Door vluchtelingencrisis staat de grens weer in het centrum van de belangstelling €329 €719 20 REPORTAGE Peter Langhout Reizen hHMS5?51 <- 3-daagse busreis Kerstmarkten all incl. Sauerland 6-daagse Kerstreis Praag Inclusief Inclusief Boek nu voordelig de mooiste vakanties incl. vele extra's 12-daagse Kerstbusreis Karinthië Inclusief Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 Boven de friteuse van frituur De Grens hangt een briefje met daarop een tele foonnummer. Het is van de Koninklijke Marechaussee in Hoogerheide. „Ze hebben me gevraagd om dat nummer even te bellen, wanneer ik een vluchteling de grens zie oversteken", zegt uitbater Peter Vermolen. „Maar ik heb nog niet hoeven bellen, want tot nu toe heb ik nog niet één vluchteling ge zien." Barman Tim Saman van café Benelux in Koewacht heeft ook nog geen vluchteling gezien, maar hem is ook niet gevraagd om er melding van te maken. Hij zegt er ook nooit over nagedacht te hebben wat er zou moeten ge beuren in het grensdorp als er vluchtelingen komen. „Dan denk ik dat het handig is als de politie wat meer zou controleren, rondrij den, maar verder denk ik dat ze wel welkom zijn hier hoor." Café- gast Gunther uit België heeft ook nog niets gezien. Hij heeft echter wel op Facebook gelezen dat er 250 vluchtelingen op een camping .-t-.j-rVV'A;v.. op de grens bij Koewacht en Axel komen. „Ik weet niet of grenscon trole dan gaat helpen. Het is sowie so niet bevordelijk voor de sfeer en het verkeer." Op veel andere plekken in Ne derland is de grens wel terug. De roep om Nederland af te sluiten voor de aanzwellende stroom vluchtelingen uit het Midden-Oos ten klinkt steeds schriller. Toch is grenscontrole een illu sie, zegt Han Entzinger, hoogle raar Migratie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. „Los van de vraag of het humanitiar accep tabel is om mensen aan de grens te laten staan, realiseren veel Ne derlanders zich niet hoe vaak ze de grens over wippen. Stel je voor dat er weer een slagboom komt: al tijd in de file, gedoe met papie ren... En dan moet je nog terug ook. Gaan mensen daar weer over klagen. Is het wéér niet goed", voorspelt Entzinger. Nadat in 1993 de grenscontroles in een belangrijk deel van Europa zijn afgeschaft, liggen de voormali ge grensposten er ook in West-Brabant maar zieltogend bij. Dat wil zeggen, als ze nog te vin den zijn. Neem de grens bij Wern- hout. Alleen een andere soort as- De grens is terug y r— door Nico Schapendonk Verblijf in Hotel Lindenhof op basis van all inclusive. 2x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel van 18.00-22.00 uur Excursiepakket o.a. bezoek aan de kerstmarkt in Bonn, Schmallen- berg, de kerstmarkt in Soest, de kerstmarkt in Keulen, bustour door het Sauerland Reiscode: Vertrek in nov. en dec. BE39727 compleet v.a. Verblijf in Hotel Duo op basis van halfpension Kerstdiner op 25 dec. Excursiepakket t.w.v. 25,- o.a. rondleiding met gids door het historische centrum van Praag, de Praagse burcht o.l.v. een gids, naar de kerstmarkt, naar Kutna Hora Vertrek 22 december Reiscode: BE39729 In 1993 is er een einde gekomen aan de grenscontroles tussen Nederland, België en Duitsland. Dat is het gevolg van het Verdrag van Schengen, waar 22 landen aan deelnemen. compleet v.a. Verblijf in hotel Rossmann op basis van halfpension Kerstdiner op 25 en 26 december, oudejaarsdiner en feestavond Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. Klagenfurt, Bad Kleinkirchheim, Salzburg o.l.v. een gids, Tarvisio, Heiligenblut, het meer van Bied, Cortina d'Ampezzo Reiscode: Vertrek 22 december BE39740 advertentiecode: WEGENER42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20