gro tere aantal 'acties' dat de afgelopen tijd is uitgevoerd. Formeel is de ma rechaussee belast met het grenstoe- zicht en dat is alles behalve een stati sche aangelegen heid. Er wordt ge werkt op basis van het Mobiel Toe zicht Veiligheid. „Dat is puur ge richt op de aanpak van mensensmok kelaars, het in kaart brengen van de vluchtelingen stromen en het voorkomen van mensonterende handelingen", zegt Comba. De controles vin den steekproefsge wijs plaats op di verse plaatsen. Dat hoeft niet per se op de grens zelf het geval te zijn. Zo is de afslag Hoo- gerheide van de A4 erg populair. Op de vraag hoe veel marechaus sees er in West-Brabant wor den ingezet en wel ke grensovergan gen ze in de gaten houden geeft Com ba liever geen ant woord: „Men sensmokkelaars en andere criminelen lezen óók de krant." ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 Peter Vermolen, frituur De Grens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21